Szwedzki lekarz, dr med. chirurg ortopeda, Wilhelm P. Ackerman, jest twórcą najbardziej komplementarnej metody z zakresu diagnostyki i techniki leczenia manualnego
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Zdrowy kręgosłup wg Ackermanna
Szwedzki lekarz, dr med. chirurg ortopeda, Wilhelm P. Ackerman, jest twórcą najbardziej komplementarnejmocny kre-copy metody z zakresu diagnostyki i techniki leczenia manualnego.

Od wielu lat chiropraktyka jest oficjalną specjalnością medyczną w 20 stanach USA. Stosowana jest także w wielu krajach zachodnich. Od ubiegłego roku również i polscy pacjenci mogą doświadczyć jej dobroczynnych skutków, bowiem w Warszawie powstała filia Instytutu Ackermanna, prowadzona przez dr. Zbigniewa Wasilewskiego, szkoląca również specjalistów z tego zakresu.

Wiadomo, że wiele symptomów chorób wewnętrznych może być następstwem zmian i przemieszczeń w układzie ruchu, a zwłaszcza w kręgosłupie. Dają one w efekcie napięcia mięśni, te zaś z kolei zmiany w tkance mięśniowej, a następnie bóle i przykurcze mięśni, niedotlenienie, niedokrwienie, pociągające za sobą zmiany chorobowe. Taki stan można przerwać, odblokowując stawy przez zastosowanie chiropraktyki, ukierunkowanej według szkoły dr. W.P. Ackermanna.

Pięćdziesięcioletnia praktyka jego Instytutu wykazała, że w ten sposób, poza bólami w obrębie kręgosłupa, można leczyć także: bóle kończyn, tułowia i głowy, migreny, cierpnięcia, mrowienia, zaburzenia czucia, mdłości, zawroty głowy, zasłabnięcia, zaburzenia wzroku i słuchu, dolegliwości przypominające choroby narządów wewnętrznych, jak bóle nerkowe, wątrobowe, żołądkowe, wzdęcia, zaparcia, rozwolnienia, bóle brzucha czy nerwice (mimo że badania nie potwierdzają organicznych przyczyn choroby).

Aż 40 do 60 procent dzieci w wieku szkolnym zagrożonych jest postrzałem kręgosłupa i rwą kulszową, zaś 90 procent wszystkich ludzi dorosłych ma jakąś formę zablokowania kręgosłupa. Wiele schorzeń kręgosłupa powstaje we wczesnym dzieciństwie. W czasie porodu, mierzenia dziecka czy przewijania go dochodzi często do ukośnego skręcenia stawu biodrowego, nie zawsze zauważonego w porę przez pediatrów, co doprowadza do utrwalenia się wady. Najwięcej jednak dolegliwości kręgosłupa powstaje między czwartym a dwunastym rokiem życia, na skutek upadków, uderzeń lub niewłaściwego obciążenia ciała. W następstwie tego cała miednica ulega stopniowej dystorsji z pozornym skróceniem jednej z kończyn. W miarę wzrastania, u dzieci tych tworzy się wtórna skolioza kompensacyjna, która wówczas, gdy ciało nie jest jeszcze w pełni ukształtowane, stanowi punkt wyjściowy do pierwszego postrzału kręgosłupa. Wiadomo też, że im wcześniej przystąpi się do rehabilitacji, tym efekty będą lepsze. Często po jednym lub kilku zabiegach można przywrócić statykę szkieletu do normalnego stanu.

"Badania ponad 600 dzieci cierpiących na boczne skrzywienie kręgosłupa - wg opublikowanej wypowiedzi prof. dr. med. hab. Tomasza Karskiego z Kliniki Ortopedii Dziecięcej Akademii Medycznej w Łodzi - dowodzą, że w większości ośrodków rehabilitacyjnych są one niewłaściwie leczone. Dotyczy to przede wszystkim tak zwanej skoliozy idiopatycznej, którą w Polsce zagrożonych jest pół miliona Dzieci., najczęściej dziewczynek. Właśnie im zalecane są niewłaściwe ćwiczenia, które zamiast pomóc, mogą powiększyć wadę".

Chiropraktyka ukierunkowana wg Ackermanna daje ogromne możliwości leczenia różnych schorzeń. Oparta jest między innymi na precyzyjnej diagnozie palpacyjno - porównawczej, rentgenie i rezonansie magnetycznym. Stosujący ją lekarz - chipopraktyk - ma do dyspozycji kilkadziesiąt sposobów interwencji, które może dobierać zgodnie z potrzebą. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej niefarmakologiczny charakter, także i to, że zabiegi są  bezbolesne. Czasem wystarczy jeden, by odblokować uciskane włókna nerwowe, odjąć uciążliwy ból czy przywrócić sprawne funkcjonowanie organizmu.
 

www.fit.pl