Jeśli widzisz, że twoje dziecko idąc do szkoły bierze z sobą ciężki plecak, powinnaś na to zareagować. Wszystko dlatego, że noszenie takiego plecaka jest groźne dla kręgosłupa twojej pociechy    
fit.pl
2016-09-16 00:00
Udostępnij
Odciąż plecy swojego dziecka!
Jak wyjaśnia dr Michalski z Instytutu Matki i Dziecka, obciążanie dzieci w wieku wczesnoszkolnym plecakiem o wadze 8-10 kg jest zdecydowanie szkodliwe dla ich zdrowia, i należy to powiedzieć z całą stanowczością!

plecak%20dzieckaWedług zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii waga plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Nawet przepisy BHP, uwzględniające normy dla dorosłego człowieka, zabraniają nosić ciężary większe niż ok. 25 proc. masy ciała. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym waży około 25-30 kg, więc 10 - kilogramowy plecak stanowi około 30 proc. masy ciała dziecka!

- W mojej ocenie, plecak o wadze 4,5-5 kg to maksymalne dopuszczalne obciążenie. Rodzice powinny zainteresować się ciężarem plecaka, który ich dziecko codziennie dźwiga do szkoły. Moim pacjentom i ich rodzicom polecam tornistry lub plecaki na kółkach, które powoli zyskują popularność również w Polsce - tłumaczy dr. Michalski.

Specjaliści ostrzegają, że dźwiganie przez dziecko plecaka o zbyt dużej wadze wywołuje przeciążenie osiowe kręgosłupa, co może zwiększyć ryzyko zmian o charakterze choroby Scheuermanna- spowodować mikrouszkodzenia płytek chrzestnych kręgosłupa, które są odpowiedzialne z jego wzrost i prawidłowy rozwój. Może to skutkować efektem tzw. okrągłych pleców.

Ponadto, noszenie przez dzieci w wieku szkolnym zbyt ciężkich plecaków może przyczynić się do powstawania skoliozy, wywoływać dyskopatię a także przeciążać stawy biodrowe, kolanowe i skokowe.

www.fit.pl