Wiosna kusi nas, by wreszcie wybiec jej na przywitanie. Warto zrobić to w odpowiednim stroju. Niezależnie jaki sport wybierzesz tej wiosny, przyda ci się dobry, sportowy biustonosz. Jakie cechy powinny zwrócić Twoją uwagę?
fit.pl
2012-03-28 00:00
Udostępnij
Biustonosz do biegania
biustonosz do biegania anita 250Podczas aktywności sportowej biust jest narażony na duży ruch oraz przeciążenia. Rozciąga się tkanka łączna i więzadła Coopera, w efekcie piersi tracą swój kształt i sprężystość. Zmiany te są nieodwracalne!!!

Czy wiecie, ze na przykład podczas popularnego joggingu przy każdym kroku piersi unoszą się średnio o 9 cm, co przy kilometrowym biegu oznacza 84 m! Dobrze dobrany biustonosz sportowy optymalnie podtrzymuje i chroni biust oraz ogranicza jego ruchy o 74%, podczas gdy zwykła bielizna zaledwie o 38 %.

Jak temu przeciwdziałać? Oczywiście dbając, by miał solidne oparcie w postaci dobrego biustonosza.

Dlaczego warto wybrać biustonosz sportowy ? „Ważne, aby biustonosz sportowy nosić konsekwentnie do każdego typu aktywności sportowej – zarówno dyscyplin wytrzymałościowych, jak i gimnastyki, pieszych wędrówek oraz jazdy na nartach (…). Konsekwencja w noszeniu biustonosza sportowego oznacza jędrny biust"  - podkreśla Dr Sylvia Beckstein, ordynator oddziału medycyny sportowej, rehabilitacji i instytutu żywienia w klinice Bad Trissl w Niemczech.

Dobry biustonosz sportowy:
  • minimalizuje ruchy piersi do minimum (zredukowana elastyczność miseczek i ramiączek, szeroka taśma pod biustem) ;
  • jest wygodny - umożliwia swobodne oddychanie i nie krępuje ruchów;
  • elastycznie dopasowuje się do ruchów ciała;
  • jest wykonany z „oddychających”, szybkoschnących, podtrzymujących i delikatnych dla skóry tkanin;
  • posiada gładkie i miękkie szwy, które nie podrażniają skóry podczas ruchu;
  • wnętrze miseczek jest wykończone bezszwowo;
  • posiada szerokie, regulowane ramiączka o zredukowanej elastyczności, które dbają o lepsze podtrzymanie biustu, a także odciążają i chronią ramiona i kark;
  • posiada regulowane zapięcie z przodu, które umożliwia idealne dopasowanie (nie trzeba zakładać biustonosza przez głowę, co powoduje rozciąganie tkaniny, a tym samym gorsze dopasowanie po dłuższym użytkowaniu);
  • powinien być dostępny od miseczki A do H, w rozmiarach 65-105 (możliwość doskonałego, indywidualnego dopasowania – nie jest to możliwe przy biustonoszach innych firm oferujących rozmiary S, M, L itp.).

[-------]

Dobór rozmiaru

Aby biustonosz sportowy mógł spełniać swoje funkcje, musi być dobrze dopasowany. Powinien być ciaśniejszy niż zwykły, ponieważ jeśli jest za luźny, nie podtrzymuje wystarczająco piersi. Nie może być jednak zbyt ciasny, ponieważ może wpijać się w ciało, obcierać, a nawet utrudniać oddychanie. Aby sprawdzić, czy dobrze wybraliśmy biustonosz, należy zrobić kilka podskoków i klasnąć rękoma nad głową. Jeśli elastyczna taśma pod biustem przesuwa się do góry to oznacza, że rozmiar nie jest dobrze dobrany.

3 stopnie podtrzymywania

Obecnie na rynku producenci bielizny sportowej proponują kilka ważnych grup i modeli, które można wykorzystać w wielu dyscyplinach sportowych: light, firm i maximum support. Zapewniają one najlepszą ochronę i wygodę podczas zarówno wyczerpującego treningu na siłowni, jak i spokojnego spaceru Nordic Walking.

Kobiety z większym biustem oraz te uprawiające sport wymagający dużej intensywności ruchu, z całą pewnością potrzebują lepszego wsparcia - niezastąpiony będzie tutaj firm support. Dla kobiet, które są bardzo aktywne fizycznie i potrzebują doskonałego podtrzymania biustu oraz tych, które mimo dużego rozmiaru nie zrezygnowały z uprawiania sportu proponujemy biustonosze z grupy maximum support. Przy lekkich dyscyplinach sportu, takich jak: nornic walking, golf, łucznictwo niezastąpione będą lekkie biustonosze sportowe z grupy light support. Specjalne materiały, takie jak Eyelet albo jedwab zapewniają przyjemne uczucie świeżości. Odciążające komfortowe ramiączka o zredukowanej elastyczności zapewniają dodatkowe podtrzymanie biustu. Biustonosze te gwarantują podtrzymanie i jednocześnie pełną swobodę ruchów również podczas ćwiczeń odprężających, takich jak: Tai Chi, joga, pilates lub podczas odpoczynku w czasie wolnym.

Light suport

To grupa niezastąpiona podczas uprawiania sportów wymagających nieco mniejszej "ruchliwości", jednakże pozwalające na pełną swobodę ruchów. Są to między innymi następujące dyscypliny: joga, pilates, łucznictwo, golf czy nordic walking.

Firm suport

Większe rozmiary oraz sport, który wymaga dużej intensywności ruchu, z całą pewnością potrzebują dodatkowego wsparcia. Tutaj tancerki, gimnastyczki i florecistki znajdą odpowiedniego partnera do treningów.

Maximum support

Dla kobiet, które są bardzo aktywne fizycznie i potrzebują doskonałego podtrzymania biustu i tych, które mimo dużego rozmiaru nie zrezygnowały z uprawiania sportu. Sprawdza się przy: joggingu, jeździe konnej, grze w tenisa lub sportach zimowych. Sport bez ograniczeń.

Biustonosz sportowy z historią w tle

Sportowe stroje i bielizna co roku mogą ubiegać się o prestiżową nagrodę Red Dot, która przyznawana jest produktom o mistrzowskim wykonaniu, innowacyjnym projekcie oraz najwyższej jakości. Corocznie produkty wyróżniane są w trzech kategoriach „produkt design” „communication design” oraz „design concept”. Tytuł Red Dot Design nadaje Centrum Designu Nadrenii Północnej-Westfalii z siedzibą w Essen. Tam również odbywa się uroczysta ceremonia wręczenia nagród. Zwycięskie produkty prezentowane są później w muzeum Red Dot Design w Essen. Z biegiem lat nagroda Red Dot stała się jednym z najważniejszych konkursów w dziedzinie designu na świecie.

W poprzednim roku prestiżową nagrodę Red Dot Design 2011 otrzymał biustonosz sportowy momentum 5529  fimy Anita z kolekcji Anita active.

Na zdjęciach biustonosz, który zdobył nagrodę Red Dot Design.

dr Jolanta Ingnaszewska-Kühbauch

www.fit.pl