fit.pl mobile logo

Pierwsza pomoc na wakacjach – o czym powinniśmy pamiętać?

Jak wynika z raportu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2016 roku i plany na 2017 rok” opracowanego przez CBOS, 59% Polaków planuje wyjechać na wakacje w tym roku, a 56% z nich spędzi urlop w naszym kraju. Wzmożony ruch turystów będzie widoczny zarówno na drogach, jak i w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. W takich warunkach nie trudno o wypadek czy niebezpieczną dla naszego życia i zdrowia sytuację – jak się przed nimi zabezpieczyć?

(Nie) bezpieczne wakacjeDecydując się na wakacje w kraju, Polacy często wybierają podróż własnym samochodem. Jest wygodniej, może niekoniecznie szybciej, ale na pewno łatwiej, szczególnie jeśli podróżujemy z całą rodziną. Jednak jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, tylko w maju 2017 roku doszło do 2 826 wypadków drogowych, w których zginęło 209 osób. Niestety, można przypuszczać, że liczby te wzrosną, biorąc pod uwagę, że czas wakacyjnych wyjazdów rozpoczyna się z końcem czerwca i trwa do początku września. Dodatkowo, jak wynika z raportu PIN, Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Polska jest niechlubnym liderem jeśli chodzi o niebezpieczeństwo na drogach. Najbardziej ryzykowne podróże w całej Europie odbywają się właśnie w Polsce.

Należy liczyć się z tym, że w trakcie wakacyjnych podróży możemy się spotkać z sytuacją, w której niezbędne będzie udzielenie pierwszej pomocy. Ale czy Polacy wiedzą jak postępować w takiej sytuacji? – Z mojego doświadczenia wynika, że są dwa główne problemy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Pierwszy i najważniejszy jest taki, że mamy znikomą wiedzę na ten temat. Drugi to fakt, że jeśli mamy do czynienia z wypadkiem, najczęściej nie udzielamy pomocy ofierze, bo boimy się, że zrobimy jej większą krzywdę. Nic bardziej mylnego. Większą szkodą będzie nie udzielenie pomocy niż zrobienie tego nawet w nieumiejętny sposób – mówi Łukasz Wawrzyniak, Główny specjalista ds. BHP, W&W Consulting.Wiedza może uratować życie

Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinien znać każdy. To wiedza niezwykle ważna, bo zastosowana w odpowiedniej chwili może uratować ludzkie życie. Niestety często ludzie są przekonani, że nie są im potrzebne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, twierdząc, że wezmą w nim udział jeśli zajdzie taka potrzeba. A to błędne założenie. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek, w którym ktoś będzie potrzebował pomocy. W takiej chwili liczą się sekundy i nie ma czasu na szukanie podręczników i instrukcji, jak tej pomocy udzielić. A co ważne, nauka z zakresu pierwszej pomocy powinna opierać się głównie na umiejętnościach praktycznych. – W sytuacji, kiedy dochodzi do niespodziewanego zdarzenia, w którym są poszkodowani, kluczowe są dwie rzeczy. Po pierwsze spokój i rozsądek. Po drugie postępowanie zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że kluczowe są pierwsze minuty po wypadku, kiedy mamy szansę na uratowanie życia poszkodowanemu – dodaje Łukasz Wawrzyniak.

Wypadek drogowy a udzielenie pomocy

To, że każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji tego wymagającej definiują przepisy Kodeksu Karnego (art. 162 § 1). Zgodnie z nim każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, jeśli nie zagraża to jego życiu i zdrowiu. Jeśli w trakcie wakacyjnego wyjazdu, w naszym bezpośrednim otoczeniu dojdzie do wypadku jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednak zawsze należy zachować szczególną ostrożność, dbając o bezpieczeństwo swoje i osób uczestniczących w zdarzeniu. Wypadek drogowy to sytuacja szczególna, bo dzieje się zazwyczaj na ruchliwej ulicy czy drodze. Tu nie ma miejsca na nieodpowiedzialne zachowania i przypadkowe decyzje. Musimy zachować spokój, wezwać odpowiednie służby ratownicze i jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu, zająć się poszkodowanymi. Opuszczając swoje auto, pamiętajmy o takim usytuowaniu pojazdu aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu a jednocześnie sygnalizował zdarzenie np. światłami awaryjnymi. Natomiast, jeżeli działania ratownicze mamy prowadzić w pasie jezdni, wówczas niech nasz pojazd posłuży nam jako  stała osłona ustawiona w pewnej odległości od miejsca zdarzenia, zabezpieczająca nas przed ewentualnym najechaniem na zdarzenie przez innych uczestników ruchu.  

Pamiętajmy, że jeżeli zdarzenie ma miejsce na autostradzie, nie opuszczajmy pojazdu i nie przeprowadzajmy członków naszej rodziny czy poszkodowanych przez drogę. Droga hamowania pojazdu poruszającego się z prędkością 130km/h wynosi ponad 45m co daje niewielkie szanse na zatrzymanie kierowcy w razie zaskoczenia niespodziewaną sytuacją na drodze jaką są piesi.

Kolejnymi działaniami jakimi musimy podjąć to określenie ilości osób poszkodowanych oraz kto w pierwszej kolejności potrzebuje naszej pomocy. Osoby przytomne, samodzielnie oddychające pozostawiamy do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Zajmujemy się tymi, którzy nie dają oznak życia, są nieprzytomni, nie oddychają samodzielnie. - To właśnie na pomoc tym osobom mamy od 4 do 7 minut po wypadku. Musimy pamiętać, że w wyniku niedotlenienia mózgu może dojść do bardzo poważnych, nieodwracalnych zmian w organizmie. Dlatego nie możemy czekać na przyjazd karetki – podkreśla Łukasz Wawrzyniak


Wypadek może zdarzyć się każdemu

Do zdarzenia, w którym ktoś będzie potrzebował naszej pomocy może dojść wszędzie. A nasze umiejętności mogą uratować ludzkie życie. – Zasady udzielania pierwszej pomocy są uniwersalne. Pozwalają pomóc niezależnie od miejsca i sytuacji w jakiej się znajdujemy. Trzeba tylko wiedzieć co zrobić  – podkreśla Łukasz Wawrzyniak. Zastanawiając się czy warto wziąć udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, odpowiedzmy sobie na jedno, niezwykle ważne pytanie: „Czy będę umiał pomóc swoim najbliższym jeśli zdarzy się wypadek?” 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl