Tradycyjna joga kojarzy się z trudnymi, statycznymi ćwiczeniami, ale kobiety w ciąży mogą praktykować jogę w łagodniejszym wydaniu
fit.pl
2009-03-11 00:00
Udostępnij
Joga w ciąży
Joga znana jest w większości indyjskich systemów filozoficznych i religijnych. To zestaw specjalnych ćwiczeń i medytacji, służących doskonaleniu umysłu, ducha i ciała. Niektórzy ludzie ćwiczą jogę, by rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić swoje ciało inni medytują by odprężyć i oczyścić swój umysł.

W ostatnich latach oszałamiającą karierę na całym świecie robi joga przeznaczona dla kobiet w ciąży. Tradycyjna joga zazwyczaj kojarzy się nam z trudnymi, statycznymi ćwiczeniami jednak i kobiety w ciąży mogą praktykować jogę w łagodniejszym wydaniu. Na lekcji dla przyszłych mam wykonuje się wybrane i uproszczone wersje klasycznych asan. To kolejna forma ruchu dla ciężarnych, które chcą zadbać o swoją sylwetkę, uzyskać wszystkie zdrowotne i relaksujące efekty praktyki jogi i jednocześnie przygotują ciało do porodu.

Praktykowanie jogi w czasie ciąży:

- przygotowuje stawy i kręgosłup do niesienia powiększającego się ciężaru - zapobiega związanym z tym bólom pleców,
- ułatwia oddychanie i zapewnia dobry dopływ tlenu do płodu,
- poprawia krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiega występowaniu typowych dla ciąży objawów, takich jak: obrzęki, żylaki, wzdęcia i zgagi,
- pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach wymaganej normy
- uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

joga3 joga4

Usiądź na krześle, bokiem do oparcia. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, utrzymaj wyprostowany kręgosłup (a). Skręć tułów w stronę oparcia krzesła. Utrzymaj ramiona na tym samym poziomie a czubek głowy kieruj w stronę sufitu (b). Po 30 sekundach zmień stronę.

[-------]

joga5 joga6

Stań blisko krzesła, stopy ustaw na szerokość bioder, jedną rękę połóż na oparciu (a). Stopę unieś i oprzyj na wewnętrznej stronie uda nogi przeciwnej. Stopą naciskaj na uda a udem na stopę. Utrzymaj równowagę. Wypchnij biodra do przodu a ugięte kolano skieruj w bok. Unieś wolna rękę w górę (b). Wytrzymaj w tej pozycji po 30 sekund.

[-------]

joga7

Usiądź w rozkroku na krześle, kolana skieruj na zewnątrz (a). Zrób skłon tułowia w prawą stronę, oprzyj przedramię na udzie a lewą rękę przenieś przodem w górę skos. Popatrz się na dłoń (b). Powtórz ćwiczenie na lewą stronę.

[-------]

joga9 joga10

Stan przodem do krzesła w małym wykroku. Prawą nogę ustaw bliżej krzesła a lewą dalej (a). Unieś lewą rękę do góry i połóż ją na siedzisku. teraz skręć tułów i prawą unieś do góry (b). Wytrzymaj 30 sekund zmień ustawienie nóg i wykonaj to na drugą stronę.

[-------]

joga13 joga14

Usiądź na piętach, kolana trzymaj lekko na zewnątrz, dłonie połóż na oparciu krzesła (a). Pochyl tułów do przodu, obniżaj głową i tułów poniżej linii ramion (b). Oddychaj spokojnie i zostań w tej pozycji około 1 minuty.Katarzyna Sempolska

Zdjęcia www.fotoprzyszlemamy.pl
Ćwiczenia prezentuje Agata Czarnecka w 39 tygodniu ciąży.
Sesję wykonano w klubie Fitness dla kobiet www.fitnessdlakobiet.pl
www.fit.pl