Jogging może uprawiać każdy, niezależnie od kondycji i typu sylwetki, ale ważne by zaczynać stopniowo i rozsądnie. Bieganie poprawia sprawność fizyczną i jest idealną formą odchudzania. To trening dla młodszych i starszych
fit.pl
2014-11-12 00:00
Udostępnij
Biegnij po zdrowie
Bieganie z psem to połączenie przyjemnego z pożytecznym

Jogging jest jednym z najprostszych sportów. To wyjątkowa dyscyplina, w której nie liczy się konkurencja, przewaga nad rywalem, ambicje. Ważna jest za to przyjemność z ruchu i inne zalety joggingu.

Panuje przekonanie, że po ciężkim biegu rośnie apetyt. Nic bardziej błędnego - biegając spalasz odpowiednią ilość kalorii i tracisz na wadze. Systematyczne bieganie obniża ciśnienie krwi, zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Dodatkowo, jak wykazały badania, reguralne ćwiczenia aerobowe poprawiają pamięć i wzbogacają naszą wyobraźnie.

Jogging można uprawiać samemu lub z przyjaciółmi, na osiedlu lub w parku. Najlepiej jednak biega się samotnie. Sprzyja to koncentracji, medytacji i oczyszczeniu umysłu ze stresu. Biegać można wszędzie, ale istnieją powierzchnie bardziej lub mniej przyjazne naszym stawom. Do tych drugich należą ścieżki leśne, parkowe alejki, ubite polne drogi. Warto również zainwestować w wygodę i kupić dobre buty przeznaczone do biegania.

Oczywiście biegać może każdy, początkującym zaleca się jednak umiar, dzięki któremu unikną kontuzji. Pamiętajmy, że w bieganiu liczy się nie tyle postawa, co umiejętne dozowanie wysiłku. Nie należy od razu przeciążać oraganizmu. Dystans najlepiej zwiększać stopniowo. Przed teningiem powinniśmy zrobić rozgrzewkę, a po nim porządny stretching.

Bez wyrobionej elastyczności mięśnie nóg są narażone na kontuzje. Te przydarzają się najczęściej, gdy krótkie mięśnie w czasie wysiłku zbyt mocno się naprężają. Najlepszym momentem do rozciągnięcia jest czas nie przed, ale po biegu, kiedy wszystkie mięśnie są już rozgrzane i wydłużone.

spacerIstnieje wiele planów treningowych dla osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem. Wszystkie opierają się na zaczynaniu od treningów łączących marsz z biegiem, stopniowym skracaniu czasu marszu i wydłużaniu biegu, aż do momentu, gdy będziemy w stanie pokonać cały przewidziany dystans biegnąc.

Przed rozpoczęciem takiego planu treningowego, warto poświęcić tydzień na intensywne spacery, przygotowujące ciało do wysiłku o większej intensywności. Potem można już rozpocząć trening według poniższych wskazówek, poświęcając na ćwiczenia cztery dni w tygodniu.


  • Tydzień 1. Biegnij 2 minuty, idź 4 minuty (powtórz 5 razy).
  • Tydzień 2. Biegnij 3 minuty, idź 3 minuty (powtórz 5 razy).
  • Tydzień 3. Biegnij 5 minut, idź 2,5 minuty (powtórz 4 razy).
  • Tydzień 4. Biegnij 7 minut, idź 3 minuty (powtórz 3 razy).
  • Tydzień 5. Biegnij 8 minut, idź 2 minuty (powtórz 3 razy).
  • Tydzień 6. Biegnij 9 minut, idź 2 minuty (powtórz 3 razy).
  • Tydzień 7. Biegnij 9 minut, idź 1 minutę (powtórz 3 razy).
  • Tydzień 8. Biegnij 13 minut, idź 2 minuty (powtórz 2 razy).
  • Tydzień 9. Biegnij 14 minut, idź 1 minutę (powtórz 2 razy). Jeśli czujesz zmęczenie po skończeniu dziewiątego tygodnia, powtórz go jeszcze raz.
  • Tydzień 10. Biegnij nieprzerwanie 30 minut. 

www.fit.pl