fit.pl mobile logo

Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych? Jak odróżnić je od chwilowej niedyspozycji i do kogo udać się po pomoc?

Stany obniżonego nastroju, apatii, lęku czy niepokoju pojawiają się w życiu każdego człowieka. Zdarza się jednak, że długotrwale zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jak odróżnić mało groźne problemy od zaburzeń psychicznych?

Zaburzenia psychiczne – problem wielu z nas

Zaburzenia psychiczne mogą być związane z nieustannym postępem cywilizacyjnym, wciąż wzrastającym tempem życia, ustawicznym stresem, natłokiem obowiązków oraz ciągłym brakiem sposobności do należytego wypoczynku.

Liczne obciążenia przyczyniają się do spadku naszej odporności psychicznej, stąd stale rosnąca liczba osób dotkniętych problemem zaburzeń psychicznych, dochodząca według niektórych źródeł nawet do 25% populacji.

Zaburzenie psychiczne czy tymczasowa niedyspozycja

Stany obniżonego nastroju, apatii, lęku czy niepokoju z całą pewnością niejednokrotnie pojawiają się w życiu każdego człowieka. Ich występowanie wcale nie musi wskazywać na patologię. W sytuacji, gdy są powodowane konkretnym, trudnym dla nas wydarzeniem, znacznym obciążeniem lub nadmiernym stresem, a ich nasilenie jest niewielkie i nie powoduje dezorganizacji funkcjonowania – może zostać uznane jako normalna reakcja organizmu. Czasem wystarczy nieco zmienić dotychczasowy tryb życia, odpocząć bądź porozmawiać z bliską osobą, która okaże nam wsparcie – to może wystarczyć, by niepokojące sygnały ustąpiły.

Niepokoić powinny sytuacje, gdy nękające objawy mają znaczne nasilenie lub utrzymują się przez długi czas. W takim wypadku warto rozważyć wizytę u specjalisty, aby odpowiednio wcześnie zareagować i ustrzec się przed rozwojem poważniejszych zaburzeń.

Choroby psychiczne - rodzaje

Choroby psychiczne, w zależności od ich rodzaju, mogą dotykać różnych sfer życia psychicznego. Wśród rozpoznawanych schorzeń dominują zaburzenia nastroju oraz zaburzenia lękowe.

Najczęściej diagnozowanym zaburzeniem z kręgu emocjonalnych jest depresja. Depresja cechuje się występowaniem obniżonego nastroju, apatią, spowolnieniem myślenia, poczuciem braku nadziei. Niejednokrotnie współistnieją z nią także zaburzenia snu czy apetytu.

Pośród zaburzeń lękowych wyróżnić możemy przede wszystkim wszelkiego rodzaju fobie (np. tzw. „lęk wysokości” lub arachnofobia, czyli lęk przed pająkami) zespół lęku napadowego, zaburzenia lękowe uogólnione, czy zespół stresu pourazowego.

Jedną z najczęstszych, bo dotykającą około 1% populacji chorobą psychiczną jest schizofrenia. Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym włączonym do grupy psychoz, tj. stanów, w których przeżywanie i odbiór rzeczywistości jest patologicznie zniekształcony. Zasadniczy problem tej choroby wynika z nielogicznego sposobu myślenia lub postrzegania. Główne symptomy to objawy wytwórcze pod postacią urojeń i omamów oraz tak zwane objawy negatywne – wycofanie społeczne, utrata zainteresowań, uboga ekspresja emocji.

Co zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia zaburzeń psychicznych?

Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie i podjęcie leczenia zaburzeń psychicznych może uchronić przed rozwojem poważniejszych zakłóceń sfery psychicznej, a nawet ciężkiej choroby. Dlatego też, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnoście obserwowanych u siebie objawów, warto skonsultować się z profesjonalistą. W pierwszej kolejności można udać się do swojego lekarza rodzinnego, który po wstępnej weryfikacji ewentualnie zaleci wizytę u specjalisty.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl