Głośne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki coraz głośniejsza mowa – może być pierwszymi oznakami zaburzenia w słyszeniu. Niestety problemy ze słuchem to coraz częściej występująca choroba cywilizacyjna, którą przyniósł hałaśliwy XXI wiek
fit.pl
2010-01-06 00:00
Udostępnij
Jak dbać o swój słuch?

Za wady słuchu odpowiada hałas na ulicach i w zakładach pracy, głośne słuchanie muzyki przez odtwarzacze muzyczne. Nie leczone objawy mogą prowadzić do głuchoty. Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem, dlatego należy o niego dbać, by jak najdłużej cieszyć się otaczającymi nas dźwiękami.

Pierwsze problemy ze słuchem objawiają się coraz głośniejszym oglądaniem telewizji, coraz głośniejszą mową. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że następuje niezauważalny przez nas ubytek słuchu i że warto byłoby zasięgnąć rady specjalisty i udać się na badania słuchu.

Najczęściej wydaje nam się, że problem ze słuchem dotyczy wyłącznie osób starszych. Jak pokazują badania tylko 20 procent osób z kłopotami ze słuchem znajduje się w grupie wiekowej 40-60 lat. Dlatego warto zadbać o higienę słuchu zanim pojawią się pierwsze problemy.

Dbanie o uszy nie sprowadza się tylko do wystrzegania się słuchania głośno muzyki, ale również do tego aby zadbać o to, by uszy nie marzły czy nie były wystawione na inne szkodliwe czynniki.  

Jak myć uszy?

Uszy należy myć codziennie w ciepłej wodzie. Nie należy czyścić ich wacikiem, gdyż to doprowadza do zapychania się ucha w środku. Po przemyciu wodą skręcamy chusteczkę lub materiał w rożek i przecieramy uszy, ale nie za głęboko. 

 

Jak dbać o uszy podczas mrozów?

Uszy podczas mrozów i silnego wiatru powinny być osłonięte. Trzeba zadbać o to, żeby małżowina nie przemarzła oraz nie przewiał ucha wewnętrznego wiatr. Chorobę uszu leczy się dość długo, więc pomyślmy o ich osłonie zawczasu.

Pamiętajmy: słuchawek do muzyki używajmy jak najrzadziej – nie narażajmy naszych uszu na mocny hałas. Czopki słuchowe, dzięki którym odbieramy tony są delikatne i szybko ulegają zniszczeniu. Pamiętajmy, że do zdrowego zachowania uszu unikamy głośnych miejsc.

Nasze uszy na zgubne działanie hałasu narażone są właściwie wszędzie. Drobne problemy ze słuchem mogą przerodzić się w niedosłuch.

Pierwsze objawy niedosłuchu

Najpierw nie rozumiemy kilku zdań podczas rozmowy, z czasem przychodzi coraz trudniejsze zrozumienie mowy, konieczność pogłaśniania telewizora czy częste prośby o powtórzenie zdania.

Dlatego jeżeli zauważamy, że nasz słuch się pogarsza skonsultujmy się z lekarzem. Pamiętajmy o starym prawidle, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a dotyczy to również słuchu.