U większości z 60% Polaków, którzy podejmowali odchudzanie, efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

W Polsce trwa nieustanna moda na odchudzanie, a nowe badania przynoszą niepokojące wnioski na temat efektywności oraz wpływu tego zjawiska na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Według raportu opracowanego przez Centrum Respo, niemal 60% Polaków podejmowało próby redukcji masy ciała, jednak większość z tych wysiłków kończyła się krótkotrwałymi rezultatami i problemami zdrowotnymi.
Ilona WIlk
2024-04-18 12:08
Udostępnij
U większości z 60% Polaków, którzy podejmowali odchudzanie, efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

Raport wskazuje na kilka zaskakujących faktów. Co druga osoba rozpoczyna proces odchudzania przed ukończeniem 25. roku życia, a co czwarta nawet przed osiemnastką. Te liczby alarmująco świadczą o powszechnej obecności kultury toksycznej dietetyki w polskim społeczeństwie. Ekspert dr Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny z Centrum Respo, podkreśla, że wiek rozpoczęcia odchudzania oraz liczba podejmowanych prób mają istotny wpływ na efektywność procesu odchudzania. Ponad połowa badanych przyznała, że próby odchudzania były nieskuteczne, prowadząc do błędnego koła ciągłych wysiłków i niepowodzeń.

Jednym z głównych czynników toksycznej kultury dietetycznej jest narzucanie sobie nadmiernych restrykcji oraz ortodoksyjne podejście do diety. Ludzie wpadają w pułapkę ciągłego przechodzenia z jednej diety na drugą, często stosując wspomagacze farmakologiczne, aby przyspieszyć proces odchudzania. Problemem jest także postrzeganie diety jako tymczasowego środka do osiągnięcia celu, zamiast traktowania jej jako sposobu na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze.

Badania wykazują, że toksyczna kultura dietetyczna ma również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wśród osób wielokrotnie odchudzających się silniejsze było przekonanie o negatywnym wpływie diet na ich dobrostan psychiczny. W internecie, gdzie Polacy często szukają porad dotyczących odchudzania, pojawia się wiele sprzecznych informacji, a presja społeczna na idealne ciało dodatkowo pogłębia ten problem.

Dr Michał Wrzosek podkreśla, że kluczowym elementem walki z toksyczną kulturą dietetyczną jest zmiana podejścia do diety. Zamiast szukać szybkich rozwiązań, należy skupić się na zdrowych nawykach żywieniowych, które będą trwałe i korzystne dla zdrowia. Warto również unikać diet o sztywnych zasadach i skupić się na dopasowaniu diety do indywidualnych preferencji oraz potrzeb organizmu.

Badani wskazywali na to, że najłatwiej byłoby im zrezygnować z fast-foodów, słodyczy oraz alkoholu. Jednak, jako jedno z najtrudniejszych wyzwań, wymieniali rezygnację z mięsa oraz swoich ulubionych dań i napojów. To pokazuje, że kluczem do skutecznej diety jest nie tylko eliminacja niezdrowych produktów, ale również znalezienie zdrowych zamienników, które będą przyjemne dla podniebienia.

Podsumowując, walka z toksyczną kulturą dietetyczną w Polsce wymaga kompleksowego podejścia. Konieczne jest uświadamianie społeczeństwa na temat konsekwencji niezdrowych diet oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych opartych na zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej. W ten sposób możemy dążyć do zdrowszego społeczeństwa, które nie tylko osiąga wymarzoną sylwetkę, ale także cieszy się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną na długie lata.

na podstawie artykułu z newseria