Ból pleców? Któż go nie zna. Ból nie tylko uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Negatywnie wpływa na samopoczucie, powodując nawet frustracje. Dlatego ważne jest, aby dbać o kręgosłup. Unikniemy przykrego bólu
fit.pl
2012-09-24 00:00
Udostępnij
Kręgosłup nie ma urlopu!
Kręgosłup służy nam całe życie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną i odpowiedzialną rolę odgrywa. Nie tylko utrzymuje górną część ciała w prawidłowej pozycji, ale stanowi także ochronę dla rdzenia kręgowego. Kręgosłup nieustannie narażony jest na przeciążenia. Podczas stania nacisk na kręgi wynosi 100 kg, a podczas siedzenia – nawet 150 kg. Nietrudno zatem sobie wyobrazić, na jakie męki narażamy swój kręgosłup, pracując przy komputerze kilka godzin dziennie, a potem siedząc w domu przed telewizorem. Poza długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, istnieją również inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia bólu pleców. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, aby kręgosłup odwdzięczył się sprawnym funkcjonowaniem.

kregiDobra postawa to podstawa
 

Nie bez powodu już małym dzieciom zwracamy uwagę na odpowiednią postawę ciała. Ale ta uwaga dotyczy także dorosłych, którzy często nieświadomie nadwerężają kręgosłup podczas codziennych czynności. Warto zmienić kilka nawyków, aby cieszyć się zdrowym kręgosłupem:
 

• Jeżeli musimy coś podnieść z podłogi, powinniśmy przykucnąć. Schylanie się z wyprostowanymi nogami w tym wypadku jest podstawowym błędem. Kucając, odciążymy kręgosłup i zminimalizujemy ryzyko kontuzji.
• Do przeciążeń kręgosłupa, a w konsekwencji jego bólu, dochodzi również wskutek dźwigania ciężarów. Jeżeli już musimy przynieść coś ciężkiego, warto rozłożyć ten ciężar równomiernie. Nie pakujmy zakupów do jednej wielkiej torby, lecz podzielmy je na 2 części o podobnej wadze. Na prawą i lewą rękę powinien przypadać ten sam ciężar, aby nie powodować przechylenia kręgosłupa.
• Jeżeli praca wiąże się z długotrwałym siedzeniem, należy co jakiś czas robić przerwy. Wystarczy krótki „spacer” po herbatę czy wyciągnięcie się na krześle. Samo krzesło powinno mieć oparcie, najlepiej wyprofilowane zgodnie z kształtem pleców, z dodatkowym podparciem odcinka lędźwiowego. Nogi powinny luźno spoczywać na podłodze, a łokcie – na oparciu krzesła.
• Dobre łóżko. Właściwy materac jest bardzo ważny. To nie tylko gwarancja zdrowego snu. Materac, który przystosowuje się do kształtów ciała, stanowi doskonale wsparcie dla kręgosłupa, nie powodując jego przeciążeń niezależnie od przyjętej podczas snu pozycji.
• Niezwykle ważna jest regularna gimnastyka, zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Tu forma jest dowolna. Każdy może wybrać taką dyscyplinę sportu, która sprawia mu największą przyjemność. Poleca się pływanie, ponieważ doskonale wzmacnia wszystkie partie mięśni, nie obciążając dodatkowo kręgosłupa. Świetne są również ćwiczenia wykonywane z piłką gimnastyczną. Mocne mięśnie pomagają utrzymać sylwetkę w pionowej pozycji, odciążając kręgosłup, stanowią swego rodzaju gorset.
• Eliminacja stresu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż stres emocjonalny może zwiększyć natężenie odczuwanego bólu. Warto zatem znaleźć sposób na radzenie sobie z nim, jeśli często towarzyszy codziennym obowiązkom. Aromatyczna, ciepła kąpiel lub spokojna muzyka doskonale nas odprężą po ciężkim dniu. Można także zastosować techniki relaksacyjne, jeśli mamy problem z szybkim uspokojeniem się.[-------]

A gdy już boli…
 

Pacjenci z bólami kręgosłupa zazwyczaj swoją terapię zaczynają od różnego rodzaju tabletek, pigułek, maści czy zastrzyków. Niestety to rozwiązanie zazwyczaj przynosi tylko chwilową ulgę. W modzie są też wszelkiego rodzaju masaże lecznicze, ale tutaj efekt jest krótkotrwały i w razie przerwania kuracji, ból często powraca. Trzeba również pamiętać o wyborze właściwego masażysty, gdyż korzystanie z usług niedoświadczonego masażysty może nie tylko spowodować zwiększenie natężenia bólu, ale także nieodwracalne zmiany w układzie kostnym. Dlatego osoby z problemami pleców coraz częściej sięgają do tzw. medycyny naturalnej, której najbardziej znanym przedstawicielem jest Kosmodisk. Rozwiązanie to jest unikalne zarówno pod względem jakości, jak i walorów użytkowych.

Kosmodisk – Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny
 

Kosmodisk został zaprojektowany przez ekspertów w celu zmniejszenia bądź całkowitej eliminacji bólu. To rodzaj pasa zakładanego na kręgosłup. Nie posiada żadnych dodatkowych źródeł zasilania, jak baterie czy magnesy, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla każdego. Dzięki specjalnemu kształtowi Kosmodisk delikatnie masuje mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Mięśnie rozluźniają się, poprawia się krążenie krwi, w rezultacie czego uczucie bólu ustępuje. Kosmodisk pomaga przy wszelkich rodzajach bólu pleców: zwyrodnieniowych, zapalnych, reumatycznych czy pourazowych. Można go także nosić profilaktycznie, np. wtedy, kiedy musimy siedzieć długo w jednej pozycji przy biurku. Kosmodisk jest wygodny w stosowaniu, nie krępuje ruchów. Można go nosić na lub pod ubraniem podczas wykonywania zwykłych czynności. Urządzenie to zostało opatentowane w Słowenii i otrzymało już sporą ilość nagród za swoją skuteczność. Jak pisze lek. med. Jan Krzysztof Podbielkowski „Kosmodisk stanowi cenną alternatywę w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, jest to produkt o udowodnionym działaniu, całkowicie nieszkodliwy i mogący być stosowany u wszystkich cierpiących na tę dolegliwość”. Badania kliniczne przeprowadzone w 2006 r. potwierdziły skuteczność Kosmodisku w ponad 83% przypadków. Ponieważ pas ten nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, można go z powodzeniem stosować w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi. Dodatkowo producent daje 30 dni na wypróbowanie produktu. Na świecie jest już ponad milion zadowolonych użytkowników Kosmodisku.

 

www.fit.pl