Trening w domu - najlepszy zestaw ćwiczeń

Nadchodzą chłodne dni, dzień staje się krótszy, a korzystanie z treningu na świeżym powietrzu ograniczone. Czy jedynym rozwiązaniem jest dołączyć do niedźwiedzi i popaść w sen zimowy? Nie! Czas na ćwiczenia w domu
fit.pl
2011-11-23 00:00
Udostępnij
Trening w domu - najlepszy zestaw ćwiczeń

Jesienią i zimą mniej chce się nam ruszać i najchętniej spędzilibyśmy cały wolny czas w domu przy ciepłej herbacie, bo gdy za oknem śnieg i mróz, to wizja wyjścia na zajęcia fitness, czy siłownię przyprawia nas o dreszcze. Jest jednak rozwiązanie tego problemu, które może brzmieć dość banalnie, ale w jego prostocie leży siła! Trening w domu! Ile razy już słyszeliście o tym, że w domu można wykonać trening na każdą z partii ciała, ale w praktyce kończy się to na mało intensywnym treningu, który nie jest w stanie pobudzić w wystarczający sposób waszych mięśni?

Koniec z obiecankami bez pokrycia. Istnieje na rynku sprzęt, który może zastąpić z powodzeniem siłownię. Jest to zestaw lateksowych tubingów Bodylastics, które oferują obciążenie od około 2,5kg do przeszło 100kg w największym zestawie. Zapewne każdy z Was zetknął się z podobnymi urządzeniami, ale zwykle były one niewygodne, mało wytrzymałe i oferowały jedynie niewielki zakres zmiany obciążenia. Bodylastics posiadają zalety ćwiczenia na wyciągu w siłowni, ale niewymagają dużej powierzchni do ćwiczeń. Wystarczy, że posiadasz drzwi lub miejsce, gdzie możesz zaczepić liny i wykonasz około 140 róznych ćwiczeń na każdą z partii mięśniowych. Po co Ci drzwi? Właśnie unikalność Bodylastics polega na tym, że uchwyt do mocowania lin przytrzaskuje się właśnie w drzwiach. Przez pętelkę tego uchwytu przeciąga się tubingi, a z drugiej strony zaczepia się uchwyt do dłoni i już jesteś gotowy do treningu!

Poniżej przedstawię trening obwodowy, na którym przećwiczysz wszystkie grupy mięśniowe. Obciążenie dobieraj tak, byś mógł kontrolować napięcie mięśni i wracał do pozycji początkowej powoli. Trening na Bodylastics jest wyjątkowy przez to, że wektor siły oporu wzrasta wraz z rozciągnięciem liny, więc w przeciwieństwie do treningu na siłowni, gdy najciężej jest mniej więcej od samego początku do punktu krytycznego w środku ruchu, na Bodylastics najciężej jest pod koniec wykonywania ruchu, podczas każdego powtórzenia. Taka zmiana bodźców oddziałujących na mięśnie może wpłynąć korzystnie na Twoją muskulaturę, niezależnie czy interesuję Cię wzrost siły, wytrzymałości, czy objętności mięśni. Bodylastics są również odpowiednie dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Spróbuj a zobaczysz, że intensywnośc treningu na tych tubingach może być naprawdę bardzo duża!
 

Ćwiczenie 1.

Ćwiczenie na mięśnie czworogłowe ud - przysiad z bodylstics -  stań, trzymając stopy na szerokość barków, linę bodylastics przeciągnij pod stopami i trzymaj w obu dłoniach, wstając będziesz ją rozciągał, co stworzy opór dla Twoich nóg.

bodylastics bodylastics2


* Kliknij, aby powiększyć zdjęcie


Ćwiczenie 2.

Ćwiczenie na mięśnie najszersze grzbietu - wiosłowanie jednorącz. Stań w rozkroku i jedną nogą przydepcz bodylastics, w opadzie tułowia wiosłuj ramieniem przyciągając je do biodra, jednocześnie ściągając mocno łopatki ku tyłowi.

bodylastics3
 

Ćwiczenie 3.


Ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej - pompki z bodylastics. Ćwiczenie wygląda jak zwykła pompka, ale dla zwiększenia oporu, przeciagnij linę bodylastics za swoje plecy, trzymając ją w obu dłoniach, które spoczywają na ziemi.

bodylastics4

Ćwiczenie 4.*


Ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej - rozpiętki. Stań prosto trzymając w dłoni uchwyt bodylastics i przywodź horyzontalnie ramię do drugiego ramienia, które trzymasz przed sobą na wprost można je wykonywać również oburącz.

bodylastics5 bodylastics6 bodylastics7


 

*Kliknij,a by powiększyć zdjęcie


 Ćwiczenie 5.*


Ćwiczenie na mięśnie naramienne - unoszenie ramion do boku i do przodu. To ćwiczenie pozwala zaangażować jednocześnie przednią i środkową część mięśni naramiennych. Stań prosto obiema nogami na tubingu bodylastics, trzymając jego końce w obu dłoniach. Unoś naprzemiennie ramiona raz do boku i raz do przodu.

bodylatics8a bodylastics8
 
 


 

* Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Ćwiczenie 6.


Ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia - prostowanie ramion. Trzymając linę tubingu za sobą, stań w lekkim pochyleniu i wykonuj ruch, prostując ramiona w łokciach.Ćwiczenie 7.


Ćwiczenie na mięśnie dwugłowe ramion bicepsy - uginanie ramion. Stań prosto przydeptując liny bodylastics, w obu dłoniach trzymaj uchwyty bodylastics i zginaj ramiona w łokciach, napinając mocno bicepsy.

bodylastics11

bann mgron11

Ćwiczenie 8.


Ćwiczenie na mięśnie brzucha - spięcia brzucha z obciążeniem. Zamocuj liny bodylastics dość wysoko, ale nie musi to być punkt kotwiczenia tuż nad głową, wystarczy górna krawędź drzwi. Chwyć liny w dłonie i zginaj swój kręgosłup tak, by napinać mięśnie proste brzucha. chcąc zaangażować mięśnie skośne, wykonuj spięcia na boki.

bodylastics12 bodylastics13


Michał Gronowski - trener personalny

www.fit.pl