fit.pl mobile logo

Jak łagodzić bóle mięśniowe?

Bóle mięśni i stawów, niezależnie od tego, co stanowi ich przyczynę, mogą być bardzo dokuczliwe. Istnieje jednak wiele sposobów na ich łagodzenie. Pomóc mogą zabiegi fizjoterapeutyczne, kremy oparte na naturalnych składnikach, a nawet domowe sposoby

Bóle mięśni i stawów mogą mieć bardzo wiele rozmaitych przyczyn. Jednak niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy z zespołami bólowymi tkanek mięśni, np. takimi jak fibromialgia, zazwyczaj zastosowanie odpowiednio dobranej fizjoterapii pozwala odczuć wyraźną poprawę.

Ból mięśniowy ostry i przewlekły

Istnieje wiele sposobów kategoryzacji bólu – np. możemy rozróżnić ból ostry i przewlekły.  Typowo ostry ból pojawia się nagle i trwa przez określony czas. Zwykle jest on związany z uszkodzeniem tkanek, takich jak kości, mięśnie czy narządy, a jego wystąpienie bywa związane z niepokojem lub napięciem emocjonalnym.
Ból przewlekły trwa dłużej i jest do pewnego stopnia oporny na leczenie. Jest on zwykle związany z długotrwałym schorzeniem, jak na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów. W niektórych przypadkach, jak na przykład w fibromialgii, przewlekły ból jest głównym objawem charakteryzującym schorzenie. Przewlekły ból może być wynikiem uszkodzenia tkanek, ale bardzo często jest związany z uszkodzeniem nerwów. 

Klasyfikacja bólu może również odnosić się do jego lokalizacji, rodzaju tkanki lub narządu, która jest dotknięta bólem. Ból  może być określony na przykład jako ból mięśni, ból stawów, czy tkanek okołostawowych (ból więzadeł, ścięgien, przyczepów mięśniowych). Niektóre rodzaje bólu same w sobie stanowią chorobę, jak na przykład ból mięśniowo-powięziowy, który jest wyzwalany poprzez punkty spustowe umieszczone w mięśniach, czy ból w fibromialgii związany z punktami tkliwymi i nieprawidłową amplifikacją bólu.

Zabiegi, które łagodzą ból

Fizjoterapia nie zastąpi konsultacji lekarskich czy farmakoterapii, ale może stanowić dopełnienie innych form leczenia. Sama w sobie fizjoterapia skoncentrowana jest na naturalnych metodach leczniczych, a więc za pomocą rozmaitych bodźców pomaga przywrócić organizm do stanu równowagi. W efekcie, może stanowić istotną pomoc w łagodzeniu wielu dolegliwości, w tym bólów. 

Termoterapia – to terapia, w której do leczenia wykorzystuje się energię cieplną – ciepłą lub zimną. W termoterapii oddziałuje się zazwyczaj na konkretne miejsca bólowe, a wśród nich m.in. na tzw. punkty spustowe – włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu, często tworzące zgrubienia, np. w kształcie guzków, których ucisk może wyzwalać ból. Zabiegi cieplne zmieniają wrażliwość receptorów, poprawiają krążenie, a nawet mogą wpływać na przemiany chemiczne w obrębie tkanek. Do tego typu zabiegów zalicza się m.in. laseroterapię oraz promieniowanie światłem podczerwonym.

Szczególnym rodzajem termoterapii jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Zimne powietrze bądź zimne okłady rozluźniają mięśnie, a przy tym zwalniają przemianę materii, przyspieszają cofanie się obrzęków oraz hamują procesy zapalne. Zabiegi z zastosowaniem niskiej temperatury, jeśli stosowane są przez dłuższy czas, podwyższają próg bólu oraz zmniejszają pobudliwość włókien nerwowych. Z tych powodów zabiegi tego typu są szczególnie zalecane w fibromialgii.

Hydroterapia – to wszelkie zabiegi wykorzystujące lecznicze właściwości wody, w tym hydromasaże i różne rodzaje kąpieli leczniczych. W przypadku hydromasażu, strumienie wody skierowane w odpowiednie miejsca stymulują i relaksują punkty zapalne. Natomiast podczas kąpieli ważny jest kontakt z ciepłem i wodą, a czasem również dodatkowe wykonywanie ćwiczeń oporowych. Woda korzystnie wpływa m.in. na elastyczność mięśni oraz na krążenie. Bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów, właśnie dzięki hydroterapii mogą zostać zminimalizowane lub nawet wyeliminowane.

Ultrasonoterapia – polega na zabiegach wykorzystujących ultradźwięki, a więc fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Naświetlanie tkanki tego typu falami to rodzaj mikro-masażu, który sprawia, że w danym miejscu ciała podnosi się temperatura i przyspiesza krążenie. Ultrasonoterapia działa przeciwbólowo i rozluźniająco, dlatego zalecana jest m.in. przy bólach mięśni, kręgosłupa, w chorobach reumatycznych oraz przy nerwobólach.
Elektroterapia wykorzystuje w leczeniu różne rodzaje prądów elektrycznych. Wszystkie zabiegi z tej grupy łączy to, że łagodzą one ból, zmniejszają napięcie mięśni oraz poprawiają ukrwienie tkanek. Zabiegi stosowane w elektrolecznictwie nie tylko zmniejszają ból, ale działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki i usprawniają procesy odżywcze tkanek.

W przypadku dolegliwości bólowych, szczególnie popularna jest metoda TENS, która polega na przezskórnej stymulacji nerwów. Stosuje się ją w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego, jak i ostrego. Działanie przeciwbólowe polega na wygaszaniu bólu poprzez stymulację nerwów. Metoda TENS jest bezbolesna (odczuwa się jedynie lekkie mrowienie), a za pomocą właściwego urządzenia może być stosowana także samodzielnie w domu.

Magnetoterapia - pole magnetyczne przenika przez całe ciało, dzięki czemu może dotrzeć do każdej komórki. Leczenie za pomocą pola magnetycznego łagodzi ból, przyspiesza regenerację tkanek i działa przeciwzapalnie. Magnoterapię stosuje się m.in. w chorobach reumatycznych, chorobach skórnych oraz wszędzie tam, gdzie ważne jest łagodzenie bólu.

Uzupełnieniem dla zabiegów fizjoterapeutycznych może być masaż. Czasem masaż łączy się z podawaniem rozmaitych leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, a także środków o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym. Dzięki temu, że podaje się je miejscowo, można oddziaływać bezpośrednio na te części ciała, w których występują dolegliwości.

Jak samemu zmniejszyć dolegliwości bólowe?

W większości przypadków profesjonalne zabiegi fizjoterapeutyczne będą miały znacznie większy wpływ na stan naszego zdrowia niż działania, które możemy podejmować samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że sami w ogóle nie możemy sobie pomóc. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym bóle mięśni, stawów oraz inne dolegliwości możemy złagodzić we własnym domu.

Na przykład możemy samodzielnie wykonać masaż bolesnych miejsc. Oczywiście, nie mamy możliwości, aby zająć się własnymi plecami, ale już np. masaż w okolicy łydki nie powinien przysporzyć problemów. Masowanie rozpoczynamy delikatnymi ruchami. Z czasem masujmy coraz mocniej, poszukując takich ruchów, które będą przynosiły zbolałym mięśniom największą ulgą. Na zakończenie warto delikatnie oklepać masowane miejsce.
Relaksująca kąpiel w bardzo ciepłej wodzie może być natomiast domową formą hydroterapii. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie i przynosi szybką ulgę w bólu. Taka kąpiel, szczególnie jeśli do wody wlejemy kilka kropli olejku zapachowego, może przynieść relaks i ukojenie. Spróbować możemy także masażu obolałych miejsc przy pomocy prysznica – warto podczas takiego zabiegu zmieniać natężenie wody, zaczynając od łagodnego strumienia, a potem powoli zwiększając ciśnienie. Na koniec znów powracamy do delikatnego masażu.
W domu możemy także zastosować zimne okłady. W przypadku niektórych osób (często wśród chorych na fibromialgię), ulgę w bólu przynoszą niskie temperatury, ponieważ spowalniają one przewodnictwo nerwów. W efekcie, zmniejsza się wrażliwość na ból. Do takiego zabiegu potrzebne będą kostki lodu, które owijamy w bawełniany kawałek materiału. Następnie tego typu kompres przykładamy w obolałe miejsce przez kilka minut. W aptekach dostępne są także gotowe kompresy żelowe, które można schłodzić w zamrażarce i stosować wielokrotnie.

Lecznicze okłady można też wykonywać z ziół i innych roślin. Np. korzeń traganka błoniastego poprawia krążenie i przepływ krwi, wspomaga usuwanie toksyn i jest szczególnie korzystny dla stawów. Z kolei korzeń pochrzynu włochatego działa korzystnie w stanach zapalnych oraz łagodzi uczucie zmęczenia. Jego dobroczynne działanie jest szczególnie odczuwalne w przypadku bólów i wzmożonego napięcia mięśni. Na zdrowie pozytywnie wpływa także rumianek, który m.in. wspomaga wydzielanie hormonów przeciwzapalnych (ACTH i kortyzonu).
Problem w tym, że nie każdy ma dostęp do poszczególnych ziół, a samodzielne wykonywanie leczniczych kompozycji to sprawa czasochłonna. A przecież tego typu zabiegi, aby odczuć korzyści, należy regularnie powtarzać. O wiele łatwiej sięgnąć po dostępne już na rynku środki, takie jak np. krem proMyalgan. W jego składzie można znaleźć zarówno wspomniane wyżej ekstrakty z korzenia traganka błotniastego, korzenia pochrzynu włochatego, czy też z koszyczków rumianku, ale też ekstrakt z owocu ananasa, który działa korzystnie na stawy, naczynia wieńcowe, zatoki i układ moczowy. W kremie zastosowano także taurynę, która jest aminokwasem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. W kremie znajduje się również MSM – siarka organiczna uzyskiwana ze skrzypu polnego. Jest ona niezbędna w procesach regeneracji i tworzenia nowych komórek. To dzięki niej procesy naprawcze i gojenia zachodzą prawidłowo.
Krem proMyalgan został opracowany przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących z powodu fibromialgii oraz zespołu przewlekłego zmęczenia. Może być jednak stosowany wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przewlekłymi bólami mięśni i stawów. Zastosowany na skórę, w połączeniu z lekkim masażem, działa odprężająco, kojąco oraz uśmierzająco.

Łagodzenie bólu w fibromialgii

Powyżej wspomnieliśmy o fibromialgii. Główne objawy tej choroby to przewlekłe rozlane bóle i sztywność tkanek okołostawowych, przez co czasem bywa ona mylona z chorobami reumatologicznymi. Badania obrazowe nie potwierdzają jednak zazwyczaj żadnych nieprawidłowości, co z kolei stanowi pierwszy krok w stronę zdiagnozowania fibromialgii. W takiej sytuacji fizjoterapia może okazać się istotnym elementem leczenia.

- W przypadku fibromialgii należy za wszelką cenę zapobiegać tendencji do osłabienia mięśni i ich zaników, a różne rodzaje leczenia fizykalnego mogą w tym bardzo pomóc – mówi dr med. Andrzej Lasota. – Ważny jest jednak ostrożny dobór zabiegów. Niektóre rodzaje fizjoterapii, które jednym chorym przynoszą ulgę, u innych mogą nasilać dolegliwości – podkreśla.

Zasadniczo, najskuteczniejszym sposobem postępowania w leczeniu fibromialgii może być łączenie łagodnych ćwiczeń usprawniających z krioterapią, ponieważ właśnie ona u bardzo wielu chorych łagodzi ból. Stosowanie suplementów diety (np. Myalgan), czy też kremów (np. proMyalgan), ma natomiast znaczenie pomocnicze i uzupełniające.

Warto podkreślić, że osoba chorująca na fibromialgię powinna znajdować się pod opieką lekarza (najlepiej doświadczonego w tematyce fibromialgii), który będzie odpowiednio kierował leczeniem, zarówno dobierając odpowiednie leki, jak i proponując właściwe zabiegi. To samo jednak dotyczy wszystkich osób, które długotrwale skarżą się na bóle mięśni lub stawów. Tego typu objawów nie należy bagatelizować.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl