Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się bóle kręgosłupa. Przyczyną części z nich jest nieodpowiednia pozycja ciała podczas korzystania z komputera, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwracać na ergonomię pracy, zwłaszcza, jeżeli swoje obowiązki zawodowe wykonujemy w pozycji siedzącej. W jaki sposób odpowiednio przygotować stanowisko pracy? Które nawyki powinniśmy wyeliminować, a które wprowadzić do naszego zawodowego życia? Na te pytania odpowiada Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana
2019-01-17 00:00
Udostępnij
Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Jak odpowiednio siedzieć przed komputerem?

Prawidłowe siedzenie przez monitorem, to nie tylko właściwa pozycja ciała, ale również odpowiedni dobór i wyprofilowanie biurka, fotela oraz ustawienie komputera względem naszego wzroku.

Przygotowując miejsce pracy warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Najistotniejszym elementem jest dobór fotela, który powinien stwarzać możliwość regulowania głębokości siedziska oraz wysokości oparcia i podłokietników tak, aby użytkownik mógł go odpowiednio „spersonalizować”. Bardzo istotne jest również właściwe ustawienie ekranu komputera, który powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku – komentuje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana. W przypadku laptopów jest to niezwykle trudne, dlatego powinniśmy korzystać ze specjalnych podstawek, które pozwolą podnieść komputer i ułatwiają nam utrzymanie prawidłowej postawy. Warto, żeby pracodawcy zwrócili na to uwagę wybierając sprzęt do biura, ponieważ pracownicy bardzo rzadko decydują o doborze biurka, fotela czy komputera, z których korzystają w pracy. Oczywiście nie oznacza to, że troska o ich zdrowie spoczywa wyłącznie na barkach przełożonych. W głównej mierze to od samych pracowników  zależy, jaką pozycję ciała przyjmują podczas pracy i czy wyeliminują błędy i nawyki, negatywnie wpływające na zdrowie kręgosłupa. Jak zatem prawidłowo siedzieć przed komputerem? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasze stawy biodrowe, kolanowe i łokciowe były ułożone pod kątem 90 stopni, a cały kręgosłup naturalnie przylegał się do oparcia fotela. Należy również zwrócić uwagę na nadgarstki – najlepiej, jeżeli będą ułożone w tzw. pozycji „zerowej” na podłokietnikach, które w linii prostej powinny stanowić przedłużenie biurka – dodaje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Najczęstsze błędy podczas pracy w pozycji siedzącej

Wielogodzinna konieczność przebywania przed komputerem w pozycji siedzącej sprawia, że każda z osób wykonująca pracę biurową poszukuje maksymalnej wygody (utrzymanie stałej, prawidłowej postawy ciała na początku może wymagać samodyscypliny). Pozorny komfort bardzo często stanowi jednak zagrożenie dla naszego zdrowia. Oto najczęściej popełniane błędy podczas siedzenia przed komputerem:

  • Nieodpowiednie ułożenie nóg – w tej grupie błędów znajduje się m.in. układanie stóp na podnóżkach fotela. Taka pozycja powoduje m.in. nienaturalny ucisk stawów rzepkowo-udowych, a to może doprowadzić do ich zwyrodnienia. Dodatkowo, wówczas może pojawi się zwiększona lordoza lędźwiowa, która może w konsekwencji doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Drugim często popełnianym błędem jest zakładanie nogi na nogę, które zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu biodrowego i kręgosłupa.
  • Pośladki mocno wysunięte do przodu – taka pozycja sprawia, że nienaturalnie wypłaszczona zostaje lordoza lędźwiowa, zdecydowanie zmniejsza się pojemność wdechowa klatki piersiowej, a uciskowi ulegają narządy wewnętrzne. Częste i długotrwałe przebywanie w takiej pozycji może doprowadzić m.in. do przykurczu mięśni piersiowych (czyli zmniejszenia ich naturalnej długości, które może powodować m.in. ból czy ograniczony zakres ruchowy stawów).
  • Złe ułożenie nadgarstków – to problem, na który wiele osób nie zwraca uwagi, jednak np. długotrwałe zgięcie grzbietowe nadgarstka może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka (zwyrodnienia nerwu pośrodkowego, które powoduje ból, drętwienie czy zmniejszenie zakresu ruchów nadgarstka).

Dobre nawyki dla osób pracujących „za biurkiem”

Poza wyeliminowaniem negatywnych przyzwyczajeń, warto również zadbać o praktykowanie tych pozytywnych. Jakie nawyki powinniśmy wprowadzić podczas pracy przed komputerem?

Najprostszym sposobem na oderwanie się od komputera jest krótki spacer po biurze. Kiedy udajemy się uzupełnić wodę w szklance, nie wracajmy od razu do biurka. Pozycja stojąca pozwoli odpocząć naszemu kręgosłupowi, ale również poprawi ukrwienie nóg i oderwie nasz wzrok od promieniowania ekranu komputerowego. Podczas takiej przerwy możemy również wykonać kilka prostych ćwiczeń np. wymachy ramion czy przysiady, a naszym dłoniom mogą pomóc m.in. ruchy okrężne nadgarstków, wypychanie splecionych palców. – dodaje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.