fit.pl mobile logo

Pyłki, kurz i roztocze, smog - mają wpływ na Twoje oczy

Stan zapalny spojówek pojawia się w wyniku kontaktu z zewnętrznym czynnikiem, zwanym alergenem. Organizm, w reakcji obronnej, zaczyna wytwarzać przeciwciała. Zostają pobudzone komórki zapalne, które produkują substancje, powodujące nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie, łzawienie czy swędzenie. Co może być potencjalnym alergenem, który negatywnie wpływa na oczy? Jak się przed nimi bronić?

Alergiczne zapalenie spojówek atakuje powieki, spojówki oraz rogówkę, przeważnie obustronnie. Zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi formami alergii, na przykład nieżytem nosa. Dolegliwości te częściej dotykają ludzi młodych. Jednak jest to bardzo powszechny problem, ma go nawet, co piąta osoba na świecie. Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) aż 150 mln Europejczyków zmaga się z przewlekłą chorobą alergiczną. Natomiast za 5 lat, już co druga osoba z nas będzie cierpiała na przynajmniej jeden typ alergii. Jej przebieg może być:

- ostry – nagła i silna reakcja na alergen, np. po styczności z sierścią zwierząt,
- okresowy – powtarza się w określonych miesiącach, związany głównie z pyleniem roślin (alergen zewnątrzpochodny),
- przewlekły – pojawia się stale, po kontakcie z czynnikiem alergizującym wewnątrzpochodnym, takim jak kurz czy roztocze.

Nie mamy wpływu na pylenie roślin, nie da się także całkowicie uchronić przed wszechobecnym kurzem, roztoczami i unoszącym się w powietrzu smogiem. Można jednak zadbać o swoje oczy i starać się je chronić. Jak zniwelować negatywny wpływ alergenów i uwolnić się przed przykrymi objawami alergicznego zapalenia spojówek?

Wiosenne łzawienie z pyłkami

Alergia na pyłki ma przebieg sezonowy, pojawia się, gdy pylą rośliny. Najtrudniejszy czas dla osób podatnych na te czynniki to okres od końca lutego, nawet do wczesnej jesieni. Jedynym sposobem uniknięcia dolegliwości jest brak kontaktu z alergenem, co oznaczałoby niemożność wyjścia na zewnątrz, a nawet wietrzenia pomieszczeń. Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek to nie jedyny objaw alergii na pyłki, zwykle współwystępuje z wodnistym katarem, napadami kichania, suchością w jamie ustnej oraz ogólnym złym samopoczuciem. Czasami objawy te mogą być mylone z przeziębieniem.

Jak przygotować się na sezon pyleń? Przede wszystkim warto wykonać testy, by dowiedzieć się, które pyłki roślin nas uczulają i zapoznać się z kalendarzem pylenia. W danym okresie należy unikać spacerów na świeżym powietrzu, w sąsiedztwie pól, łąk i lasów. Można także chronić usta, nos i oczy za pomocą maseczki i okularów, które ograniczą dostęp pyłków. Mieszkanie warto wietrzyć tylko nocą, gdy ich stężenie jest mniejsze.

Kiedy objawy alergii jednak dadzą o sobie znać najlepiej zniwelować je już na samym początku, sięgając po krople do oczu. Jeśli mają w swoim składzie naturalną cząsteczkę Ectoin®, pokonają pieczenie, łzawienie i świąd, zmniejszając stan zapalny, stabilizując błonę komórkową i przynosząc ulgę.

Wszędobylski kurz i roztocze

Dywan, fotel, zasłony, pościel, materac – to tam żyją maleńkie, niezauważalne gołym okiem pajęczaki, zwane roztoczami kurzu domowego. Żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego najbardziej upodobały sobie powierzchnie łóżka. W nocy lub po porannej pobudce masz problemy z górnymi drogami oddechowymi: czujesz drapanie w gardle, z nosa leci wodnista wydzielina, kichasz, masz duszności, a dodatkowo oczy są zaczerwienione i łzawią? To może być alergia na odchody pozostawiane przez roztocza.

Nie da się całkowicie wyeliminować kurzu i roztoczy z mieszkania. Jednak ich liczba znacząco zmniejszy się, gdy otoczenie będzie systematycznie sprzątane, tekstylia prane w temperaturze co najmniej 60°C, a następnie trzymane w zamkniętych pudełkach. Należy także ograniczyć liczbę dywanów, zasłon i koców. Trzeba również często wietrzyć mieszkanie, utrzymywać niską wilgotność i temperaturę. Gdy dolegliwości dadzą o sobie znać, warto jak najszybciej sięgnąć po krople do oczu, które będą wspierać proces regeneracji wrażliwej spojówki i bezzwłocznie złagodzą nieprzyjemne objawy.

Jak chronić oczy przed smogiem?

Temat smogu pojawia się najczęściej w sezonie grzewczym, ponieważ ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza powstaje na skutek działalności człowieka, głównie palenia w piecach węglowych i emitowania spalin. Dużo mówi się o negatywnym wpływie smogu na drogi oddechowe. Wiele osób, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, stara się przed nim bronić, zakładając maseczki z filtrem. Jednak unoszący się pył ze szkodliwymi związkami chemicznymi dostaje się także do oczu, wywołując na przykład zapalenie spojówek. Może pojawić się uczucie zmęczenia (tzw. piasek pod powiekami) i podrażnienie oczu: pieczenie, swędzenie, a nawet światłowstręt.

Niestety korzystanie z oczyszczacza powietrza, założenie okularów lub soczewek kontaktowych nie zapewnią oczom pełnego zabezpieczenia przed smogiem. Dlatego należy działać zapobiegawczo, chroniąc narząd wzroku przed przykrymi konsekwencjami. Już zawczasu warto sięgnąć po przeciwalergiczne krople do oczu, które wypłuczą alergeny, zmniejszą dolegliwości, ale też stworzą na oku ochronną tarczę. Najlepiej, by w ich składzie pojawił się kwas hialuronowy, tak jak np. w kroplach dla alergików. Ektin (wyrób medyczny) dodatkowo nawilży gałkę oczną, wystawioną codziennie na wiele negatywnych czynników.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl