Sposoby na uczucie ciężkiego brzucha

Po posiłku spodnie wydają się za ciasne, na nic nie masz siły, a brzuch ciąży jak kamień? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby.
2021-01-03 00:00
Udostępnij
Sposoby na uczucie ciężkiego brzucha

Ruch czy sjesta?

Dwa najpopularniejsze sposoby na przepełniony po obiedzie brzuch wzajemnie się wykluczają: chodzi o sjestę i spacer. Oba zwyczaje mają swoich zwolenników. Którzy mają rację? W literaturze naukowej można znaleźć argumenty za poobiednim odpoczynkiem i za ruchem, a także przestrogi, że drzemka lub aktywność po obiedzie mogą nawet prowadzić do chorób. Jaka jest więc prawda?

Od razu po obiedzie lepiej dać swojemu organizmowi pół godziny, zanim rzucisz się w wir codziennych spraw. Zbyt szybkie jedzenie nie jest zdrowe. Jedząc na stojąco czy w aucie, nie kontrolujemy wielkości porcji, a organizm nie ma odpowiedniej ilości czasu na trawienie. Po obiedzie zdecydowanie warto odpocząć. A potem? Jeśli jest czas, warto dodać sobie energii tak, jak robi to wiele rodzin po świątecznym obiedzie – spacerem.

Doraźnie po posiłku

Niektórzy lubią obfite posiłki. Inni zmagają się z nadprodukcją gazów w jelitach, więc trawią nieco gorzej niż przeciętna osoba. Obie te grupy mogą skorzystać na sięganiu po obiedzie po określone produkty. Należą do nich np. preparaty z symetykonem, takie jak Espumisan (dostępny m.in. w formie granulek).

W Indiach po tłustym i ostrym zazwyczaj obiedzie kelnerzy serwują przekąskę z ziaren anyżu i kminku. Aromatyczna przyprawa odświeża oddech, ale też poprawia trawienie po posiłku. Można również sięgnąć po herbatki z kopru włoskiego czy mięty.

Co jeszcze możesz zrobić?

Czasem uczucie przepełnienia po jedzeniu może być oznaką chorób, ale dzieje się tak dość rzadko. Niekiedy chodzi o nietolerancje pokarmowe – na nabiał lub pszenicę. To też jednak nie zdarza się aż tak często, jak chcieliby tego autorzy modnych poradników, bo dotyczy maksymalnie kilku procent populacji. U pozostałych zwykle chodzi o zbyt tłustą i za ciężką dietę. Uczucie ciężkości wywołują najczęściej:

  1. zbyt duże porcje – z punktu widzenia dietetyka porcja makaronu czy mięsa powinna mieścić się na dłoni – to prosta zasada, którą wielu z nich wpaja swoim pacjentom;
  2. dużo mięsa – tłustą wieprzowinę trawi się 5 godzin; dla porównania dania z gotowanych warzyw – 40 minut;
  3. dieta mocno przetworzona – dziwne uczucie w żołądku po odgrzewanym fast foodzie trudno porównać z czymś innym; bogactwo tłuszczu, sztucznych dodatków i bezwartościowych cukrów prostych sprawia, że jeszcze długo po obiedzie można czuć się niewyraźnie.

Nawyki pod okiem dietetyka można zmienić z dnia na dzień lub stopniowo, np. w jednym tygodniu dodając do posiłków błonnik, a w kolejnym eksperymentując ze zdrowszymi rodzajami tłuszczów. Póki co jednak warto mieć przy sobie Espumisan, jeśli pokusa zjedzenia tłusto i dużo w czasie posiłków bywa zbyt silna.