Najlepsze ćwiczenia cardio bez biegania - trening tlenowy w pigułce

Trening cardio, znany również jako trening tlenowy, buduje się na bazie ćwiczeń wytrzymałościowych, które dotleniają organizm i poprawiają pracę układu krążenia. Taka forma aktywności fizycznej pozwala podnieść kondycję i pomaga w spalaniu kalorii.
2024-03-08 14:50
Udostępnij
Najlepsze ćwiczenia cardio bez biegania - trening tlenowy w pigułce

Skakanka

Skakanka to niedoceniany przyrząd treningowy. Ta prosta konstrukcja zapewnia osobie ćwiczącej wszystko, co potrzebne do szybkiego palenia kalorii i podnoszenia wytrzymałości całego ciała. Jeśli dawno nie skakałeś na skakance, będziesz musiał poświęcić parę dni na wykształcenie odpowiedniej techniki. Na szczęście nie jest to trudne — właściwe ruchy wkrótce zaczną przychodzić zupełnie naturalnie. 

Crossfit

Wyjątkowo zróżnicowane ćwiczenia, rodem z musztry wojskowej – pompki, pajacyki, skoki na skakance i inne dynamiczne sekwencje, często z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak kettlebells, drążki, drabinki i sztangi. Podczas takiego treningu jesteś w stanie spalić nawet 1000 kcal. Nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie i pamiętaj, że tak intensywny wysiłek warto przeprowadzać pod czujnym okiem trenera, oraz korzystając z profesjonalnych akcesoriów do ćwiczeń, jak np. buty na crossfit w Unbroken

Spacer wykrokami

Co prawda od biegania obiecaliśmy trzymać się z daleka, lecz nie zamierzamy zupełnie wykluczać z naszych propozycji treningu opartego o mięśnie nóg. Zdecydowanie warto koncentrować się na nich podczas aktywności typu cardio, w czym skutecznie pomagają wykroki. Początkowo możesz być zdziwiony, jak wymagająca jest ta forma wysiłku. Nie poddawaj się nawet jeśli ciężko było ci wykonywać to ćwiczenie poprawnie. Odpowiednia technika przyjdzie z czasem, a twoje ciało z pewnością będzie wdzięczne!

Jazda na rowerze

Stary, dobry rower to jeden z najlepszych sposobów na jakościowe cardio. Dla jasności — nie mamy tu na myśli roweru elektrycznego. Aby trening był udany, konieczny jest intensywny wysiłek fizyczny. Rower może go zapewnić, pozwalając jednocześnie na spędzenie świetnego czasu na świeżym powietrzu. Ogromną zaletą tej formy aktywności jest bowiem możliwość zwiedzania okolicy. Lasy, okolice lokalnego jeziora, a może miejska dżungla? Ten typ cardio możesz uprawiać w wielu ciekawych miejscach!

Ścianka wspinaczkowa

Wspinaczka nie jest książkowym przykładem treningu cardio, lecz sprawdza się w tej roli. Każdy, kto miał okazję choć raz posiłować się z uchwytami na ściance, wie, jak szybko można zmęczyć się w ten sposób. Co więcej, ten sport to także sprawdzony przepis na silne mięśnie górnej części ciała. Nawet samo regularne praktykowanie wspinaczki w połączeniu ze zbilansowaną dietą może pozwolić w zbudowaniu atletycznej sylwetki.

Spacery

Najlepsze zostawiliśmy na koniec! Warto spacerować z wielu względów, nie tylko sportowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że ten rodzaj aktywności świetnie sprawdza się w formie treningu cardio. Oczywiście, aby spacer dał efekty, należy podnieść jego intensywność. W tym celu należy chodzić szybciej niż na co dzień, dorzucić do ekwipunku kijki lub wybrać się w bardziej wymagający teren. Jeśli w twojej okolicy znajdują się góry albo nawet niewielkie wzniesienia, twoje cardio może na tym skorzystać w ogromnym stopniu. Dodatkowo w takich miejscach nie brakuje pięknych widoków, które uprzyjemnią czas poświęcony na trening.