Bieżnia automatyczna - z tym treningiem unikniesz nudy

Gdy temperatura spada poniżej zera wielu biegaczy chowa sportowe buty i rezygnuje z treningów aż do wiosny. Jednak zamiast leniuchować można przenieść się do fitness klubu. Ćwiczenia na bieżni nie muszą być nudne 
fit.pl
2015-10-23 00:00
Udostępnij
Bieżnia automatyczna - z tym treningiem unikniesz nudy

Naukowcy udowodnili, że jogging na świeżym powietrzu uszczęśliwia, rozładowuje stres i napięcia. Jednak nieskorzystne warunki i kiepska pogoda nie zachęcają do uprawiania tego sportu. Zamiast rezygnować z ulubionej aktywności lepiej porządnie spocić się na siłowni.

Treningi na automatycznej bieżni pomogą utrzymać sprawność przez cały rok i co ważniejsze nie pozwolą wypaść z biegowego rytmu. I choć podczas nich nie będziesz podziwiać piękna natury, to bieganie na bieżni wcale nie musi być nudne.

Pokonaj nudę na bieżni - 5 prostych kroków

Dziś nadamy ćwiczeniom na bieżni nowy wymiar.

1) Szybko, wolno, szybko, szybko, wolno

Zdaniem ekspertów ćwiczenia interwałowe są najlepszym przyjacielem bieżni. Dzięki nim twoje tętno zdecydowanie przyspieszy, dzięki czemu spalisz więcej kalorii. Zmienianie tempa ćwiczeń – raz wolno, raz szybko – może być trudne. Tym bardziej, że spacer, trucht i sprint dla każdego mogą oznaczać inną prędkość. Ważne by dostosować ją do własnych możliwości.


Dla początkujących:
 • rozgrzewka – 4 minuty
 • spacer – 2 minuty
 • trucht – 2 minuty
 • sprint – 1 minuta
 • powtórz sekwencję trzy razy
 • cooling i streatching - 5 minut

Dla zaawansowanych:
 • rozgrzewka – 5 minut
 • sprint – 1 minuta, trucht – 1 minuta
 • sprint – 2 minuty, trucht – 1 minuta
 • sprint – 3 minuty, trucht – 1 minuta
 • sprint – 2 minuty, trucht – 1 minuta
 • sprint – 1 minuta
 • cooling i streatching – 5 minut


2) Zdobywanie wzgórza

Jeśli bieżnia ma możliwość regulacji kąta nachylenia, wykorzystaj to by odwzorować podbieganie pod wzgórze. Możesz zacząć od małego kąta i powoli go zwiększać lub od razu ruszyć pod sporą górkę. Wybór należy do ciebie. Nie obawiaj się nawet kilkukrotnej zmiany nachylenia i dziwnych spojrzeń towarzyszy ćwiczeń. W końcu w treningu chodzi też o dobrą zabawę.

3) Wielozadaniowość

Zastanawiasz się czy zrobić trening cardio przed czy po siłowym? A dlaczego nie w trakcie? Zabierz na bieżnię parę hantli i podczas szybkiego marszu popracuj nad bicepsem, ramionami i górną partią ciała. Możesz także zeskakiwać i wskakiwać na bieżnię co kilkanaście sekund, robić przysiady, a nawet skłony. Pamiętaj jednak by wcześniej zmniejszyć prędkość pasa. Inaczej zamiast przysiadu możesz zaliczyć komiczny upadek.

4) Gra w cztery karty

Przygotuj zestaw czterech kart. Na jednej napisz „biegnij”, na kolejnych „biegnij szybciej”, „truchtaj” i „spaceruj”. Po rozgrzewce wymieszaj karty, wyciągnij jedną i rób to, co na niej napisałeś przez 3 minuty. Potem po kolei losuj pozostałe. Gdy skończysz talię, wymieszaj je i zacznij od początku. Ćwicz do momentu aż porządnie się spocisz.

5) Postaw na cyfrową rozrywkę

Wrzuć ulubione mp3 do odtwarzacza i zabierz ze sobą na siłownię. Przygotuj playlistę z wolniejszymi i szybszymi utworami. Poruszając się na bieżni w rytmie mieszanej muzyki przy okazji poćwiczysz interwały. Dla większej zabawy ustaw losową kolejność odtwarzania.

Czy wiesz, że reklamy telewizyjne stworzone są do ćwiczeń? Jeśli twój fitness klub umożliwia oglądanie telewizji podczas treningu możesz biec powoli w trakcie trwania programu, a przyspieszać do sprintu w czasie reklam. Zdziwisz się jak dobra to zabawa.