Mecz piłki nożnej dobry na ciśnienie

Duńscy naukowcy twierdzą, że gra w piłkę nożną może obniżyć ciśnienie krwi, a poza tym niesie ze sobą też wiele innych korzyści zdrowotnych
fit.pl
2010-02-18 00:00
Udostępnij
Mecz piłki nożnej dobry na ciśnienie

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego uważają grę w piłkę nożną za lepsze rozwiązanie niż dieta. Regularna gra w ciągu trzech miesięcy korzystnie wpłynęła na wiele czynników ryzyka chorób serca. Piłka nożna przynosiła też lepsze rezultaty niż trening siłowy i jogging.

Podczas eksperymentu porównano wyniki osób, którym zalecono grę w piłkę nożną dwa razy w tygodniu z wynikami osób wykonujących inne ćwiczenia, a także z wynikami osób, które w ogóle nie były aktywne. Badania wykazały, że gra w piłkę nożną pozytywnie wpływa na czynniki ryzyka chorób układu krążenia u mało aktywnych fizycznie kobiet i mężczyzn.

– Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego. Nowością jest jednak fakt, że tak przyjemna gra zespołowa może skutecznie wspomagać leczenie nadciśnienia – dodaje współautor badań Lars Juel Andersen z kopenhaskiego szpitala Gentofte.

www.fit.pl