Pierwsze wyniki akcji „Poznań stawia na zdrowie” są alarmujące. Wynika z nich, że uczniowie poznańskich szkół podstawowych są otyli i mają wady postawy
fit.pl
2010-03-30 00:00
Udostępnij
Poznań stawia na zdrowie
IM000908 malaDo akcji „Poznań stawia na zdrowie” zgłosiło się 68 szkół podstawowych z tego miasta. Pierwsze wyniki badań z trzech poznańskich podstawówek są zastraszające! Aż 28% uczniów ma wadę postawy, a 27% wady stóp. Skąd ten problem? Z wyników badań okazuje się, że dzieci mają bardzo duży problem z nadwagą.

Jak podkreśla Krzysztof Pierzchalski, dyrektor przeprowadzającej badania „Medyk Polikliniki” wyniki badań są zatrważające. Mimo że jeszcze nie wszystkie wyniki zostały opublikowane to fakt nadwagi i otyłości wśród dzieci jest bardzo dużym problemem, gdyż wpływa na zdrowie. Problem ten wynika z tego, że w sklepikach szkolnych uczniowie nie mogą wybrać nic poza chipsami i coca colą.

Badania przeprowadzane w ramach akcji „Poznań stawia na zdrowie” maja pokazać skalę problemu, jakim są wady postaw u dzieci.

Celem ogólnym projektu jest poprawa warunków zdrowotnych uczniów z klas I-IV szkół podstawowych w Poznaniu oraz osób z ich środowiska domowego i szkolnego - poprzez promocję zdrowego stylu życia i profilaktykę wad postawy. Grupę docelową projektu stanowi 16 tys. dzieci, z czego 13 tys. z nich będzie aktywnie uczestniczyć w projekcie. Projekt zakłada szereg działań, począwszy od diagnostyki - oceny postawy ciała, poprzez udział w różnych formach ruchu, takich jak profilaktyczne ćwiczenia korekcyjne (w tym zajęcia taneczne), zajęcia na basenie, indywidualne ćwiczenia korekcyjne w domu (po wcześniejszym instruktażu dziecka i rodziców/opiekunów), a także edukację zdrowotną dot. kształtowania prawidłowych nawyków związanych bezpośrednio i pośrednio z postawą ciała, skierowaną do dzieci, rodziców/opiekunów, nauczycieli, pielęgniarek pracujących w środowisku nauczania i wychowania.

Podejmowane działania umożliwią wzrost potencjału zdrowotnego przyszłego pokolenia dorosłych Poznaniaków oraz wzrost świadomości społeczności lokalnej w zakresie zdrowego stylu życia.

Od połowy lutego 2010 roku zostało przebadanych 9650 uczniów. Teraz, przez 9 miesięcy prowadzone będą profilaktyczne zajęcia korekcyjne w salach gimnastycznych, a przez dwa miesiące młodzież poćwiczy na basenie.

www.fit.pl