To nie przypadek, że każdego roku w wigilijny wieczór pogotowia ratunkowe odnotowują setki wizyt pacjentów z objawami przejedzenia. Utarło się już niestety, że święta Bożego Narodzenia to czas obżarstwa i opilstwa i lenistwa. Dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu kilku dni tysięcy kalorii, nasz żołądek pracuje od rana do późnego wieczora, a nawet w nocy, bo długie rodzinne biesiadowanie to jednocześnie degustacja słodkich ciast, sałatek i wigilijnych potraw. Układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem tej masy pokarmu i może to oznaczać kłopoty
Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest bardzo prosta: zdrowe święta, to mniej jedzenia i więcej ruchu na świeżym powietrzu. O tym, by nadchodzące święta były naprawdę zdrowe i przyjemne warto pomyśleć już teraz. Oto kilka rad:
1. Po pierwsze, już na etapie planowania świątecznego menu, ogranicz ilość przygotowywanych potraw. Na wigilijnym stole wcale nie musi być ich dwanaście, jak każe tradycja. Zamiast potraw można policzyć np. ich składniki.
2. Tłuste, ciężkostrawne zastąp lekkimi, zdrowszymi posiłkami. W święta je się z reguły więcej ryb niż zazwyczaj i bardzo dobrze. Im więcej ryb na świątecznym stole, tym lepiej. najlepiej kosztem ciężkich, mięsnych potraw.
3. Odrobina ruchu nie zaszkodzi. Warto wykorzystać to, że spędzamy święta w rodzinnym gronie i wybrać się razem na spacer po świeżym powietrzu. Może to być wyprawa na sanki lub łyżwy z dziećmi, a jeśli nie ma śniegu (wciąż mamy nadzieję, że w tym roku również go nie zabraknie) niech będzie to wyprawa do parku. Wszystko jest lepsze od całodniowego przesiadywania przed telewizorem.
4. Po świątecznym obiedzie nie ucinaj sobie drzemki. Nie dość, że sprzyja to obrastaniu tłuszczem, to na dodatek może spowodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Równie szkodliwe dla żołądka są słodycze. Zamiast deseru zjedz więc lepiej trochę owoców i idź na spacer na świeżym powietrzu.
5. Uwaga na używki! Alkohol, papierosy, kawa i herbata w dużych ilościach nie są wskazane również na co dzień, ale w święta w połączeniu z dużą ilością jedzenia i brakiem ruchu mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia. Może warto z nich całkiem zrezygnować na czas świąt? Oczywiście lampka czerwonego wina po sutym obiedzie jest wręcz wskazana, ale warto pamiętać starą maksymę – co za dużo, to niezdrowo.
6. Lepiej zjeść w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków, a nie raz do syta. To trudne, gdy stół aż ugina się od świątecznych smakołyków, ale warto poćwiczyć silną wolę.
7. Zrelaksuj się i wypocznij. Korzystaj z tego że są święta. Odpocznij psychicznie, a skorzysta z tego również twój żołądek, który będzie trawił dokładnie i spokojnie.
Warto przestrzegać tych wskazówek również po świętach. A jeśli już zdarzy się zjeść za dużo, dobrze by było spalić nadmiar kalorii. Np. tańcząc na karnawałowym balu.
