Rwa kulszowa oznacza chory kręgosłup?

Rwa kulszowa kojarzy nam się z wyjątkowo silnym bólem. Każdy z nas ze współczuciem myśli o tych, którzy na silnych środkach przeciwbólowych próbują przetrwać rwę kulszową. Każdy ruch potrafi być na tyle bolesny, że uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie
fit.pl
2011-04-26 00:00
Udostępnij
Rwa kulszowa oznacza chory kręgosłup?
rwaCzęsto utożsamiamy rwę kulszową z chorobą kręgosłupa. Nasza intuicja nie jest całkowicie pozbawiona sensu. Rzeczywiście w przeważającej liczbie przypadków rwa kulszowa jest związaną z dyskopatią (choć wywołać ją mogą również inne zmiany chorobowe). Co więcej, liczba osób cierpiących z powodu rwy kulszowej wynikającej z dyskopatii systematycznie wzrasta. Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, którego rola polega na wspomaganiu odpowiedniej mechaniki kręgosłupa i pochłanianiu wstrząsów. Umożliwia on również nerwom wyjście z kanału kręgowego. Gdy dochodzi do uszkodzeń w obrębie krążka, zaczyna on uciskać na nerw kulszowy i daje bolesne objawy rwy.

Rwa kulszowa jest więc nie tyle chorobą, co zespołem objawów, będących efektem ucisku na nerw kulszowy (wychodzi on z najniższych partii kręgosłupa lędźwiowego i unerwia znaczne części nóg). Warto podkreślić, że spektrum chorób i zaburzeń prowadzących do rwy kulszowej jest ogromne. Można tu wymienić chociażby choroby nowotworowe, stany zapalne, wady postawy czy urazy. Problem ten dotyka także kobiety w ciąży. Spowodować go może również regularne długotrwałe stanie, nagły ruch czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Leczenie rwy kulszowej uzależnione jest od nasilenia bólu i przyczyny, która wywołała objawy. Walkę z bólem zaczynamy od znalezienia pozycji, która odciąży uciskany korzeń nerwowy. Gdy silny ból minie, przechodzimy do bardziej skutecznych działań, nie ograniczając się tylko do bezbolesnej pozycji czy środków przeciwbólowych. Szczególnie ważne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Znaczną poprawę można uzyskać systematycznie wykonując ćwiczenia zaproponowane przez rehabilitanta, wzmacniające mięsnie przykręgosłupowe  i mięśnie brzucha czy też korzystając z leczniczych masaży.

Nie można także zapomnieć o korekcji postawy ciała, wyrobieniu odpowiednich nawyków czy prawidłowym zorganizowaniu miejsca pracy. Stanowi to dużą pomoc w zapobieganiu i zmniejszaniu bólu w rwie kulszowej. W tym celu warto się poradzić doświadczonego rehabilitanta, który udzieli niezbędnych wskazówek.

mgr rehabilitacji Anna Anygus

www.zdrowie.fit.pl