Choroby kręgosłupa to problemy cywilizacyjne. Siedzący tryb życia, otyłość, brak aktywności fizycznej powoduje, że coraz więcej osób narzeka na ból kręgosłupa. Poznaj Dekalog, który pomoże Ci utrzymać kręgosłup w formie  
fit.pl
2015-06-24 00:00
Udostępnij
Poznaj Dekalog zdrowego kręgosłupa!.

I. Uważaj na ciężary!

Podnosząc coś ciężkiego, najlepiej jest przykucnąć. To naprawdę bezpieczniejsze niż schylanie się. Duży ciężar oprzyj na biodrze i dopiero potem podnoś się powoli.

II. Szpilki noś od święta!

Wybieraj buty o grubych i elastycznych podeszwach. Rozmiar Kopciuszka, albo większy, niż trzeba, zmusza do nieprawidłowego chodu i obciąża kręgosłup. Pantofelki na obcasie także: stale musisz szukać równowagi i nadmiernie naprężać mięśnie.

III. Wstawaj bez pośpiechu!

Rano twoje mięśnie są leniwe, kręgosłup nie w pełni zdolny do pracy. Nim wstaniesz z łóżka, solidnie się przeciągnij.

IV. Pamiętaj, że ręce masz dwie!

Nie zapominaj o tym przede wszystkim podczas zakupów. Na każdą z nich powinien przypadać porównywalny ciężar. Torebki czy torby z laptopem też nie powinno się nosić na jednym ramieniu. Jeśli jesteś praworęczny, wykonuj lewą ręką te prace, które nie wymagają precyzji. Pamiętaj, że kręgosłup nie lubi tenisa, czy badmintona. Najbardziej kocha pływanie.

V. Zadzieraj nosa!

Nieważne, co powiedzą inni. Wyprostuj się. Wciągnij brzuch. Prostowanie pleców niech będzie twoim dobrym nawykiem. Chodź z lekko uniesioną głową. Kiedy jednak musisz dłużej stać, opieraj raz jedną, raz drugą nogę o krawężnik, albo jakiś stopień.

VI. Siedź prawidłowo!

Nie siadaj na krawędzi krzesła. Oprzyj się wygodnie, wyprostuj plecy, łokcie trzymaj na stole, a stopy (całe) na podłodze. Jeśli nie sięgasz, pomyśl o podnóżku. Ogranicz zakładanie nogi na nogę.

VII. Bądź mądrym kierowcą!

Ustaw siedzenie w taki sposób, byś sięgał bez problemu do wszystkich urządzeń niezbędnych podczas jazdy. Rób przerwy w podróży, przynajmniej raz na dwie godziny. Pospaceruj, przeciągnij się, wykonaj przysiady. Jeśli nie masz profilowanego fotela, pomyśl o wałku z gąbki do podparcia odcinka lędźwiowego. Zagłówek należy wyregulować tak, byś dotykał środkiem potylicy (kość czaszki z tyłu głowy) środka zagłówka. Wówczas masz największą szansę uchronić kręgosłup szyjny przed urazem.

VIII. Relaksuj się!

Kręgosłup lubi basen, aquaaerobik, ale i odprężające kąpiele. Do wody dodaj olejek z lawendą i rozmarynem. Posiedź w wannie kwadrans. Gdy męczą cię bóle napięciowe mięśni, pomoże również poranny prysznic. Wybierz się na masaż relaksujący!

IX. Śpij dobrze!

Twój materac powinien być sprężysty. Nie za miękki, byś się nie zapadał. I nie za twardy, bo wówczas cały kręgosłup nie może odpocząć. Zapomnij o zagięciach. Składane meble są akceptowalne jedynie od czasu do czasu. Porzuć dużą, miękką poduszkę.

X. Postaw na dobra deskę!

Uważaj przy pracach domowych. Nie szoruj podłogi na kolanach: przecież są mopy. Rura od odkurzacza powinna być na tyle długa, a deska do prasowania wysoka, byś nie musiał się pochylać.

baner energia

Studio Energia Centrum Odchudzania

www.fit.pl