Lato to idealny czas, aby wyjść na świeże powietrze i cieszyć się aktywnością fizyczną na łonie natury. Niezależnie od tego, czy jesteś na plaży, w parku czy w lesie, możesz skutecznie trenować i poprawiać swoją kondycję. W tym artykule znajdziesz porady dotyczące treningów na plaży, najlepsze ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz propozycje rutyn treningowych z własną masą ciała.
Aleksandra Załęska
2024-06-19 09:34
Udostępnij
Letnie treningi na świeżym powietrzu

Jak skutecznie trenować na plaży: porady i treningi

Porady:

 1. Wybierz odpowiednią porę dnia:

  • Treningi na plaży najlepiej wykonywać rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest zbyt intensywne. Unikaj trenowania w południe, aby zapobiec odwodnieniu i poparzeniom słonecznym.
 2. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie:

  • Przed treningiem wypij odpowiednią ilość wody i miej ze sobą butelkę, aby regularnie się nawadniać. Wysoka temperatura i wysiłek fizyczny mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia.
 3. Stosuj krem z filtrem UV:

  • Nawet jeśli trenujesz w godzinach porannych lub wieczornych, pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem UV. Słońce na plaży jest bardzo intensywne i łatwo można się poparzyć.

Treningi:

 1. Bieganie po piasku:

  • Bieganie po plaży to doskonały sposób na poprawę wytrzymałości i wzmocnienie mięśni nóg. Piasek stawia większy opór niż twarda nawierzchnia, co zmusza mięśnie do cięższej pracy.
 2. Burpees:

  • Wykonuj burpees na plaży, aby wzmocnić całe ciało. Ćwiczenie to angażuje mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. Piasek dodatkowo utrudnia ćwiczenie, co zwiększa jego efektywność.
 3. Wykroki:

  • Wykonuj wykroki wzdłuż plaży, aby wzmocnić mięśnie nóg i pośladków. Utrzymanie równowagi na piasku wymaga większego zaangażowania mięśni stabilizujących.

Najlepsze ćwiczenia na świeżym powietrzu: parki, plaże, las

Parki:

 1. Trening interwałowy:

  • Wykorzystaj alejki i ścieżki w parku do treningu interwałowego. Biegaj na przemian szybko i wolno przez określony czas lub dystans. To świetny sposób na spalanie kalorii i poprawę kondycji.
 2. Podciąganie na drążku:

  • W wielu parkach znajdują się siłownie plenerowe wyposażone w drążki do podciągania. Podciąganie to doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni pleców i ramion.
 3. Pompki na ławce:

  • Użyj ławki parkowej do wykonywania pompek. Połóż ręce na ławce i wykonuj pompki, angażując mięśnie klatki piersiowej, ramion i brzucha.

Plaże:

 1. Bieganie po wodzie:

  • Bieganie wzdłuż linii brzegowej, gdzie woda sięga do kostek lub kolan, to świetny sposób na trening cardio. Opór wody zwiększa intensywność biegu i wzmacnia mięśnie nóg.
 2. Plank na piasku:

  • Wykonuj plank na piasku, aby wzmocnić mięśnie brzucha, pleców i ramion. Piasek utrudnia utrzymanie równowagi, co dodatkowo angażuje mięśnie stabilizujące.
 3. Skakanie na skakance:

  • Skakanie na skakance na plaży to doskonałe ćwiczenie cardio, które poprawia wytrzymałość i koordynację. Piasek amortyzuje lądowanie, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Las:

 1. Wędrówki i bieganie po szlakach:

  • Wykorzystaj leśne ścieżki do wędrówek lub biegania. Nierówne podłoże i zmieniające się nachylenie terenu sprawiają, że mięśnie pracują intensywniej, a kontakt z naturą działa relaksująco na umysł.
 2. Przysiady z obciążeniem:

  • Znajdź odpowiednio duży kamień lub kawałek drewna i użyj go jako obciążenia podczas przysiadów. To ćwiczenie wzmocni mięśnie nóg i pośladków.
 3. Podciąganie na gałęzi:

  • W lesie można znaleźć odpowiednio grube gałęzie, które posłużą jako naturalny drążek do podciągania. Wzmocnij mięśnie pleców, ramion i brzucha, wykorzystując naturalne środowisko.

Trening z własną masą ciała: letnie rutyny bez sprzętu

Porady:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce:

  • Znajdź spokojne, bezpieczne miejsce na świeżym powietrzu, gdzie będziesz mógł swobodnie trenować. Może to być plaża, park, las lub nawet ogród.
 2. Plan treningowy:

  • Przygotuj plan treningowy z określonymi ćwiczeniami i czasem trwania każdej serii. Regularność i systematyczność są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych efektów.
 3. Rozgrzewka i rozciąganie:

  • Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po jego zakończeniu, aby zapobiec kontuzjom i poprawić elastyczność mięśni.

Rutyny:

 1. Tabata:

  • Trening Tabata składa się z 8 rund, każda złożona z 20 sekund intensywnego wysiłku i 10 sekund odpoczynku. Możesz wykonywać różne ćwiczenia, takie jak przysiady, pompki, burpees czy jumping jacks. To szybki i efektywny sposób na spalenie kalorii i poprawę kondycji.
 2. Trening obwodowy:

  • Wybierz 5-6 ćwiczeń, takich jak przysiady, wykroki, pompki, plank, skakanka i burpees. Wykonuj każde ćwiczenie przez 1 minutę, a następnie przejdź do kolejnego. Po zakończeniu całego obwodu, odpocznij przez 2-3 minuty i powtórz cały cykl 2-3 razy.
 3. HIIT (High-Intensity Interval Training):

  • Wybierz 4-5 ćwiczeń, które będziesz wykonywać w intensywnym tempie przez 30 sekund, a następnie odpocznij przez 15 sekund. Przykładowy zestaw to: burpees, jumping jacks, mountain climbers, przysiady z wyskokiem i pompki. Powtórz cały cykl 3-4 razy.

Letnie treningi na świeżym powietrzu to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia. Wykorzystanie naturalnych warunków, takich jak plaża, park czy las, sprawia, że ćwiczenia stają się bardziej urozmaicone i przyjemne. Pamiętaj o odpowiedniej nawodnieniu, ochronie przed słońcem oraz regularności treningów. Dzięki temu, nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale także spędzisz aktywnie czas na świeżym powietrzu, ciesząc się pięknem letnich dni.