Leczenie przepukliny - poradnik pacjenta

Przepukliną określa się stan, w którym trzewia bądź zawartość jam ciała przemieszczają się poza ich naturalne położenia poprzez otwory pierwotne, jak i wtórne. W bardzo zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do wypadnięcia trzewi przez uszkodzone powłoki.
2018-02-20 00:00
Udostępnij
Leczenie przepukliny - poradnik pacjenta

Przepuklinę dzieli się na rzekomą i prawdziwą. Przepuklina rzekoma charakteryzuje się brakiem worka przepuklinowego, co wiąże się z wypadnięciem trzewi. W przypadku przepukliny prawdziwej schorzeniu uwydatnia się poprzez nowe lub/i istniejące już otwory. Ponadto rozpoznaje się także typ wewnętrzny. Pojawia się on, gdy dochodzi do przemieszczenia narządów do uchyłków otrzewnej wewnątrz jamy brzusznej.

Przyczyny występowania

Bezpośrednia przyczyna występowania przepukliny nie jest nadal znana. Czynniki są dzielone na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych należą zaburzenia genetyczne (dotyczące nieprawidłowości występujących w strukturze kolagenu III).

Czynniki nabyte to: niedożywienie, otyłość, palenie tytoniu, choroby nowotworowe, długotrwały wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego czy stosowanie sterydów. Na pojawienie się przepukliny mają wpływ również inne uwarunkowania, takie jak cukrzyca czy niedobory białka w diecie.

Objawy stanu chorobowego

Przepuklina może zostać wykryta w trakcie przeprowadzania badania fizykalnego bądź gdy wystąpi objaw ostrego brzucha. Najczęstszym symptomem jest wyczuwalny guz, który przemieszczając się powoduje silne, promieniujące bóle u chorego. W związku z wystąpieniem stanu mogą pojawić się objawy niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego, w tym wymiotów, nudności, kolkowy ból brzucha, wzdęcia brzucha, a często zatrzymania stolca i gazów. Wszystkie symptomy świadczą o zagrożeniu nie tylko zdrowia, ale również życia pacjenta.

Leczenie przepukliny

"Jednym ze skutecznych sposób leczenia przepuklin jest zabieg chirurgiczny. Jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy pacjent może zostać poddany takiej terapii. Wszystko zależy od stanu oraz predyspozycji organizmu chorego" - podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Leczenie przepukliny, zwłaszcza brzusznej, polega przede wszystkim na przeprowadzeniu operacji. Zabieg chirurgiczny jest stosowany w przypadku tego stanu chorobowego od zarania dziejów. Obecnie wyróżnia się aż trzy metody leczenia operacyjnego. W przypadku przepuklin brzusznych są to: z dostępu przedniego, dojścia tylnego przedotrzewnowego oraz metoda laparoskopowa.

Do ciała pacjenta wprowadzane są specjalne siatki ze sztucznego tworzywa, które pozwalają na opatrzenie przepuklin bez względu na rozmiar. Ich zastosowanie ma przede wszystkim służyć zwiększeniu skuteczności oraz obniżenia ryzyka powikłań czy nawrotów choroby.

Można również uniknąć podjąć leczenie zachowawcze, jednak przepukliny same się nie wchłaniają i mogą się rozrastać, stąd zalecenie wykonania operacji. Chory w przypadku tego typu leczenia nosi pas przepuklinowy. Zbyt długie stosowanie może doprowadzić do przewlekłego odczynu zapalnego, czego efektem mogą być komplikacje podczas zabiegu operacyjnego.