Jak postępować podczas biegunki u dziecka?

Biegunka u małych dzieci zdarza się dość często, dlatego też niekiedy opiekunowie ją bagatelizują. Jednak trzeba pamiętać o tym, że długo utrzymująca się biegunka, szczególnie jeśli jest połączona z silnymi wymiotami, może doprowadzić do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne w przypadku małych dzieci. Jak można ulżyć małemu dziecku w czasie biegunki? Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu i co zrobić, kiedy już do niego dojdzie?
2017-07-21 00:00
Udostępnij
Jak postępować podczas biegunki u dziecka?

Dlaczego długotrwała biegunka jest tak niebezpieczna?

Ostra biegunka, która trwa długo, szczególnie u dziecka może być bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia, a nawet życia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może spowodować bardzo szybko nagłe odwodnienie organizmu, co u małych dzieci jest bardzo niebezpieczne i w najgorszych przypadkach może powodować nawet śmierć. W czasie nagłego wypróżniania wraz z wodą traci się również cenne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje takie jak witaminy i minerały.

Jak postępować w czasie biegunki u dzieci?

W czasie, gdy występuje biegunka dziecko często nie chce nic jeść, ani pić, a wszelkie przyjmowane pokarmy są od razu wydalane z organizmu. Jednak mimo wszystko, trzeba pamiętać o tym, aby dostarczać dziecku odpowiednie ilości płynów, które pozwolą uzupełnić braki wody w organizmie. Warto sięgnąć po zwykłą wodę, ewentualnie po specjalne preparaty nawadniające, które dodatkowo zawierają elektrolity i składniki mineralne, jakie pozwolą na szybsze odzyskanie sił po chorobie. W czasie biegunki nie należy podawać dziecku soków owocowych czy wód smakowych. Nie wolno także dawać mu do picia napojów gazowanych, które mogą jeszcze pogorszyć stan dziecka. Jeżeli chodzi o jedzenie, to dziecku w czasie biegunki warto podawać lekkie potrawy, które jednocześnie będą łagodziły dolegliwości. Jeżeli dziecko jest karmione piersią to należy zwrócić uwagę na dietę matki, a kiedy jest karmione mlekiem modyfikowanym warto powrócić do poprzedniej mieszanki. Szczególnie jeśli biegunka wystąpiła zaraz po zmianie mleka na inne.

Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia

Biegunka u dziecka nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Najczęściej wiąże się z niestrawnością lub zatruciem pokarmowym. Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze symptomy odwodnienia. Można to poznać między innymi po wzmożonym pragnieniu u dziecka, suchość śluzówek jamy ustnej i osłabienie. Przy silnym odwodnieniu może wystąpić suchość języka i brak łez w czasie płaczu, co jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów odwodnienia organizmu. Mogą zapadać się także oczy i policzki, a u bardzo małych dzieci także ciemiączko. U dzieci mogą występować też zmiany nastrojów – dzieci mogą stać się apatyczne lub wręcz przeciwnie rozdrażnione i pobudzone.

Kiedy zauważy się pierwsze objawy odwodnienia, należy udać się do lekarza na konsultacje. Przy bardzo silnym odwodnieniu często konieczna jest hospitalizacja dziecka, w czasie której uzupełnia się przede wszystkim płyny oraz składniki mineralne, które zostały wydalone w czasie biegunki.