W środę, 5 maja krajowe Akademie Wychowania Fizycznego będą walczyły w Ekidenie - pływackim maratonie sztafet. Impreza rozegrana zostanie na uczelnianych pływalniach, a telekonferencja między szkołami pozwoli śledzić jej przebieg w innych miastach
fit.pl
2010-04-22 00:00
Udostępnij
Ekiden 2010 - pływacki maraton AWF-ów
ekiden2010Do basenów wskoczą reprezentacje AWF z Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Katowic oraz Białej Podlaskiej i Gorzowa Wielkopolskiego. W sztafetach zaprezentują się zarówno studenci, jak również pracownicy. Zamierzeniem samorządów studenckich, które organizują Ekiden jest, aby w maratonie uczestniczyły władze uczelni, wykładowcy, studenci, koła naukowe, członkowie AZS, doktoranci, absolwenci i pozostałe społeczności studenckie związane z daną uczelnią.

- Celem Ekidenu jest przede wszystkim doskonała zabawa, promowanie zdrowego trybu życia, integracja międzyuczelniana oraz wzmocnienie więzi między pracownikami a studentami - mówi Agnieszka Dąbrowska z Samorządu Studentów warszawskiej AWF.

Każda uczelnia ma do przepłynięcia maratoński dystans 42,195 km. By usprawnić przebieg maratonu uczestnicy zgłaszają się 10-osobowymi zespołami, które będą miały do przepłynięcia dystans 2000 lub 1000 m. W czasie Ekidenu na basenie przebywa jednocześnie sześć grup, które płyną swój dystans w tym samym czasie do 42 kilometra, ostatnie uroczyste przepłynięcie 195 m odbywa się na jednym torze wtedy, kiedy wszystkie zespoły ukończą swój dystans (dystans zakończenia maratonu jest dużym wyróżnieniem i płynie go grupa VIP). Oficjalny czas przepłyniętego maratonu liczony jest na podstawie zsumowania czasów uzyskanych przez wszystkie zespoły (czasy 6 zespołów płynących 1000 m, 18 zespołów płynących 2000 m i czas dystansu 195 m).

To już trzecia edycja Ekidenu. Pierwsza odbyła się 6 maja 2008 roku z inicjatywny Rady Samorządu Studentów gdańskiej AWFiS.
Ekiden 2010 otwiera tegoroczne Juwenalia stołecznej AWF. Patronat nad Juwenaliami AWF objął portal FIT.pl

jestesmy patronem

www.fit.pl