Tym razem zapraszam do zastosowania obręczy dla wzmocnienia oddziaływania dobroczynnej techniki Pilates „Magic Circle”, czyli magiczny krążek to koło gumowe z rączkami, aktywujące tzw. „centrum”
fit.pl
2013-11-22 00:00
Udostępnij
Magiczna obręcz do techniki Pilates
Może krotko wyjaśnię, iż nauczenie nowicjuszy pilatesowej techniki oddychania i utrzymywania napiętego „centrum” w odpowiednich momentach nie jest łatwe. Podczas walki o utrzymanie równowagi, ćwicząc z przyborem niestabilnym, bądź z obręczą, która jest elastyczna i należy ją uciskać, wszystkie potrzebne do stabilizacji kręgosłupa mięśnie angażowane są niejako automatycznie.

Jak powstała obręcz?

Joseph Pilates stworzył wiele urządzeń do ćwiczeń z przedmiotów, które miał pod ręką. Był bardzo kreatywny. Był typowym Niemcem i pił sporo piwa. Pewnego dnia wziął beczkę po piwie – a chyba miał ich sporo – i zrobił z niej dwa przyrządy treningowe. Z drewnianej części spine corrector, a z metalowej obręczy urządzenie, które dzisiaj nazywamy isotonerem lub magic circle (magiczna obręcz).

Jak to zwykle bywa, rożne firmy modyfikują nazwy i podobny produkt jedna nazywa obręczą inna magicznym krążkiem , inna isotonerem.

„Magic Circle”, czyli magiczny krążek to koło gumowe z rączkami, aktywujące dodatkowo tzw. „centrum”. Magiczne, gdyż samo trzymanie tego przyboru z dociskiem na okolice pępka, aktywuje nasze „centrum”, czyli wzmacnia i poprawia efektywność ćwiczeń z techniki Pilates. Bogactwo ćwiczeń możliwe jest w każdej pozycji. Magic Circle wyprodukowała miedzy innymi firma niemiecka Sissel. Prezentuję poniżej obręcz do pilatesa firmy Reebok (pod artykułem kontakt do dystrybutora).

Przykłady ćwiczeń

W zależności od zaawansowania grupy i miejsca możemy używać obręczy w rożnych pozycjach: stojąc, siedząc, leżąc na plecach czy na brzuchu.

Oto przykłady, a dokładna analiza i omówienie ćwiczeń z wariantami i modyfikacjami w zależności od wad postawy czy potrzeb osoby ćwiczącej na szkoleniach (najbliższe już we wrześniu 6. i 7. we Wrocławiu. Zapraszam!).

Pilates standing

Stojąc na jednej nodze dociskamy obręcz trzymaną w dłoniach i podczas wydechu przechodzimy do wagi, wyciągając obręcz ku przodowi. Wdech i podczas wydechu powrót do pozycji wyjściowej.

img 1452min img 1454zmmin

Pilatesowa tęcza w siadzie rozkrocznym dodatkowo dociskamy obręcz.

kopie von img 1462zmmin

Most i jego modyfikacje z obręczą miedzy kolanami i wyciągniętą nogą.

img 1444zmmin img 1439min

Rower z obręczą w dłoniach

pil isotoner rowermin

Pilatesowa 100 z obręczą miedzy stopami

kopie von img 1451zmmin

I siad równoważny z obręczą

img 1448zmmin

W pozycji leżąc na brzuchu obręcz w dłoniach dodatkowo aktywizuje mięsnie obręczy barkowej, ramion i cały gorset pleców.

pil isotoner 1min

Nożyce z dodatkowym użyciem isotonera mogą służyć pomocnie w stretchingu w końcowej fazie lekcji

img 1147min

Dziękujemy firmie Mega Fitness (www. megafitness.pl) za obręcz „Pilates Ring”.

www.fit.pl