Gdy jesteś w ciąży, musisz przestrzegać pewnych zasad, które pomogą ci uniknąć pojawiania się bólu kręgosłupa
fit.pl
2011-04-12 00:00
Udostępnij
Przestrzegaj tych zasad w ciąży!
Stosuj te zasady, gdy odczuwasz bóle kręgosłupa:

1.  W trakcie odpoczywania lub snu, gdy leżysz na boku, wkładaj płaską poduszkę między uda i kolana.
 

2. Staraj się chodzić po schodach bokiem tzn. unikaj pochylania się do przodu lub odchylania do tyłu. W trakcie chodzenia po schodach wspomagaj się używając poręczy. Nie wykonuj długich kroków, które pomijają stopnie.Jeżeli to możliwe unikaj chodzenia po schodach.
 

3. Kiedy kładziesz się do łóżka, siadając na jego brzegu, trzymaj zawsze złączone kolana. Kładąc się najpierw połóż się na boku i dopiero potem ułóż się w wygodnej pozycji. W trakcie ruchu nie rozdzielaj kolan. Podobne zasady stosuj w trakcie wstawania z łóżka.
 

4. Gdy wstajesz z łóżka trzymaj kolana złączone. Przesuwanie się do brzegu łóżka i wstawanie wspomagaj rękoma, które mogą opierać się lub podciągać kolana.
 

5. W momencie, gdy siadasz lub wstajesz z pozycji siedzącej, zawsze podpieraj się dłońmi W trakcie siadania upewnij się, że fotel jest za tobą. Unikaj siadania na niskich krzesłach i fotelach (siedzisko nie powinno być poniżej poziomu stawów kolanowych).
 

6. Wstając z pozycji leżącej na plecach, zawsze najpierw połóż się na boku, by nie nadwyrężąć części lędźwiowej kręgosłupa i nie powodować bólu pleców.
 

7. Gdy zmieniasz pozycję w łóżku zawsze trzymaj kolana złączone. Nie przewracaj się na drugi bok rozdzielając nogi.

www.fit.pl