Ruch, radość i równowaga, czyli dlaczego warto skakać na trampolinie?

Trampolina to urządzenie, które przez wiele lat było zarezerwowane jedynie dla najmłodszych. W ostatnich latach cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem również wśród dorosłych. Nic w tym dziwnego, ponieważ naukowcy wielokrotnie udowadniali już dobroczynny wpływ aktywności wykonywanej na trampolinach na ludzkie zdrowie. Dlaczego więc niezależnie od naszego wieku warto skakać na trampolinie?
2021-03-26 00:00
Udostępnij
Ruch, radość i równowaga, czyli dlaczego warto skakać na trampolinie?

Jakie umiejętności rozwija trampolina?

Skoki na trampolinie to świetne ćwiczenie ruchowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na swoją niestabilność wymaga ona od skaczących ciągłego kontrolowania swojego ciała oraz środka ciężkości. Dzięki temu wpływa ona pozytywnie na mięśnie, jak i pozwala utrzymać poprawną postawę ciała.

Czy trampolina to dobre rozwiązanie dla dziecka?

Nie ma co ukrywać, że większość użytkowników trampolin to dzieci. Poza rozwojem mięśni i prawidłowej postawy trampolina rozwija również u najmłodszych koncentrację, a także wielozadaniowość. Ucząc się nowych ewolucji na trampolinie, dzieci mogą również poprawić swoją samoocenę oraz pewność siebie. Przy dużej grupie dzieci skaczących systematycznie na trampolinie zauważono również znacznie wyższy poziom cierpliwości i wytrwałości. Należy pamiętać jednak, że trampolina będzie bezpieczną aktywnością, jeżeli w pobliżu będzie znajdować się chociaż jedna osoba dorosła.

trampolina-ogrodowa-z-siatka

Dzieci bawiące się na trampolinie z siatką ochronną, fot. Ogrodosfera.pl

Ogólne zalety skakania na trampolinie

Skoki na trampolinie to przede wszystkim świetna zabawa. Na wykonaniu kilku bądź kilkunastu skoków na pewno nikt nie straci, a może zyskać i to całkiem sporo. A co dokładnie?

Poprawa sylwetki i redukcja tkanki tłuszczowej

Trampolina może skutecznie pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to bowiem aktywność, która spala więcej kalorii niż np. bieganie. Dodatkowo przyśpiesza także metabolizm, co wpływa na szybszą i efektywniejszą przemianę materii. Przy skokach na trampolinie pracują wszystkie partie mięśni, zaczynając od mięśni brzucha, rąk i pleców a kończąc na mięśniach nóg.

Mały współczynnik kontuzji

Trampolina to jedna z tych aktywności, w której naprawdę trudno o kontuzję. Te zdarzają się naprawdę rzadko. Skoki na trampolinie są bowiem w stanie zmniejszyć przeciążenie o nawet 40% względem innych aktywności takich jak np. bieg czy przysiady.

Mocniejsze kości

Co prawda może wydawać się to niedorzeczne, jednak zapewniamy, że trampolina naprawdę ma dobroczynne działanie na układ kostny. Jak to się dzieje? Otóż według najnowszych ustaleń naukowców początkowa i końcowa faza skoku interpretowana jest przez nasz organizm jako wzrost przyciągania grawitacyjnego. Dzięki temu przy systematycznym skakaniu na trampolinie możliwa jest poprawa mocy i gęstości układu kostnego.

Redukcja stresu

Trampolina tak samo, jak i inne formy aktywności fizycznej pozytywnie wpływają na redukowanie stresu dnia codziennego. W odróżnieniu od treningu w klubie fitness czy też biegania tutaj wystarczy jedynie kilka kroków do ogrodu.

Innymi korzyściami, których nie będziemy szczegółowo opisywać są jeszcze:

  • udrożnienie naczyń krwionośnych
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • zwiększenie wydolności organizmu
  • większa produkcja białych krwinek
  • detoksykacja organizmu

Trampolina to świetne miejsce zarówno do ćwiczeń jak i do zabawy, wystarczy włączyć ulubioną muzykę i ciało od razu zaczyna podskakiwać. Zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Informacje na temat zasad bezpieczeństwa oraz wytrzymałości trampoliny można znaleźć na przykład w ogrodosfera.pl.