Globalny spadek poziomu aktywności fizycznej. Alarmujący raport WHO

Obecnie coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, co staje się poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazuje, że globalna populacja nie spełnia zalecanych poziomów aktywności fizycznej, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego.
Ilona WIlk
2024-07-10 10:47
Udostępnij
Globalny spadek poziomu aktywności fizycznej. Alarmujący raport WHO

Statystyki biją na alarm

Zgodnie z raportem WHO, 31,3% światowej populacji, czyli około 1,8 miliarda ludzi, nie osiąga zalecanych poziomów aktywności fizycznej. To wzrost z 26% w 2010 roku. Kobiety (34%) są bardziej narażone na brak aktywności fizycznej niż mężczyźni (29%). Co gorsza, prognozy wskazują, że poziom braku aktywności fizycznej wzrośnie do 35% do 2030 roku.

WHO zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo, aby utrzymać zdrowie i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, demencji i raka. Pomimo wcześniejszych apeli o osiągnięcie 15% względnej redukcji braku aktywności do 2030 roku, organizacja stwierdziła, że ten cel jest obecnie nieosiągalny. Aż 103 z 197 krajów zmierza w złym kierunku.

Wyzwania

Jednym z kluczowych problemów jest malejąca motywacja do podejmowania aktywności fizycznej. W obliczu rosnących kosztów życia i wszechobecnych cyfrowych rozrywek, entuzjaści aktywności na świeżym powietrzu rzadziej wybierają się na wycieczki. Chociaż liczba członków siłowni rośnie w Stanach Zjednoczonych i Europie, częstotliwość ich wizyt nie wzrasta proporcjonalnie.

Droga do zmiany

Aby dokonać znaczących zmian, konieczne jest holistyczne podejście, które połączy zdrowie z aktywnością fizyczną, zwiększając świadomość i odpowiedzialność społeczną oraz uczyni ruch przyjemnym i dostępnym dla wszystkich. Urzędnicy wzywają do "wznowienie zaangażowania" poprzez nową politykę i większe dofinansowanie do aktywności, jednak kluczowym czynnikiem jest również zmotywowanie jednostek do codziennego ruchu.

Przyszłość aktywności fizycznej

Świat traci impet w walce o zdrowie publiczne, dlatego konieczne jest, aby sektor publiczny i prywatny wspólnie przywróciły priorytet codziennej aktywności fizycznej, niezależnie od kosztów. Tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu na wszystkich poziomach można odwrócić niekorzystne trendy i poprawić zdrowie globalnej populacji.

Raport WHO stanowi sygnał alarmowy dla wszystkich. Musimy podjąć działania już teraz, aby zapewnić zdrowszą przyszłość dla nas wszystkich. Aktywność fizyczna nie jest luksusem, ale koniecznością, którą musimy włączyć do naszego codziennego życia.