Spedzasz dużo czasu w pozycji siedzącej np. przy komputerze lub w biurze? To musisz pamietać o tym, by zadbać o dobre krzesło i prawidłową postawę
fit.pl
2015-09-01 00:00
Udostępnij
Stosuj ergonomię na bóle kręgosłupa
Najlepiej wyprofilowane w odcinku lędźwiowym i o regulowanej wysokości, tak aby stopy można było oprzeć na podłodze przy zachowaniu kąta prostego w kolanach.

Musisz pamiętać, że jeśli twoje krzesło nie ma odpowiedniego wybrzuszenia w odcinku lędźwiowym pomocne będzie przymocowanie do oparcia specjalnie wyprofilowanej poduszki ortopedycznej lub klinu korekcyjnego. Staraj się siadać prosto tak aby plecy przylegały do oparcia z zachowaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa.

BEJOT   EktaduPowinieneś jednoczesnie unikać bardzo złych nawyków, takich jak: zakładnie nogi na nogę, siadanie na podwiniętej nodze i wsuwanie nóg pod krzesło. Podczas pracy przy komputerze monitor i klawiatura powinny być ustawione na wprost nas, aby unikać skrętów kręgosłupa.

Warto także podkreślić, że wśród najczęstszych dolegliwości, na które cierpią pracownicy biurowi siedzący w sposób niewłaściwy, należą:


• 57% - bóle pleców i kręgosłupa,
• 29% - bóle kolan i łydek
• 24% - bóle karku i barków,
• 19% - bóle ud,
• 16% - dolegliwości w okolicach miednicy,
• 14% - bóle głowy i problemy z koncentracją uwagi.

Nic, więcw tym dziwnego, że musimy zadbać o kregosłup.

Dlatego warto pamietać o pewnych wskazówkach:

1. Zawsze siedź, tak, aby plecy - zwłaszcza w części lędźwiowej - dokładnie przylegały do oparcia, przesuń się maksymalnie do tyłu.

2. Twoje uda powinny być zawsze ustawione równolegle do podłogi, lub kolana 2–3 cm poniżej linii bioder.

3. Kąt pomiędzy: tułowiem a udami, ramionami a przedramionami, łydkami a udami powinien być kątem prostym lub lekko otwartym ( od 90° do 115°). Pozycja lekko odchylona ( kąt otwarty pomiędzy tułowiem a udami – ok. 95° – 115°) jest wskazana przy dłuższym siedzeniu. W porównaniu do pozycji w pełni wyprostowanej, lub lekko pochylonej pozycja lekko odchylona mniej obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

4. Stopy powinny swobodnie i pewnie spoczywać na podłodze lub podnóżku.

5. Zmieniając ustawienia oparcia zmieniaj pozycję tułowia tak często, jak to jest możliwe. Pochylaj się, odchylaj, „bujaj”. Oparcie blokuj w jednej pozycji tylko w przypadku wyraźnej potrzeby. Mięśnie grzbietu, kręgosłup potrzebują ruchu. Zmuszając je do aktywności (na zmianę napinając i rozluźniając) poprawiasz ich ukrwienie i zwiększasz wydolność i siłę.

www.fit.pl