Każdy z nas jest takim gladiatorem. Codziennie stajemy do walki o szczupłą sylwetkę. Aby zostać zwycięzcą potrzebujesz siły, odporności, motywacji i chęci walki antycznych wojowników. Jeśli chcesz zostać jednym z nich to przed tobą długa droga.
fit.pl
2015-10-02 00:00
Udostępnij
Spartański trening dla wojownika fitness

Antyczni gladiatorzy musieli walczyć z dzikimi zwierzętami i uzbrojonymi po zęby przeciwnikami, a wszystko dla uciechy rządnych krwi widzów. Ale wychodząc na arenę musieli stoczyć jeszcze jedną walkę... z samym sobą, z własnymi słabościami.

Nabierz kształtów

Zanim poważnie zaczniesz myśleć o treningu dla gladiatorów, skup się na ćwiczeniach aerobowych. Musisz poprawić swoją kondycję. Przez 3 tygodnie biegaj, jeździj na rowerze. Postaraj się wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Będziesz tego potrzebować, bo codzienne zajęcia gladiatorów złamią nawet największego twardziela.

Nabierz sił

W czasach antycznych nie było atlasów i innych podobnych przyrządów, a każdy młodzian chcąc zbudować masę mięśniową musiał radzić sobie w inny sposób. Przygotuj więc tradycyjną sztangę.

Stań w lekkim rozkroku. Sztanga powinna leżeć przed na podłodze. Ugnij delikatnie nogi i sięgnij po nią w taki sposób by jedna dłoń trzymała drążek od góry a druga od dołu. Dzięki temu nie powinna ci się wyślizgnąć z rąk. Unieś ją wysoko i nie patrz do dołu. Pamiętaj cały czas o prostych plecach.

Dołóż do tego przysiady, brzuszki i wyciskanie sztangi leżąc, a nabierzesz odpowiedniej do pokonania lwa siły. Aby stanąć w szranki z niedźwiedziem musisz jeszcze poćwiczyć.

Aby maksymalnie wykorzystać trening, podczas jednej sesji pracuj nad partiami mięśni leżącymi naprzeciwko siebie.

Jeśli chcesz mieć siłę pogromcy niedźwiedzi, dobierz odpowiedni dla siebie ciężar sztangi. Skorzystaj z „drabinki” – 15 powtórzeń na rozgrzewkę z lekkim obciążeniem, potem dołóż kilka odważników i zrób kolejnych kilka powtórzeń. I tak kilka razy, według własnego uznania. Finalna seria powinna składać się z 8 powtórzeń, po których powinniśmy czuć naprawdę duże zmęczenie.

Wzmocnij się

Kolejnym krokiem jest poprawa wytrzymałości. Gladiatorzy bez tej cechy ginęli jako pierwsi. To właśnie dzięki kondycji i przygotowaniu fizycznemu mogli wytrwać do końca starcia.

Aby wzmocnić swoją wytrzymałość powtarzaj zwykłe ćwiczenia, ale przerwy między seriami rób tylko i wyłącznie w chwili, kiedy naprawdę jej potrzebujesz. Jeśli czujesz, że twój organizm nie daje już rady, odsapnij chwilę. Ale nie wcześniej.

By poprawić wydolność płuc, poświęć czas na ćwiczenia aerobowe. Staraj się jak najwięcej biegać, dobierając dystans do własnych możliwości. 8-km trasa to wybór optymalny. Równie dobrze możesz pływać, ale nie poprzestawaj na pokonaniu 2 basenów.

Stań do walki

Choć badania historyczne wykazały, że antyczni gladiatorzy swoim wyglądem bardziej przypominali zawodników sumo niż modeli z pierwszych stron gazet, to nie watro się tuczyć.

Dbaj o swoją wagę, dostarczając przy tym odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak proteiny, witaminy. Jedz dużo świeżych owoców i warzyw, unikaj niezdrowego jadła. Potrzebujesz dużo energii, więc dostosuj dietę do tego celu.

Pamiętaj, że życie gladiatora to ciężki kawałek chleba. Ale jeszcze cięższe są przygotowania, więc jeśli chcesz mieć siłę, jak antyczni wojownicy to czeka cię kawał ciężkiej pracy. Jeśli wytrwasz w ostrym reżimie nagroda cię nie ominie.