Jak dbać o sprawność układu ruchu?

Sprawny układ ruchu pozwala na dłużej zachować samodzielność i dobre samopoczucie. Niestety, niemal codziennie jest on narażony na nadmierne przeciążenia. Często szkodzimy mu nieświadomie codziennymi nawykami. Można to zmienić. Wystarczy tylko wiedzieć, jak prawidłowo dbać o sprawność układu ruchu.
2021-01-19 00:00
Udostępnij
Jak dbać o sprawność układu ruchu?

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości organizmu ma pozytywny wpływ nie tylko na układ ruchu, ale też na wszystkie narządy wewnętrzne. Ćwiczenia zwiększają wydolność, poprawiają krążenie, wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie psychiczne. Dzięki nim wzmacniają się mięśnie, zwiększa się ruchomość stawów, zwiększa się objętość tkanki chrzęstnej, wzrasta produkcja mazi stawowej oraz poprawia się ukrwienie tkanek (pozwala to na ich dotlenienie i odżywienie).

Należy pamiętać, że aktywność fizyczną najlepiej zacząć pod okiem trenera. Pozwala to zapobiec kontuzjom i urazom. Gdy do nich dojdzie, należy skonsultować się z lekarzem. W celu złagodzenia bólu warto sięgnąć po lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, np. Ketonal Sprint.

Prawidłowa masa ciała

Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do przeciążenia stawów oraz mechanicznego uszkodzenia chrząstki stawowej (i sąsiadujących struktur). Dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Szacuje się, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu ruchu nawet o 15%.

Aby utrzymać prawidłową masę ciała, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, a także zmienić nawyki żywieniowe. Dieta powinna być indywidualnie dopasowana do każdej osoby (stanu zdrowia i trybu życia). Posiłki muszą być spożywane w regularnych odstępach czasu i mieć odpowiednią kaloryczność. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty wysokoprzetworzone, słodkie, zawierające węglowodany proste i bardzo tłuste. Warto zastąpić je świeżymi warzywami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem, tłuszczami roślinnymi, rybami, orzechami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy dietetyka przy układaniu diety.

Odpowiednia postawa podczas pracy

Dbać o układ ruchu pozwala też prawidłowa postawa podczas pracy oraz wykonywania codziennych czynności. Najbardziej niekorzystnie na kręgosłup i stawy wpływa pozostawanie w jednej pozycji ciała przez dłuższy czas (zarówno siedzącej jak i stojącej). Zwłaszcza gdy jest ona nienaturalna i wymuszona. Dlatego co pewien czas należy zrobić przerwę i wykonać proste ćwiczenia (np. skłony, przeciąganie się). Warto też zadbać o stanowisko pracy – wygodne krzesło, odpowiednią wysokość biurka, a także różnego rodzaju podpórki (np. pod nadgarstki).

Leczenie wad postawy

Aby zachować sprawność układu ruchu na dłużej, osoby ze stwierdzonymi wadami postawy powinny rozpocząć ich leczenie. W tym celu lekarz może zlecić specjalnie dopasowaną gimnastykę korekcyjną, pływanie, korzystanie ze sprzętu ortopedycznego oraz inne zabiegi rehabilitacyjne. Nieskorygowane wady postawy powodują nadmierne obciążenie stawów. Są też przyczyną występowania dolegliwości bólowych.