Trening na mięśnie brzucha - maksimum efektu, minimum wysiłku

Płaski brzuch i widoczne mięśnie przy minimalnym wysiłku? Dla chcącego nic trudnego. O ile masz jasno wytyczony plan i chęć, by wprowadzić go w życie
fit.pl
2011-10-12 00:00
Udostępnij
Trening na mięśnie brzucha - maksimum efektu, minimum wysiłku

W telewizji pełno jest reklam cudownych maszyn, pasów wibrujących i innych urządzeń, dzięki którym błyskawicznie wyrobimy sobie mięśnie brzucha. Tymczasem ćwiczenia z tradycyjną piłką lekarską, choć mogą wydawać się mocno archaiczne, ciągle należą do najskuteczniejszych metod wypracowania płaskiego brzucha.

Piłka - lekarska - ciężarek w skórzanym worku

Dzisiejsze piłki lekarskie przypominają swoje poprzedniczki wyłącznie kształtem. Dzięki nowoczesnym materiałom i antypoślizgowej powierzchni możemy być pewni, że piłka nie spadnie nam na głowę.

Oto kilka nowoczesnych ćwiczeń z wykorzystaniem tradycyjnego urządzenia, dzięki którym wypracujesz górne i dolne partie mięśni brzucha.

Zanim zaczniesz, wyposaż się w piłkę lekarską o odpowiednim ciężarze (takim, by wykonując całą serię, mieć jeszcze siłę na kolejną). Przyjmuje się, że do ćwiczeń brzucha najlepsze są te o ciężarze 4 kg. Pierwsze i drugie ćwiczenie staraj się wykonać powoli i poprawnie.

Ćwiczenia z piłką lekarską

Ćwiczenie 1:
Pozycja startowa: Połóż się wygodnie na plecach, ugnij kolana i ściśnij nimi piłkę. Nabierz powietrza.

Ruch: Unosząc ramiona powoli w górę i zbliżając się do kolan stopniowo wypuszczaj, nagromadzone w płucach, powietrze. W czasie wydechu złap piłkę i przyciągnij ją do klatki piersiowej.

Koniec: Połóż ramiona z powrotem na ziemi. W następnym powtórzeniu przenieś piłkę ponownie między kolana.


Ćwiczenie 2:
Pozycja startowa: Usiądź wyprostowany na podłodze, ale w taki sposób by, plecy były delikatnie odchylone do tyłu. Zegnij kolana.

Ruch: Trzymaj piłkę przyciśniętą do klatki piersiowej. Obracając tułów w lewo, umieść piłkę tuż za plecami. Przekręć tułów w drugą stronę, złap piłkę i przenieś z powrotem na lewo.

Koniec: Wykonaj 12 powtórzeń, po czym zacznij od prawej strony wykonując kolejne 12.

Wskazówka: Utrzymuj głowę w jednej linii z tułowiem. Ćwiczenie wykonaj tak szybko, jak tylko potrafisz.

 

Ćwiczenie 3:

Pozycja startowa: Połóż się na plecach, ręce na podłodze wzdłuż tułowia. Unieś nogi i zegnij je w kolanach pod kątem 90 stopni. Ściśnij piłkę kolanami. Przez całe ćwiczenia staraj się, by plecy płasko przylegały do podłoża.

Ruch: Napnij mięśnie brzucha i przyciągnij kolana mocno do klatki piersiowej. Powróć do pozycji startowej.

Koniec: Przechyl kolana w lewo. Wróć do pozycji startowej. W drugim powtórzeniu przechyl kolana w prawo.

Wszystkie ćwiczenia powtórz jeszcze dwa razy.