fit.pl mobile logo

Ruch, radość i równowaga, czyli dlaczego warto skakać na trampolinie?

Trampolina to urządzenie, które przez wiele lat było zarezerwowane jedynie dla najmłodszych. W ostatnich latach cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem również wśród dorosłych. Nic w tym dziwnego, ponieważ naukowcy wielokrotnie udowadniali już dobroczynny wpływ aktywności wykonywanej na trampolinach na ludzkie zdrowie. Dlaczego więc niezależnie od naszego wieku warto skakać na trampolinie?

Jakie umiejętności rozwija trampolina?

Skoki na trampolinie to świetne ćwiczenie ruchowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na swoją niestabilność wymaga ona od skaczących ciągłego kontrolowania swojego ciała oraz środka ciężkości. Dzięki temu wpływa ona pozytywnie na mięśnie, jak i pozwala utrzymać poprawną postawę ciała.

Czy trampolina to dobre rozwiązanie dla dziecka?

Nie ma co ukrywać, że większość użytkowników trampolin to dzieci. Poza rozwojem mięśni i prawidłowej postawy trampolina rozwija również u najmłodszych koncentrację, a także wielozadaniowość. Ucząc się nowych ewolucji na trampolinie, dzieci mogą również poprawić swoją samoocenę oraz pewność siebie. Przy dużej grupie dzieci skaczących systematycznie na trampolinie zauważono również znacznie wyższy poziom cierpliwości i wytrwałości. Należy pamiętać jednak, że trampolina będzie bezpieczną aktywnością, jeżeli w pobliżu będzie znajdować się chociaż jedna osoba dorosła.

trampolina-ogrodowa-z-siatka

Dzieci bawiące się na trampolinie z siatką ochronną, fot. Ogrodosfera.pl

Ogólne zalety skakania na trampolinie

Skoki na trampolinie to przede wszystkim świetna zabawa. Na wykonaniu kilku bądź kilkunastu skoków na pewno nikt nie straci, a może zyskać i to całkiem sporo. A co dokładnie?

Poprawa sylwetki i redukcja tkanki tłuszczowej

Trampolina może skutecznie pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to bowiem aktywność, która spala więcej kalorii niż np. bieganie. Dodatkowo przyśpiesza także metabolizm, co wpływa na szybszą i efektywniejszą przemianę materii. Przy skokach na trampolinie pracują wszystkie partie mięśni, zaczynając od mięśni brzucha, rąk i pleców a kończąc na mięśniach nóg.

Mały współczynnik kontuzji

Trampolina to jedna z tych aktywności, w której naprawdę trudno o kontuzję. Te zdarzają się naprawdę rzadko. Skoki na trampolinie są bowiem w stanie zmniejszyć przeciążenie o nawet 40% względem innych aktywności takich jak np. bieg czy przysiady.

Mocniejsze kości

Co prawda może wydawać się to niedorzeczne, jednak zapewniamy, że trampolina naprawdę ma dobroczynne działanie na układ kostny. Jak to się dzieje? Otóż według najnowszych ustaleń naukowców początkowa i końcowa faza skoku interpretowana jest przez nasz organizm jako wzrost przyciągania grawitacyjnego. Dzięki temu przy systematycznym skakaniu na trampolinie możliwa jest poprawa mocy i gęstości układu kostnego.

Redukcja stresu

Trampolina tak samo, jak i inne formy aktywności fizycznej pozytywnie wpływają na redukowanie stresu dnia codziennego. W odróżnieniu od treningu w klubie fitness czy też biegania tutaj wystarczy jedynie kilka kroków do ogrodu.

Innymi korzyściami, których nie będziemy szczegółowo opisywać są jeszcze:

  • udrożnienie naczyń krwionośnych
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • zwiększenie wydolności organizmu
  • większa produkcja białych krwinek
  • detoksykacja organizmu

Trampolina to świetne miejsce zarówno do ćwiczeń jak i do zabawy, wystarczy włączyć ulubioną muzykę i ciało od razu zaczyna podskakiwać. Zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Informacje na temat zasad bezpieczeństwa oraz wytrzymałości trampoliny można znaleźć na przykład w ogrodosfera.pl.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl