W fitness klubie dla każdego klubowicza dostępnych jest wiele urządzeń. Jak z nich korzystać, aby nasze użytkowanie było bezpieczne i jednocześnie efektywne?
fit.pl
2013-10-14 00:00
Udostępnij
Bieżnia treningowa - jak biegać?

Przyjrzyjmy się bieżni treningowej. Bieganie na niej to doskonała alternatywa dla miłośników biegania, zwłaszcza wówczas gdy pogoda za oknem nie sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jednak należy pamiętać, że bieganie na bieżni treningowej znacznie różni się od biegania pod chmurkami.

Pamiętaj, że zawsze przed każdą aktywnością fizyczną należy się rozgrzać, a rozgrzewka przed bieganiem na świeżym powietrzu nie różni się niczym od biegania na bieżni treningowej. Warto rozgrzać mięśnie poprzez trucht w miejscu lub kilka ćwiczeń rozciągających. Warto również pamiętać, by skończonym treningu schłodzić swój organizm.

Bieżni treningowej używasz w zamkniętym pomieszczeniu, dlatego też musisz uzupełniać płyny, znacznie częściej niż podczas biegania na zewnątrz.

Kiedy już wejdziesz na bieżnie, pamiętaj o tym by nie biegać blisko krawędzi urządzenia, gdyż każdy kontakt z nieruchomą powierzchnią może skończyć się poważną kontuzją. Biegając nie patrz na swoje stopy. Jest to niewskazane z kilku powodów. Najważniejszym jest oczywiście ból pleców, a także ryzyko utraty równowagi czy wystąpienie nudności. Nie zachowanie prawidłowej postawy powoduje, że szybciej się zmęczysz, a więc twój trening nie będzie efektywny.

Bieganie na bieżni treningowej mocno obciąża kości i mięśnie nóg, dlatego też powinno się biegać krótkim krokiem, dzięki czemu nie naraża się swoich nóg na ekstremalne przeciążenie. Dobrze jest również ustawić nachylenie 1-2%, gdyż ono właśnie najmniej obciąża nasze nogi, minimalizując ryzyko kontuzji.

Podczas biegania na bieżni staraj się utrzymywać taką pozycję, jak w trakcie biegania na zewnątrz. Absolutnie nie trzymaj się poręczy! Nie dość, że utrudni to bieg, to jeszcze może spowodować poważną kontuzję.

Jeśli w fitness klubie chcesz biegać na bieżni poproś instruktora, by powiedział ci kilak słów o programach, jakie posiada bieżnia. Dzięki temu urozmaicisz swój trening.

Podczas biegania na bieżni można bezpiecznie słuchać muzyki, szczególnie tej energetyzującej, dzięki której będziesz w stanie przebiec więcej niż w ciszy.

Bieganie na bieżni może urozmaicić tradycyjny trening. Może być także doskonałym jego uzupełnieniem. Jednak bieganie na bieżni, które bardzo obciąża stawy, nie powinno wyprzeć biegania na powietrzu.