Uważane jest, nie bez racji, za jeden z najzdrowszych sportów. Łączy przyjemne z pożytecznym. Sprawia dużo radości, rzeźbi sylwetkę, poprawia kondycję, wzmacnia kręgosłup, a przy tym jest łagodne dla stawów i kości
fit.pl
2012-03-05 00:00
Udostępnij
Pływanie dobre na wszystko
Swimming slideshow imageTen sport jest dla każdego, prawie bez wyjątku. Jedynymi przeciwwskazaniami dla pływania są przewlekłe choroby układu oddechowego. Nie powinno się korzystać z basenu również w przypadku schorzeń skóry, uszu, gardła i nerek. Ale poza tym każdy na basenie będzie czuł się świetnie i będzie mógł popracować nad swoją sylwetka i zdrowiem. Nawet ludzie mający problemy ze zdrowiem – nadwagę, osteoporozę, choroby serca czy kłopoty z kręgosłupem – mogą zdecydować się na taki nieobciążający trening. W wodzie świetnie czują się nie tylko zawodowi sportowcy, ale także amatorzy, osoby starsze oraz kobiety ciężarne, nie wspominając już o dzieciach, które po prostu uwielbiają zabawy w wodzie.

Eksperci twierdzą, że ćwiczenia w wodzie świetnie działają na serce i znakomicie poprawiają kondycję. Ciśnienie i prąd wody, a także harmonijne ruchy wykonywane przez pływaka poprawiają krążenie krwi, usprawniają przemianę materii i pracę serca.

Sport ten polecany jest szczególnie przy korekcji wad postawy związanych ze skrzywieniem kręgosłupa. Dla osób mających problemy z kręgosłupem trening w wodzie to prawdziwe dobrodziejstwo. Każdy styl pływania, który aktywizuje i ćwiczy mięśnie grzbietu (a do takich należą zarówno popularna żabka, jak i nieco trudniejszy kraul czy delfin), sprawia, że stają się one silniejsze. To ważne, bo wytrzymałe mięśnie pleców wspomagają pracę kręgosłupa.

O wzmacnianiu pleców powinni pamiętać również wszyscy, którzy są zmuszeni ze względu na pracę do prowadzenia siedzącego trybu życia. Powoduje on osłabienie i wiotczenie mięśni pleców, a tego kręgosłup bardzo nie lubi.

Lekarze pediatrzy i ortopedzi często zalecają regularne pływanie i gimnastykę w wodzie także młodzieży. Szybko rosnące kości wyjątkowo potrzebują wsparcia ze strony mięśni. Bezpieczny wodny trening zapewnia ochronę delikatnemu jeszcze kośćcowi i potrzebny wysiłek rozwijającym się mięśniom.
[-------]
Wodny wysiłek korzystnie wpływa także na kości. Ten rodzaj ćwiczeń dzięki zwiększonemu oporowi pozwala wzmocnić gęstość tkanki kostnej. water-2Udowodniły to badania japońskich lekarzy, którzy obserwowali kobiety w wieku przedmenopauzalnym. Te z nich, które ćwiczyły w wodzie raz w tygodniu przez 45 minut, zdecydowanie poprawiły swoje zdrowie. Już kilka tygodni treningu wystarczyło, by stan ich kości uległ dużej poprawie i znacznie wzmocnił się kręgosłup.

Pływanie jest wybawieniem dla kobiet walczących z cellulitem. Uprawianie wodnego aerobiku, wpływa na wytężoną pracę mięśni, poprawia krążenie oraz daje efekt masażu wodnego, który poprawia ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Jednak, by osiągnąć rezultaty, trzeba zaplanować półgodzinną wizytę na basenie przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

Regularnie odwiedzać pływalnię powinien także ten, kto chce schudnąć. Podczas ćwiczeń w wodzie lub zwykłego pływania wysiłek jest trzy razy większy niż na lądzie, a tym samym intensywniejszy. Woda bowiem, w porównaniu z powietrzem, stawia dodatkowy opór, dlatego też trening jest efektywniejszy. Takie ćwiczenia wzmacniają także całą muskulaturę, a kalorie są spalane dużo szybciej.

Intensywny trening w wodzie poprawia też zdolności koordynacyjne – tak uważają amerykańscy terapeuci z IDEA Aquatic World Council. Ułatwia utrzymanie równowagi i zwiększa zdolność szybkiego adaptowania się do nowych warunków przestrzennych. Dodatkowo kształtuje również umiejętność rytmicznego poruszania się i płynnego łączenia ruchów. A wszystko to dzięki trenowaniu w wodzie.

Dodatkowo dotyk wody jest też bardzo przyjemny dla skóry. Hydrostatyczny nacisk i delikatny opór dają uczucie, jakby skóra była głaskana tysiącem czułych dłoni. To terapeutyczne przeżycie zwłaszcza dla osób samotnych, które nie mają do kogo mogą się przytulić. Psycholodzy mówią w takim wypadku o „głodzie skóry”, czyli potrzebie dotyku. Można ją zaspokoić podczas ćwiczeń w wodzie, która otacza całe ciało.

Pływanie, podobnie jak każdy inny sport, wymaga przygotowania kondycyjnego, by organizm nie był narażony na nadmierne obciążenie. Pomocne może być na przykład bieganie, jazda na rowerze czy trening w siłowni lub fitness klubie. Zajęcia ruchowe tego rodzaju wpływają na zwiększenie pojemności płuc, przez co pływanie jest mniej męczące. Wejście do wody powinno być poprzedzone krótką rozgrzewką - kilkoma przysiadami, krążeniem ramion i bioder.

Pamiętajcie też, że najwięcej korzyści dla zdrowia przynosi kąpiel w wodzie o temperaturze 23 st. C, trwająca jednorazowo około 30 minut.

www.zdrowie.fit.pl