Masaż wpływa pozytywnie na cały organizm. W jaki sposób wybrać najlepszy dla nas rodzaj masażu? Co zrobić, żeby nie był tylko chwilową przyjemnością, ale również dobrą inwestycją w zdrowie?
fit.pl
2013-05-29 00:00
Udostępnij
Masaż - na co zwracać uwagę
Historia masażu

Masaż znany był już w starożytnych Indiach i Chinach, gdzie stanowił część rytuałów religijnych. W Grecji był nieodłącznym elementem igrzysk olimpijskich. Dosyć szybko dotarł również do Polski, w której do połowy XIV po kąpielach w łaźniach parowych klienci byli poddawani specjalnym zabiegom z wykorzystaniem poprawiających ukrwienie rózg. Prawdziwy rozwój masażu leczniczego nastąpił w Polsce dopiero na początku XIX w. dzięki lekarzom ze Szwecji. Znaczny wzrost jego popularności odnotowano pod koniec XX wieku i na początku obecnego stulecia, kiedy to przyjazd profesjonalnych masażystów zbiegł się z widocznym polepszeniem warunków życia i wzrostem świadomości zdrowotnej Polaków.

Kto wykonuje masaże

Masażu można nauczyć się na studiach wyższych. Doskonałe umiejętności posiadają szczególnie absolwenci fizjoterapii. W Polsce znajduje się wiele ośrodków szkoleniowych przygotowujących przyszłych masażystów. Kursy te są kilkustopniowe, każdy stopień określa nabyte umiejętności w danej kategorii masażu. W ostatnich latach bardzo popularne są masaże orientalne, dlatego też na nich skupiają się obecnie szkoły. Bardziej specjalistycznych i zaawansowanych w formule kursów masażu np. przy użyciu kamieni, bambusów lub mis tybetańskich udzielają firmy kosmetyczne.

Miejsca, gdzie można wykonać masaż

Obecnie masaże wykonywane są głównie w salonach, ośrodkach spa i wellness, centrach odnowy biologicznej oraz ośrodkach rehabilitacji. Niektórzy fizjoterapeuci oferują klientom nawet dojazd do domu. Jest to niewątpliwie komfortowe rozwiązanie, szczególnie dla osób, które mają ograniczoną zdolność ruchu. Masaż to jednak również specyficzna atmosfera, osiągalna jedynie w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu. Dlatego też panuje powszechna opinia, że najbardziej relaksujące i skuteczne zabiegi są wykonywane w SPA. Muzyka, świece, przyjemny zapach i indywidualne podejście do klienta umożliwiają czerpanie przyjemności z masażu na wielu płaszczyznach.

Rodzaje masażu

Oferta zabiegów masażu jest bardzo szeroka: od masażu klasycznego przez relaksacyjny po przyrządowy. Masaż klasyczny to standard we wszystkich salonach masażu, znakomity na pierwsze zetknięcie z tym zabiegiem. Do podstawowych czynności w jego przypadku zaliczamy: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację.

Bardziej skomplikowany jest masaż kosmetyczny, który został opracowany przez lekarzy dermatologów na początku XX wieku. Jest to masaż o charakterze uspokajającym, a w przypadku twarzy może mieć również działanie liftingujące. Z kolei technika ręcznego masażu limfatycznego, którego geneza jest związana z odkryciem limfy w organizmie w XVII w., polega na ucisku na tkanki w celu usprawnienia krążenia. Najbardziej popularnym rodzajem masażu jest masaż relaksacyjny. Polega on na intuicyjnym dotykaniu, głaskaniu, rozcieraniu, uciskaniu oraz ugniataniu obolałych mięśni w celu zmniejszenia bólu i rozluźnienia istniejących napięć. Masaż relaksacyjny pozwala utrzymać pełną ruchomość stawów oraz wyrównuje krążenie energii, zwłaszcza jego wariant z użyciem gorących kamieni.

Z kultury Dalekiego Wschodu wywodzi się coraz bardziej popularny w Polsce masaż orientalny, który poprawia krążenie płynów ustrojowych, rozluźnia mięśnie i pozytywnie wpływa na gibkość stawów.

Bezpieczeństwo podczas masażu

Masaż jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem, ale tylko wtedy gdy jest wykonywany profesjonalnie i fachowo przez osoby, które mają bogatą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Bywa on niezwykle skuteczny w przypadku przewlekłych dolegliwości, a także w wielu drobniejszych schorzeniach i chorobach. Jeśli jednak jest wykonywany przez osobę, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji, może spowodować uszkodzenie stawów i kręgów lub zaburzyć prawidłową pracę organizmu.

Należy pamiętać o przeciwwskazaniach do masażu: podwyższonej temperaturze ciała, chorobach nowotworowych, stanach zapalnych skóry, nadciśnieniu tętniczym, złamaniach kości, urazach stawów, osteoporozie. Nie można wykonywać go w miejscach występowania żylaków. Zabieg ten jest niewskazany dla kobiet w okresie ciąży patologicznej oraz ciąży powyżej 3 miesiąca. Ponadto masażu relaksacyjnego i orientalnego nie wykonuje się bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym i po zabiegach silnie termicznych takich jak sauna czy solarium, a także po spożyciu alkoholu.

Komu szczególnie pomaga masaż

Z masaży korzystają przeważnie osoby narażone na życie w ciągłym stresie. Można wyodrębnić kilka grup. Pierwszą są młodzi ludzie, którzy prowadzą szybki tryb życia. W związku z czym niewłaściwie się odżywiają, zażywają różnego rodzaju używki, są przemęczone, cierpią na nadpobudliwość nerwową czy bezsenność. Masaż pomaga im rozluźnić mięśnie, zniwelować stres oraz odetchnąć od codziennych spraw.

Kolejna grupa to osoby starsze, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ zwykle przebyły wiele chorób i nierzadko mają stałe problemy zdrowotne. Osoby te potrzebują odpoczynku i wyciszenia, a jednocześnie poprawy stanu ciała, ruchomości stawów oraz wyrównania krążenia krwi.

Z masaży coraz częściej korzystają również turyści i to nie tylko w okresie lata, ale przez cały rok. Po ciężkim dniu zwiedzania potrzebują oni chwili relaksu i przyjemności.

Koszty

Masaże nie należą do zbyt drogich zabiegów. Każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Cena zależy od rodzaju masażu i czasu zabiegu. Oczywiście im bardziej rozbudowane i skomplikowane techniki masażu tym wyższa cena.

Przykładowo półgodzinny masaż klasyczny kosztuje około 60 zł, za godzinę powinniśmy zapłacić 100 zł. Nieco droższe są masaże relaksacyjne i odżywcze. Kosztują odpowiednio około 70 zł za pół godziny i 130 zł za godzinę. Najdroższe są masaże gorącymi kamieniami i ajurwedyjskie, których cena może oscylować nawet wokół 200 zł.

Warto pamiętać, że każdy salon masażu posiada indywidualny cennik oferowanych usług. Sprawdźmy go przed zabiegiem, żeby uniknąć ewentualnej nieprzyjemnej niespodzianki.

Autorem porad jest Angelika Kukla, kosmetolog w Perła Day Spa

www.zdrowie.fit.pl