fit.pl mobile logo

Siłownia i ryzyko zdrowotne z nią związane

Uważa się, iż wykonywanie ćwiczeń fizycznych wpisane jest w zdrowy tryb życia. Oczywiście jest to prawda, aczkolwiek jedynie w przypadku, gdy przestrzega się pewnych zasad. Trening siłowy wymaga odpowiedniej techniki, ponieważ źle wykonywane ruchy z dużym obciążeniem potrafią zniszczyć stawy. Dochodzi do bardzo dużych przeciążeń oddziałujących na chrząstkę stawową, dlatego ruch powinien być wykonywany w odpowiednim zakresie. Częstym błędem początkujących bywa przekraczanie zdrowego zakresu ruchu, co powoduje uszkadzanie struktur znajdujących się w sąsiedztwie stawu. Następnie dochodzi do powstawania dolegliwości bólowych, które to wymuszają wykonywanie patologicznych ruchów jeszcze bardziej obciążających stawy. Dlatego istotne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Na początku swojej przygody z siłownią warto zainwestować w spotkanie z trenerem personalnym, który zadba o technikę wykonywania ćwiczeń.

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Wiele osób wychodzi z założenia, że im częstszy jest trening, tym większe są przyrosty mięśniowe. Ten pogląd nie jest w pełni poprawny, a dokładniej - niekompletny. Poprzez wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem dochodzi do mikrourazów w obrębie mięśnia i ścięgien, co wywołuje kaskadę procesów naprawczych i odbudowę tkanki mięśniowej. Prawdziwy wzrost mięśnia odbywa się podczas regeneracji. Zbyt częsty trening bez odpowiedniego odpoczynku powoduje wzrost mikrourazów i osłabia mięsień, co następnie wywołuje kontuzje. Należy pamiętać, iż mięśnie są dynamicznymi stabilizatorami dla stawów, dlatego w przypadku ich uszkodzenia bardzo łatwo przekroczyć poprawny zakres ruchu i uszkodzić staw.

Niewidoczne zagrożenia dla zdrowia człowieka

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż na siłownię uczęszcza mnóstwo osób w trakcie całej doby. Wszyscy ludzie dotykają tych samych urządzeń, korzystają ze wspólnej szatni i pryszniców. Niesie to ze sobą ogromne ryzyko zakażeń skóry. Coraz częściej spotykamy się z zaleceniami, aby dezynfekować maszyny przy pomocy środków udostępnionych przez siłownię lub korzystać ze swoich ręczników częściowo izolujących nas od siedziska. Jednakże nie jest możliwe, aby dokładnie i odpowiednio często dezynfekować podłogę w szatni i przy prysznicach. Wilgotne środowisko sprzyja szerzeniu się infekcji grzybiczych, które są częstą zmorą ludzi uprawiających sport - w szczególności postać międzypalcowa.

Skuteczne środki na dermatofity

Najważniejsze jest, aby unikać chodzenia boso na siłowni i w innych miejscach, gdzie uczęszczają obcy ludzie. Jednakże w przypadku zainfekowania swoich stóp, należy wybrać odpowiedni środek do zwalczenia choroby. Wysoką skutecznością odznacza się bifonazol, który znajdziemy w leku dostępnym bez recepty o nazwie Canespor. Krem należy nałożyć raz dziennie na zmienioną chorobowo skórę i wetrzeć. Terapia najczęściej trwa około dwóch do trzech tygodni. Ważne, aby w trakcie leczenia zdezynfekować swoje obuwie. Do tego celu warto zaopatrzyć się w formalinę lub oddać swoje rzeczy firmie specjalizującej się w odkażaniu rzeczy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl