Lata emerytury powinny być czasem poświęconym odkrywaniu nowych zainteresowań, działalności i wyzwań. Tymczasem zbyt wiele osób wpada w stagnację, stając się ofiarami swoich licznych dolegliwości przez co jeszcze bardziej potęguje się niezadowolenie z życia
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Jeśli przez te wszystkie lata nie zadbaliśmy o swoje zdrowie to czas zacząć teraz. Można przecież przeżyć jeszcze wiele lat w bardzo dobrym zdrowiu i kondycji. Panuje powszechna opinia, że ludzie po czterdziestce, a już na pewno starsi, nie powinni zbytnio forsować organizmu wysiłkiem fizycznym. Jednak nie jest to prawdą.

Nikt nie wyznaczył granicy wieku decydującej o możliwości uprawiania ćwiczeń. Tę granicę wyznaczają możliwości fizyczne każdego z nas, a także chęć podjęcia aktywności fizycznej. Oczywiście do tego najlepiej aby do systematycznego treningu doszły takie czynniki jak: właściwe odżywianie, kontrola nad stresem, spożywaniem alkoholu oraz unikanie tytoniu. To wszystko sprzyja umysłowemu i fizycznemu zdrowiu.

Ćwiczenia fizyczne stały się „cudownym lekarstwem” w dzisiejszych czasach, powodując zahamowanie i odwrócenie mechanizmów procesu starzenia. Większość ludzi doświadcza wyraźnego obniżenia poziomu sprawności i wydolności, a podejmowana aktywność fizyczna pomoże doprowadzić organizm do lepszego funkcjonowania.

Przyczyną większości dolegliwości odczuwanych już po czterdziestym roku życia  jest zbyt mało ruchu w młodości. A jest to powodem niedostatecznej elastyczności stawów i słabości mięsni, prowadzącej do różnych urazów i przeciążeń. A co się dzieje w organizmach tych którzy już w wieku 20 lat zaniedbali siebie pod względem fizycznym. Mogą odczuwać typowe dla swojego wieku dolegliwości: bóle pleców, reumatyzm a przede wszystkim nadwagę. Degradacja tkanki mięśniowej rozpoczynająca się pod koniec drugiej dekady życia, w wieku starszym staje się szczególnie zauważalna. Skracają się mięśnie, przez co poszczególne ruchy są niepełne a tym samym utrudnione. Dzieje się tak pod wpływem niedostatecznej dawki ruchu przez kolejne lata.

[-------]

Trening siłowy zarówno w wieku dojrzałym jak i wśród młodych systematycznie ćwiczących osób przynosi wiele korzyści. Zwiększa siłę mięśniową, wydolność, wytrzymałość, ułatwia redukcję ciężaru ciała i poziomu tkanki tłuszczowej, łagodzi stany napięcia i depresji. U osób starszych korzyści wynikające z uprawiania ćwiczeń siłowych i aerobowych to zmniejszenie ryzyka osteoporozy, raka jelita grubego i cukrzycy. Poprzez trening siłowy można również zwiększyć gęstość kości, poprawić stosunek dobrego cholesterolu do złego a także zapewnić ulgę przy bólach artretycznych i reumatycznych.

Tak więc bez względu na wiek, nadszedł czas, aby rozwijać i chronić swoje mięśnie. Nie warto jednak załamywać rąk w geście rozpaczy. Rozpoczęcie łagodnego treningu pomoże ujędrnić i  „odmłodzić” ciało i mięśnie.

Aby zapobiec nadwyrężeniom należy rozpocząć treningi od spokojnych ćwiczeń wzmacniających całe ciało. Na początek ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie brzucha pozwolą złagodzić dość częste bóle grzbietu. Jeśli do tego dodamy ćwiczenia aerobowe na którymś ze specjalistycznych przyrządów, będziemy mogli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Doskonałym formą zajęć jest pływanie. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają, nie obciążając przy tym stawów.

To, o czym najczęściej mówią osoby systematycznie ćwiczące nazwałabym „radością życia”. Tak właśnie określają stan, w jakim się znajdują pod wpływem ćwiczeń siłowych. Zapewne nie wszyscy będą odczuwać aż takie emocje, ale zapewniam, że naprawdę warto spróbować i lepiej się poczuć.

 Joanna Zapolska
www.fit.pl