Bądź aktywna przed ciążą. Uprawiaj fitness!

Aby nie mieć problemów z kregosłupem w czasie ciąży, musisz pamietać, aby przed zajściem w ciązy być aktywną i uprawiac fitness lub sport
fit.pl
2010-09-14 00:00
Udostępnij
Bądź aktywna przed ciążą.  Uprawiaj fitness!
Specjaliści zalecają, aby kobieta, ktora cierpi na bóle kręgosłupa, zanim zaplanuje ciążę, powinna przez kilka miesięcy systematycznie ćwiczyć, np. aerobik,, nordic walking, pływanie, ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu pod okiem fachowca, by wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację czynną kręgosłupa i poprawić jego kondycję.

ciaza%20kobieta

Ćwicząc nie tylko poprawisz swoją kondycję, ale i  wzmocnisz mięśnie, które w czasie ciąży będą narażone na wytężony wysiłek (np. nogi i plecy).

Wśród ćwiczeń, które możesz sama wykonać są np. ćwiczenia rozluźniające mięśnie oraz rozciągające.

Przykładowe ćwiczenia:

1. Wykonaj "koci grzbiet". W tym celu  oprzyj dłonie i kolana o podłogę, rozstawiając je odpowiednio na szerokości ramion i bioder. Wyprostuj i rozluźnij stopy. Grzbiet powinien znajdować się w pozycji naturalnej - nie wypychaj go zbytnio do dołu ani do góry. Ściągnij łopatki.

2.  Przechyl biodra na lewą stronę, i zwróć w ich kierunku twarz. Staraj się jak najbardziej zbliżyć biodra do ramion. Następnie zmień kierunek i wykonaj ruch w prawo. Naprzemienne wachlowanie biodrami rozciągnie i wzmocni mięśni dolnych partii ciała. Podczas ruchu całe ciało powinno pozostać w podparciu na dłoniach, kolanach i stopach. Wdech wykonujemy w pozycji wyjściowej, a wydech podczas ruchu ruchu bioder.

3. Rozstaw szerzej kolana i powoli przenieś ciało do tyłu, siadając na nogach. Tułów niech będzie pochylony, a wyprostowane ręce niech dotykają podłoża. Postaraj się, aby pośladki były jak najbliżej stóp, a klatka piersiowa podłogi. Poleż kilkanaście sekund w tej pozycji, pozwalając mięśniom odpocząć.

www.fit.pl

 

.