fit.pl mobile logo

Jak telefon wpływa na nasze zdrowie?

Telefony towarzyszą nam codziennie, w każdej minucie naszego życia. Jednak może warto zastanowić się czy używanie telefonów komórkowych jest bezpieczne? Czy korzystając z komórki nie narażamy się na ryzyko zachorowania na raka mózgu. Czy mamy się obawiać tego, że nasz mózg ugotuje się jak jajko na twardo lub upraży jak popcorn? A może komórki są zupełnie bezpieczne?

Spanie z telefonem nie wpływa dobrze na nasze zdrowie

Jeśli śpisz z telefonem komórkowym blisko głowy to nic Ci się dzisiaj nie stanie, ani jutro. Jednak w dłuższej perspektywie czasu negatywnie może się to odbić na Twoim zdrowiu. Jak każde urządzenie elektryczne emituje on fale elektromagnetyczne, które negatywnie wpływają np. na nasz układ nerwowy. Telefon nawet gdy my śpimy łączy się z Internetem i synchronizuje dane aplikacji.

Długotrwałe spanie z telefonem komórkowym może objawiać się problemami z zaśnięciem, niewysypianiem się czy wręcz nawet koszmarami sennymi, ale to dopiero początek problemów.

Jeśli telefon musi być włączony bo Twoja praca wymaga dyspozycyjności nawet w nocy to powinien on znajdować się co najmniej metr od naszej głowy. Najlepiej aby wyłączyć podczas snu sieć Wi-Fi i transmisję danych tak by reagował tylko na przychodzące połączenia i łączył się jedynie z siecią GSM.

Działanie niebieskiego światła źle wpływa na sen

Zanim położysz się spać, przeglądasz media społecznościowe? W nocy potrafisz wybudzić się i przeglądać wiadomości w telefonie? Nie jest to zdrowe dla Ciebie. Wyświetlacze komputerów, ale także i smartfonów emitują niebieskie fale świetlne, które zaburzają wydzielanie przez organizm melatoniny – hormonu, który steruje naszym zegarem biologicznym i odpowiadającym m.in. za jakość naszego snu. Naturalnym sygnałem dla organizmu do wydzielania melatoniny jest pora kiedy robi się ciemno. Organizm dostaje sygnał, aby obniżyć temperaturę ciała i przygotować się do nocnego odpoczynku. Niebieskie światło komputerów czy smartfonów zaburza ten proces. Zdaniem naukowców proces wydzielania melatoniny hamowany jest nawet o 20%, w efekcie czego mamy problem z zaśnięciem i często wybudzamy się ze snu. Chroniczny brak snu prowadzi do wielu poważnych konsekwencji, od problemów z analitycznym i racjonalnym myśleniem, po zwiększone ryzyko spowodowania wypadku.

 

Używanie telefonu źle wpływa na naszą postawę ciała

Zdaniem lekarzy wielu użytkowników smartfonów zbyt często i zbyt długo utrzymuje głowę w pozycji pochylonej. Z czasem, po latach, taka pozycja utrwala się i człowiek zaczyna przypominać żółwia albo konia.

Na tym właśnie polega syndrom esemesowej albo technologicznej szyi. Głowa w pochylonej pozycji przenosi na kręgosłup szyjny znacznie większe obciążenia, niż wynikałoby to z jej fizycznej, rzeczywistej masy. Dr Ken Hansraj, który pierwszy opisał ten syndrom, obliczył, że przy pochyleniu głowy o 15 stopni, obciążenie kręgosłupa wynosi już nie 5, a 12 kg. Gdy głowa pochylona jest o 45-60 stopni, szyja odczuwa to jak ciężar prawie 20-30 kg. A to dopiero początek problemów.

Dłuższa rozmowa telefoniczna sprzyja przyjmowaniu dziwnych pozycji, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Skutki są opłakane: artretyzm i inne choroby zwyrodnieniowe były stwierdzane u 50-latków, obecnie mają je 15-letni użytkownicy telefonów komórkowych, którzy nie potrafią utrzymać właściwej postawy.

Jakie następstwa może mieć długotrwałe przyjmowanie niewłaściwej postawy?

 • uszkodzenia układu nerwowego
 • drętwienia rąk
 • zmiany w napięciu mięśni oraz zanik mięśni
 • ból szyi
 • bóle głowy
 • bóle karku
 • bóle kręgosłupa
 • wady postawy
 • nieprawidłowo uciskane są organy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne – co może prowadzić do powstania zaburzeń krążenia, odżywiania i natlenowania tkanek
 • ból dłoni
 • zespół cieśni nagdarstka
 • zwyrodnienia dłoni, zwłaszcza kciuka

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl