Lato w pełni. Piękna, słoneczna pogoda sprzyja wyjazdom nad morze. Warto poznać aktywności, które można uprawiać nad wodą. Czemu nie spróbować narciarstwa wodnego?
fit.pl
2013-07-31 00:00
Udostępnij
Wakacje na nartach wodnych
narciarstwo wodne 01Na Półwyspie Helskim, raju dla kajt- i windsurfingowców, aż kipiało od miłośników sportów wodnych. A kiedy powiało, Zatoka Gdańska w rejonie Helu, Pucka, Kuźnicy i innych znanych tu miejscowości, stawała się przepełniona od kolorowych żagli.

Spacerując nad zatoką z aparatem fotograficznym i przyglądając się wyczynom mistrzów i tych, którzy zaczynają, przygotowałam mały reportaż zdjęciowy.  A spotkany tu narciarz wodny ze Szczecina - Jacek Smoleń, mistrz Polski Juniorów w slalomie z 2005 roku, specjalnie dla naszych czytelników zademonstrował w przerwach miedzy pływaniem na desce i kajcie, gdy nie wialo, kilka ćwiczeń niezbędnych po treningu na nartach wodnych i przygotowujących do niego.
narciarstwo wodne 03 min
Balans
narciarstwo wodne 04 min narciarstwo wodne 05 min

Streching mieśni wewnetrznych ud  i obręczy barkowej
narciarstwo wodne 09 min
Wzmacnianie
narciarstwo wodne 08 min
Rozciąganie odcinka lędźwiowego kręgosuła
Przy okazji najważniejsze informacje o narciarstwie wodnym.

Narciarstwo wodne (ang.water skiing) to dyscyplina sportowa i czynny wypoczynek, polegające na jeździe na 1 lub 2 nartach po wodzie za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim

narciarstwo wodne 02

Konkurencje

Wyróżnia się 3 konkurencje:
  • jazda figurowa: dwukrotny przejazd, podczas którego narciarz wykonuje punktowane przez sędziów ewolucje; prędkość przejazdu 26–30 km/h, czas przejazdu 20 s;
  • skoki na odległość, obliczaną na podstawie pomiarów kątów; maksymalna prędkość najazdu na skocznię 57 km/h (mężczyźni) lub 48 km/h (kobiety), długość linki holowniczej 23 m;
  • slalom: w pierwszym przejeździe narciarz omija po zewnętrznej 6 boi, przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety), długość linki 18,25 m; w kolejnych przejazdach (aż do upadku narciarza) ze zwiększaną prędkością do maksymalnej, a następnie ze skracaną linką , o zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominiętych boi.

narciarstwo wodne 

Narciarstwo Wodne uprawia się za motorówką lub za elektrycznymi wyciągami narciarskimi. Odmianami narciarstwa jest jazda na stopach oraz na desce falowej.

Krotka historia

Narciarstwo wodne to sport wynaleziony w Lake City w stanie Minnesota (USA) w 1922 roku przez Ralpha Samuelsona, który stał się popularny w wielu krajach świata, w których istnieją odpowiednie warunki do jego uprawiania: duże akweny wodne bez fal - rzeki, jeziora i zamknięte zatoki morskie. W roku 1939 założono Amerykańską Federację Nart Wodnych (AWSA). Już w1946 w Szwajcarii utworzono Światową Federację Nart Wodnyh (WWSU), dziś IWSF, która od 1953 roku co dwa lata przeprowadza Mistrzowstwa Świata. Mistrzostwa Europy organizuje europejska grupa Światowej Federacji co roku. W roku 1967 Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał narty wodne za sport olimpijski. Na Olimpiadzie w Monachium w roku 1972 rozegrano pokazowe zawody narciarskie i wręczono pamiątkowe medale olimpijskie. Nadal jednak dyscyplina ta jest rozgrywana w ramach Igrzysk Światowych (World Games). Pod koniec lat 50. w Polsce można było zobaczyć pierwszych narciarzy na śląskich jeziorach Pogoria i Dzierżno, w Augustowie, Szczecinie i na jeziorze Zegrze koło Warszawy. Niebawem też na Dierżnie zwodowano pierwszą polską skocznię, wykonaną przez narciarzy klubu Zefir Bytom. Dopiero jednak w czerwcu 1964 roku ruszyła inicjatywa Polskiego Związku Motorowodnego zorganizowania Komisji Nart Wodnych, która miała koordynować dalszą działalność. Odtąd, co roku rozgrywane są Mistrzostwa Polski: w slalomie, skokach, jeździe figurowej oraz w kombinacji, która jest sumą punktów za 3 konkurencje. Najlepiej zaczynali zawodnicy Legii Warszawa, a między nimi też czołowi hokeiści Polski. W ZSRR, gdzie narodziny tego sportu przebiegały podobnie jak w Polsce, aktywnego poparcia udzielali kosmonauci: Jurij Gagarin i Aleksiej Leonow. Atrakcyjne perspektywy rozwojowe dla nart wodnych stwarzają elektryczne wyciągi linowe nart wodnych, z których ponad sto według patentu Bruno Rixena działa już Europie i na świecie. W Czechach funkcjonuje wyciąg wg planów czeskich. W Polsce wyciągi linowe nart wodnych działają już w Augustowie i w Lublinie.

dr Jola Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl