Skrzywienie przegrody nosowej – jak wpływa na zdrowie?

Nawet połowa Polaków może cierpieć na skrzywienie przegrody nosowej, choć wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ schorzenie to często nie powoduje widocznych objawów. Niemniej jednak, wiele osób doświadcza dolegliwości, które mogą wydawać się nieistotne, ale znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Są to m.in. bóle głowy, problemy ze snem oraz nawracające infekcje. O tym, jakie są inne objawy skrzywienia przegrody nosowej i jakie metody leczenia są dostępne, opowie dr n. med. Emilia Karchier, otolaryngolog ze Szpitala Optimum, Grupa LUX MED.
Aleksandra Załęska
2024-06-11 14:20
Udostępnij
Skrzywienie przegrody nosowej – jak wpływa na zdrowie?

Anatomicznie przegroda nosowa to struktura chrzęstno-kostna, która dzieli jamę nosową na dwie symetryczne części. W części tylnej składa się z dwóch kości (blaszki pionowej kości sitowej i lemiesza), a w przedniej części z chrząstki w kształcie trapezu.

Skrzywienie przegrody nosowej może być wrodzone lub nabyte. Wrodzone wynika z nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki, podczas gdy nabyte zazwyczaj jest skutkiem urazu, takiego jak złamanie nosa. Skrzywienie prowadzi do zwężenia jamy nosowej po jednej stronie, co często powoduje kompensacyjny przerost małżowin nosowych po stronie przeciwnej, co również może utrudniać przepływ powietrza – wyjaśnia dr Karchier.

Taka asymetria może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Skrzywienie przegrody nosowej powoduje dyskomfort i może prowadzić do nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak nieżyt nosa, zapalenie gardła, ucha środkowego czy zatok przynosowych. Dodatkowo, skrzywiona przegroda nosowa może powodować:

  • Bóle głowy
  • Krwawienia z nosa
  • Okresowe „przytykanie się” uszu
  • Zaburzenia węchu
  • Chrapanie, a nawet bezdech senny

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie skrzywienie przegrody nosowej, powinien udać się do poradni laryngologicznej. Specjalista zbada nos za pomocą wziernika laryngologicznego, oceniając stopień skrzywienia. Czasami potrzebne są dodatkowe badania, takie jak endoskopia jam nosa i tomografia komputerowa zatok przynosowych.

Jeśli objawy nie są uciążliwe, można stosować leczenie zachowawcze, takie jak leki przeciwzapalne lub preparaty nawilżające błonę śluzową nosa. Jednak w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny. – Operacja ma na celu wyprostowanie przegrody nosowej i udrożnienie jam nosowych. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją, która zapewnia drożność dróg oddechowych – tłumaczy dr Karchier.

Zabieg jest precyzyjny i polega na korekcji skrzywienia przegrody nosowej poprzez usunięcie lub przemieszczenie nieprawidłowych struktur. Po operacji pacjent powinien unikać przesuszenia śluzówki i dbać o higienę nosa, a także unikać wysiłku fizycznego przez około 10 dni.

Operacja pozwala na odzyskanie zdrowia i komfortu codziennego życia.