Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

 Cierpisz na bóle lub pieczenie w nadbrzuszu? A może dokucza Ci częste odbijanie, zgaga i uczucie pełności w żołądku? To może być niestrawność - jedna z najczęściej występujących dolegliwości pokarmowych. Mimo, że najczęściej kojarzy się ze świętami i ucztowaniem przy suto zastawionym stole, to jednak może przydarzyć się również na co dzień. Tłuste, smażone i ciężkostrawne potrawy sprawiają, że nie trudno o objawy niestrawności żołądka. Mówi się, że niestrawność to nie choroba. Jednakże dolegliwość ta, jak żadna inna, potrafi dać solidnie w kość. Szacuje się, że około 50% Polaków cierpi na niestrawność. Najczęściej zmagają się z nią osoby dorosłe, aczkolwiek u dzieci i młodzieży również może wystąpić. Najważniejsze w tym wszystkim jest wczesne wdrożenie leczenia objawów dyspeptycznych, które pozwoli skrócić przebieg choroby i uchroni przed rozwojem powikłań. Niestrawność żołądka można pokonać w bardzo prosty sposób - obniżając poziom stresu, przestawiając się na lekkostrawną dietę, a także zmieniając styl życia na zdrowszy.  
fit.pl
2016-07-11 00:00
Udostępnij
Niestrawność żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Główne przyczyny niestrawności
Istnieje wiele źródeł niestrawności. Zazwyczaj niestrawność żołądka wywołana jest przez niewłaściwą dietę, obfitującą w nasycone tłuszcze zwierzęce, które znacznie spowalniają proces trawienny. Inną przyczyną jest objadanie i przejadanie się. Organizm ludzki nie jest w stanie poradzić sobie ze strawieniem zbyt dużej ilości pokarmu, a stąd już krótka droga do nieprzyjemnych dolegliwości. W niektórych przypadkach winowajcą okazuje się nieodpowiednia higiena jedzenia. Zbyt szybkie jedzenie, połykanie dużych kawałków, niedokładne przeżuwanie oraz łykanie powietrza w czasie posiłku – to wszystko wywołuje niestrawność. Niekiedy, niestrawność żołądka wynika ze spożywania potraw zbyt gorących lub zbyt zimnych, a także niedogotowanych. Duży wpływ na wystąpienie dolegliwości ma również psychika, ponieważ stres oraz nerwowość bardzo często negatywnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Przyczyną niestrawności żołądka może być również zakażenie Helicobacter pylori, czyli bakterią wywołującą stan zapalny oraz chorobę wrzodową. Palenie papierosów i picie alkoholu w dużych ilościach - to także bezpośrednia przyczyna niestrawności.

Niestrawność żołądka - objawy
Niestrawność żołądka zazwyczaj daje o sobie znać około 2-3 godzin po posiłku. Wśród nieprzyjemnych objawów dolegliwości wymienia się ból brzucha, uczucie sytości lub zalegającego pokarmu, zgagę - silny, piekący ból za mostkiem oraz odbijanie o nieprzyjemnym zapachu i smaku w ustach. Bardzo często niestrawności mogą towarzyszyć również inne objawy, jak nudności, wzdęcia, nadmierne gazy, wymioty lub biegunka. W skrajnych przypadkach niestrawność może doprowadzić do zmniejszenia, a nawet całkowitego zaniku łaknienia.

Ze wszystkich wymienionych objawów niestrawności, najbardziej dokuczliwa może być zgaga. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronie http://www.manti.pl/jak-odroznic.html, każdego dnia cierpi na nią co dziesiąty człowiek. Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czyli cofania się kwasu solnego z treścią pokarmową z żołądka do przełyku. Gorzki smak w ustach jest wynikiem działania kwasu solnego na nabłonek przełyku, który nie jest przystosowany do kontaktu z tak drażniącymi substancjami. Aby uniknąć nieprzyjemnej zgagi, warto wprowadzić zmiany żywieniowe, a przede wszystkim unikać tłustych i ostrych pokarmów, mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych, czekolady, alkoholu oraz soków i owoców cytrusowych, które powodują zakwaszenie środowiska żołądka.

Domowe sposoby na niestrawność
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na niestrawność żołądka jest zastosowanie ścisłej diety. Powinna ona trwać 1-3 dni. Podczas jej trwania można sięgać tylko po sucharki, kleiki, ziołowe herbatki lub gorzką herbatę. W niestrawności dobrze sprawdzają się napary z melisy, mięty, dziurawca, kopru włoskiego, kminku. Pomocny jest także świeży lub sproszkowany korzeń imbiru. Nieprzyjemne objawy niestrawności usuniemy popijając małymi łykami (tak co kilka minut) ciepłą wodę. Najważniejsze, aby nie wypić od razu całej szklanki, bo to tylko zaostrzy dyskomfort.

Pomoc z aptecznej półki
Dietę leczniczą warto wspomóc farmakoterapią, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim powrocie do formy. Pomocne będą leki zawierające substancje zobojętniające treść soku żołądkowego, a także leki stymulujące opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy. Ulgę w dyskomforcie przy niestrawności żołądka przyniosą leki zobojętniające treść żołądka, a jednocześnie likwidujące wzdęcia i zgagę, jak np. Manti.

Jak uchronić się przed niestrawnością
Niestrawność wcale nie musi być problemem nawracającym. Aby uwolnić się od niej raz na zawsze, wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian do swojego życia. Po pierwsze należy zadbać o powolne spożywanie każdego posiłku. Każde danie należy dokładnie przeżuwać kęs po kęsie. Poza tym, do stołu warto siadać po krótkim odpoczynku. Warto również wprowadzić zasadę częstszego jedzenia, ale w mniejszych ilościach. Nie bez powodu lekarze biją na alarm, aby jeść mniej a częściej. Jedzenie 4-5 posiłków co 3 godziny pomoże pozbyć się problemu. To samo tyczy się samego jedzenia. Osoby z tendencją do niestrawności, powinny z większą uwagą wybierać spożywane pokarmy. Zamiast potraw tłustych, ciężkostrawnych i smażonych, należy postawić na dania lekkostrawne - gotowane, duszone lub pieczone (bez tłuszczu lub w minimalnej jego ilości). Unikać należy dań obficie solonych i słodzonych. Należy pić dużo mieszanek ziołowych uspokajających i łagodzących układ pokarmowy, zmniejszających wydzielanie kwasów oraz niwelujących objawy takie jak wzdęcia czy zgaga. Bardzo ważną kwestią w zapobieganiu niestrawności jest systematyczna aktywność fizyczna. Należy zadbać o odrobinę ruchu między kolejnymi posiłkami. Zamiast zasiąść po obiedzie przed telewizorem, warto wybrać się na długi spacer.