Bungee fitness - odlotowy trening, którego musisz spróbować

Myślisz, że w fitnessie wszystko już było? Błąd. Fitness wciąż się rozwija. Powstają nowe urządzenia i programy treningowe - takie jak bungee fitness. Trening z wykorzystaniem lin do skoków na bungee ma dopiero dwa lata, a od kilku miesięcy dostępny jest także w Polsce.
2018-01-17 00:00
Udostępnij
Bungee fitness - odlotowy trening, którego musisz spróbować

 

Widok trampolin w fitness klubie nikogo już nie dziwi. Za chwilę to samo czekać będzie liny do skoków na bungee. Wszystko dzięki dwóm dziewczynom. Natalia Jakuła oraz Paulina Suduł sprowadziły bungee fitness do Polski. Otworzyły też pierwszą szkołę, w której prowadzą szkolenia dla instruktorów.

Ale czym tak właściwie jest bungee fitness?

Bungee fitness wymyślono w Azji jako alternatywę dla tradycyjnych ćwiczeń. Potem trening trafił do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd już bezpośrednio do Europy.

Wyposażenie sali

Trening z wykorzystaniem lin do bungee wymaga odpowiednio wysokiej sali. Absolutne minimum to 2,6 metra, a optymalnie jeśli do sufitu będzie nie więcej niż 4 metry. Liny przyczepione są do specjalnych uchwytów, które przy dużym ruchu się nie odkręcą. Takie haki wykorzystuje się też w doskonale znanych linach TRX. Same liny do bungee ważą około 15 kg i wytrzymują obciążenie 2300 kg.

Jaki strój na bungee fitness?

Na bungee fitness możesz ubrać się jak lubisz. Najlepiej sprawdzi się przylegająca do ciała odzież - elastyczna koszulka, legginsy oraz buty treningowe. Organizatorzy zajęć udostępniają najczęściej spodenki neopronowe chroniące przed otarciami. Dzięki nim można też spalić więcej tkanki tłuszczowej z ud, pośladków i brzucha.

Warto też zabrać ze sobą wodę i mieć ją w pobliżu, tak by w razie potrzeby nie musieć wypinać uprzęży. To intensywny trening, dlatego nawadnianie w trakcie ćwiczeń jest ważne.

Jak wygląda taki trening?

Zajęcia bungee fitness przebiegają podobnie to tradycyjnych zajęć fitness. Na początku musi być rozgrzewka - wykroki, przysiady itp. Ale ćwiczenia z linami do bungee to przede wszystkim świetna zabawa, prawie jak latanie.

Zajęcia dla początkujących to proste układy i ruchy takie jak podskoki, taniec czy stanie na rękach. Zaawansowani trenują prawdziwe akrobacje i elementy tabaty.

Co daje bungee fitness?

Taki trening wzmacnia kręgosłup oraz mięśnie ud, pleców, pośladków, barków i rąk. Właściwie jest to typowy trening siłowy, wykorzystujący tylko nietypowy sprzęt.

Sport dla każdego?

Każdy zdrowy człowiek może spróbować bungee fitness. Na zajęcia chodzą kobiety i mężczyźni, osoby szczupłe i otyłe. Specjalne ćwiczenia przygotowane są także dla dzieci.