Brak ruchu główną przyczyną zgonów z powodu Covid-19

Od ponad roku sektor fitness został objęty największymi restrykcjami. Rząd walcząc z pandemią zakazał korzystania z siłowni i klubów fitness wszystkim obywatelom z wyłączeniem jedynie sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich. Tymczasem badania wykazują, że brak aktywności fizycznej stanowi większe ryzyko powikłań po zakażeniu C-19 niż palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia czy nawet nowotwory
2021-06-17 00:00
Udostępnij
Brak ruchu główną przyczyną zgonów z powodu Covid-19

Amerykańskie badanie opublikowane w British Journal os Sport Medicine wykazało, że brak regularnej aktywności fizycznej może ponad dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci z powodu Covid-19. Jedynie zaawansowany wiek oraz przeszczep narządów stanowi większe ryzyko powikłań i śmierci z powodu zakażenia koronawirusem.

Brak ruchu stanowi większe ryzyko niż nowotwór!

Dr Robert Sallis, autor badania zaapelował, aby działania promujące aktywność fizyczną były traktowane priorytetowo przez agencje zdrowia publicznego i włączane do rutynowej opieki medycznej.

Badanie wykazało, że pacjenci z COVID-19, którzy byli konsekwentnie nieaktywni w ciągu dwóch lat poprzedzających pandemię, byli bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala, wymagali intensywnej opieki i częściej umierali niż pacjenci, którzy konsekwentnie spełniali wytyczne dotyczące aktywności fizycznej.

“Zalecamy, aby organy zdrowia publicznego informowały wszystkie populacje, że tuż za szczepieniem i przestrzeganiem wytycznych dotyczących bezpieczeństwa zdrowia publicznego, takich jak dystans społeczny i stosowanie masek, angażowanie się w regularną aktywność fizyczną może być najważniejszym działaniem, jakie osoby mogą podjąć, aby zapobiec ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i jego powikłaniom, w tym śmierci”.
Przebieg badania

Aby zbadać wpływ ruchu na ciężkość zakażenia koronawirusem – od wskaźników przyjęć do szpitala i potrzeby intensywnej opieki medycznej po zgon – naukowcy z Kaiser Permanente Medical Center w Kalifornii, USA, porównali wyniki u 48 440 dorosłych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w okresie od stycznia do października 2020 roku.

Średni wiek pacjentów wynosił 47 lat, a prawie dwie trzecie z nich stanowiły kobiety (62 procent). Około połowa nie miała żadnych chorób podstawowych, w tym cukrzycy, POChP, choroby sercowo-naczyniowej, choroby nerek czy raka; prawie 1 na 5 (18 procent) miała tylko jedną chorobę współistniejącą; i prawie jedna trzecia (32 procent) miała dwie lub więcej chorób współistniejących.

Każda z osób poddanych badaniu zgłosiła, że w okresie od marca 2018 do marca 2020, podjęła wysiłek fizyczny co najmniej 3 razy. Osoby te zostały zakwalifikowane jako konsekwentnie nieaktywne.

Przyjęta skala podczas badania zakładała 3 parametry:

konsekwentnie nieaktywne (0-10 min aktywności/tydzień)
pewna aktywność (11-149 min/tydzień)
konsekwentnie aktywne fizycznie (150+ min/tydzień)

Około 7 procent konsekwentnie spełniało wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, podczas gdy 15 procent było konsekwentnie nieaktywnych, a pozostali wykazywali “pewną” aktywność. Około 9 procent wszystkich pacjentów zostało przyjętych do szpitala, około 3 procent wymagało intensywnej terapii, a 2 procent zmarło.
Brak ruchu zwiększa ryzyko śmierci na Covid-19 o 32%

Po uwzględnieniu dodatkowych czynników, takich jak wiek i choroby podstawowe, pacjenci z COVID-19, którzy byli stale nieaktywni fizycznie, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala niż pacjenci, którzy spędzali ponad 150 minut na aktywności fizycznej tygodniowo.

Ci, którzy byli nieaktywni fizycznie, byli również o 73 procent bardziej narażeni na konieczność intensywnej terapii i 2,5 raza bardziej narażeni na śmierć z powodu infekcji.