fit.pl mobile logo

Aktywny senior - czyli dlaczego ruch jest ważny w każdym wieku?

Specjaliści biją na alarm, ostrzegając przed największym zagrożeniem XXI wieku – przed otyłością. Czytając w światowych raportach oraz analizując wypowiedzi lekarzy i dietetyków - otyłość stała się największym zagrożeniem i najczęstszą chorobą przewlekłą. Obecnie co czwarty z nas walczy z nadmiarem kilogramów, a w Polsce procent otyłości wykracza poza europejską średnią

Problem otyłości jest na tyle złożony, że ciężko wskazać jednoznacznie jeden czynnik o niej decydujący. Bez wątpienia na naszą wagę wpływ mają nawyki i automatyzmy wyniesione z domu, emocjonalny ładunek, który towarzyszy pokarmom, trendy, a także plan dnia, w którym coraz ciężej jest nam znaleźć czas na aktywność fizyczną. Wynik wieloletnich zaniedbań zaskakuje i przeraża, skazując nas na nadwagę.

Problem jest tym większy, gdy uświadomimy sobie, że dotyka zarówno najmłodszych, jak i najstarszych.

Aktywność seniorów, jak zacząć?

Według WHO „starość” zaczyna się po 60 roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że osoby w tym wieku ograniczają swoją aktywność do zera. Co więcej, jak pokazują liczne przypadki, 60 latkowie potrafią być niezwykle aktywną grupą społeczną.

Los jednak bywa przewrotny. Co zatem zrobić, jeśli zmagamy się z chorobami i barierami stawianymi przez nasz własny organizm?

Jak mówi znane przysłowie – najtrudniejszy jest pierwszy krok. O ile lekarze wskazują, że osoby starsze powinny wykonywać około 6 tysięcy kroków dziennie (3500 w przypadku osób noszących stabilizatory i ortezy), o tyle w ostateczności każdy wynik będzie odpowiedni. Pomimo starzejącego się społeczeństwa aktywizujemy seniorów i uświadamiamy ich społecznie, a w kampanie prozdrowotne angażują się największe gwiazdy show-biznesu lub sportu. W końcu na aktywność nigdy nie jest za późno.

Czy warto? Warto, bowiem działania prozdrowotne ujmowane są od lat w literaturze i badaniach, o czym także wspominamy poniżej.

Dlaczego senior powinien ćwiczyć?

Z oczywistych względów pierwszą zaletą jest poprawa samopoczucia.

Słyszałeś kiedyś pojęcie, że sport wywołuje endorfiny? Pod tą magiczną nazwą kryje się grupa hormonów peptydowych, które z kolei wpływają na stany emocjonalne, a także tłumią ból czy uczucie drętwienia. Większość z nich jest tak silna i tak znacząca dla naszych stanów emocjonalnych, że porównuje się je z działaniami i właściwościami morfiny (stąd poboczna nazwa „endogenne morfiny”[1]). Każdy wysiłek i pokonanie codziennych wyzwań powoduje wytwarzanie endorfin w naszym mózgu i rdzeniu kręgowym. W ten sposób zaczynamy odczuwać uzależniającą przyjemność, która jest kołem napędowym do np. regularnych spacerów.

Co za tym idzie - poprawiamy swoją kondycję i zyskujemy na samodzielności, która z kolei pozytywnie wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie.

Drugim znaczącym aspektem jest ogólnie nazywana poprawa stanu zdrowia. Pod tym hasłem mamy na myśli zarówno zwiększoną odporność organizmu, jak również obniżone ryzyko chorób serca, sprawniejsze funkcjonowanie układu krwionośnego, obniżenie poziomu cholesterolu, cukru, ciśnienia, a także zwiększenia gęstości kości. Regularne spacery i dotlenienie mózgu wpływa na jego sprawność. Nieodpowiednie transportowanie cząsteczek tlenu przyczynia się anemii, która wiąże się z osłabieniem, skłonnością do przeziębień, częstym krwawieniem z nosa czy obrzękami. Z punktu widzenia zachowania sprawności po 60 roku życia jest to kluczowe i nierzadko negatywnie wpływa na ogólną, pojmowaną aktywność.

Trzecim i ostatnim punktem jest energia – do działania, nierzadko walki o swoją samodzielność i sprawność. Każdy wysiłek pozwala walczyć ze znużeniem, zmęczeniem, a pobudzając swój organizm do procesów metabolicznych wpływamy na szybszą regenerację, motywację do działania i spadek wagi, jednocześnie zmniejszając ryzyko demencji starczej czy depresji, która dotyka coraz częściej seniorów.

Bibliografia

[1] Bogdan Sadowski: Podstawy fizjologii człowieka pod redakcją Stanisława Konturka, wyd.1, Kraków 2009

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl