E zwolnienie – czym jest L4 online i jakie daje nam możliwości?

Zwolnienie lekarskie to dokument, dzięki któremu jesteśmy w stanie usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy, gdy dopadnie nas kryzys zdrowotny. Jeszcze niedawno, aby je zdobyć, musieliśmy udać się do przychodni i odbyć osobistą rozmowę z lekarzem. Dziś mamy możliwość uzyskania L4 online, czyli dokumentu w formie elektronicznej, nawet podczas zdalnej konsultacji. Czym dokładnie jest e zwolnienie i jakie daje nam możliwości? I co zrobić, aby otrzymać zwolnienie online w zaledwie 15 minut? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Aleksandra Załęska
2023-12-29 15:27
Udostępnij
E zwolnienie – czym jest L4 online i jakie daje nam możliwości?

Co to jest L4 online?

Zanim dowiesz się, jak zdobyć L4 online, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ten dokument. Najprościej rzecz ujmując, jest to odpowiednik zwolnienia w formie papierowej, czyli tego, które jeszcze niedawno wypisywano nam ręcznie w gabinecie lekarskim. Dziś generowane jest ono w specjalnym systemie, jednak niewiele różni się od swojego poprzednika – daje nam ono dokładnie te same uprawnienia, czyli umożliwia nam usprawiedliwienie nieobecności w pracy oraz uzyskanie świadczenia chorobowego i opiekuńczego, oczywiście jeśli takowe nam się należą.

W jakich sytuacjach możemy otrzymać e zwolnienie? Przede wszystkim wtedy, gdy choroba, kontuzja lub jakiekolwiek inne problemy zdrowotne uniemożliwiają nam wykonywanie obowiązków służbowych. Ponadto przysługuje nam ono w momencie, gdy sprawujemy opiekę nad chorą osobą, np. dzieckiem lub rodzicem, lub potrzebujemy wolnego dnia w celu oddania krwi w punkcie krwiodawstwa. O L4 online mogą ubiegać się także kobiety w ciąży, o ile są ku temu wyraźne wskazania.

Co widzi pracodawca na e zwolnieniu?

Ogromną zaletą zwolnienia online jest brak konieczności dostarczania go bezpośrednio do pracodawcy – w momencie jego wystawienia zostanie ono automatycznie przesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po czym trafi na platformę PUE ZUS, dzięki czemu twój przełożony będzie miał do niego łatwy dostęp. Nie musisz się jednak obawiać, że dotrą do niego informacje, którymi nie chcesz się z nim dzielić – twój szef nie będzie wiedział, co dokładnie ci dolega, ponieważ statystyczny kod choroby nie zostanie mu udostępniony. Dane, które będzie miał przed sobą, to imię, nazwisko, specjalizacja i PWZ lekarza, nazwę podmiotu medycznego oraz czas trwania e zwolnienia. Ty oczywiście będziesz miał do niego pełen wgląd na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Zwolnienie online – jak je otrzymać szybko i bez wychodzenia z domu?

W celu uzyskania L4 online możesz udać się na wizytę do przychodni, np. do swojego lekarza rodzinnego. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie i to z kilku różnych powodów. Po pierwsze istnieje ryzyko, że nie otrzymasz pomocy dokładnie wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Po drugie choroba może uniemożliwić ci wyjście z domu i dotarcie do placówki, a po trzecie czekanie przed gabinetem wśród innych chorych pacjentów może tylko pogłębić twój stan.

Co możesz zrobić w przypadku wyżej wymienionych sytuacji? Na przykład umówić się na e-konsultację, o ile wybrana przez ciebie placówka udostępnia taką opcję swoim pacjentom. Zaproponowane terminy nie do końca ci odpowiadają, a ty potrzebujesz L4 online „na wczoraj”? Zatem pozostaje ci jeszcze jedna możliwość, a mianowicie znalezienie zaufanej i sprawdzonej platformy telemedycznej, takiej jak Med24. Korzystając z jej oferty, zdobędziesz e zwolnienie nawet w 15 minut i to o każdej porze dnia i nocy, nawet w niedzielę i święta.

Na uwagę zasługuje fakt, że e-wizyta za pośrednictwem platformy telemedycznej niewiele odbiega od tej odbywającej się w gabinecie lekarskim. W trakcie jej trwania lekarz zada ci kilka pytań, aby poznać historię twojej choroby i towarzyszące jej objawy. W niektórych przypadkach może poprosić cię również o okazanie wyników ostatnio wykonanych badań. Dopiero po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych informacji podejmie decyzję o wystawieniu zwolnienia online. Jak umówić się na e-konsultację? Wystarczy wejść na stronę internetową i przejść przez prosty proces rejestracji. Zaledwie kilka kliknięć dzieli cię od otrzymania fachowej porady medycznej i L4 online!