Podczas biegania bardzo ważne jest, aby uzupełniać płyny. Co pić podczas biegania? Co ze sobą zabrać na trening?  
fit.pl
2014-03-05 00:00
Udostępnij
Co pić podczas biegania?


Podczas biegu podnosi się temperatura twojego ciała, co sprawia, że zaczynasz się pocić, a tym samym organizm traci wodę. Wówczas nawet o 30% spada wydolność odwodnionego organizmu. Dlatego też wybierając się na trening biegowy powinieneś zabrać ze sobą bidon z odpowiednim napojem.

Jeżeli twój trening trwa mniej niż 45 minut dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą wodę niegazowaną. Słodkie napoje sprawią, że jeszcze bardziej będzie nam doskwierać pragnienie. Nie warto np. udawać się na 30 minutowe bieganie z butelką napoju w ręce. Jest to niewygodne i niepotrzebne. Pijąc podczas treningu pamiętajmy, żeby robić to w małych ilościach i małymi łykami.

Biegając powyżej 45 minut zabierz ze sobą napój hipotoniczny, mającego niską zawartość cukrów prostych. Taki napój zawiera również dużo minerałów, które wchłaniają się do organizmu i wystarczają na pokrycie utraconej w krótkim czasie ilości węglowodanów. Dobrym rozwiązaniem będzie też izotonik, dzięki któremu szybko uzupełnisz brak energii.

Izotonik możesz przygotować samodzielnie w domu. Do 750 ml wody niegazowanej dodaj 250 ml wyciśniętego soku pomarańczowego lub cytrynowego, około 2 łyżek cukru lub miodu i szczyptę soli. Całość wymieszaj i przelej do bidonu.

Należy zapewnić optymalne nawodnienie (woda, węglowodany, elektrolity) przed wysiłkiem fizycznym, podczas wysiłku i po jego zakończeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie napojów zawierających w 100 ml około 30-70 mg sodu i 6-7 g węglowodanów.

Jeśli biegasz regularnie pamiętaj, by unikać picia kawy i mocnych herbat przed i po treningu. Zrezygnuj również z napojów gazowanych, które obciążają żołądek i mogą spowodować wzdęcia. Przed biegiem wypij szklankę wody, po biegu dobrym rozwiązaniem będzie szklanka chudego mleka.

www.fit.pl